Uplyne 50 let od vydání slavného románu Hlava XXII

LITERÁRNÍ AKADEMIE JOSEFA ŠKVORECKÉHOSe satirickým dílem Hlava XXII amerického spisovatele Josepha Hellera se v naší zemi setká minimálně každý student střední školy nebo gymnázia. Někoho toto téma zaujme méně, jiného více, ať už v původní knižní podobě či jako filmové zpracování. Letos tento příběh oslaví už padesát let od svého prvního vydání. Americké centrum v Praze chystá při této příležitosti několik zajímavých akcí, které určitě stojí za pozornost.


V úterý 18. října se přímo v Americkém centru, které se nachází v ulici Tržiště na Praze 1, uskuteční speciální promítání snímku Hlava XXII. Přijít může kdokoli, akce je veřejně přístupná a vstup je navíc zcela zdarma. Režisér Mike Nichols, jenž má na svém kontě například „Kdo se bojí Virginie Woolfové?“, „Na dotek“ nebo „Ptačí klec", natočil tento film podle stejnojmenného velmi úspěšného románu Josepha Hellera. Ten ve své satiře na válku velmi trefně a přesvědčivě vypráví o nesmyslnosti válčení a tuposti těch, kdo cynicky nasazují cizí životy pro vlastní cíle. I v současné době patří tento snímek k nejlepším a nejpůsobivějším protiválečným filmům. Hlavní postavu Johna Yossariana ztvárnil Alan Arkin. Po jeho boku se představil Martin Balsam jako plukovník Cathcart a Orson Welles coby generál Dreedle. Promítání bude v angličtině s anglickými titulky, začátek je v 18:00.

Americké centrum, Literární akademie J. ŠkvoreckéhoO den později, 19. 10., můžete do Amerického centra zavítat znovu, tentokrát však na komponovaný program k příležitosti 50. výročního prvního vydání románu Hlava XXII v knižní podobě. Pořad je připravován ve spolupráci s Literární akademií Josefa Škvoreckého sídlící v Praze. Akce se budou účastnit její studenti, kteří přítomným přečtou vybrané pasáže z tohoto díla. Hostem večera bude profesor Miroslav Jindra, překladatel mnoha děl amerických autorů včetně zmiňovaného románu Hlava XXII. Ač se Joseph Heller tímto dílem prosadil a zapsal do obecného povědomí, žádný z jeho pozdějších románů ho již nepřekonal. Při popisu osudů hlavního hrdiny Yossariana a jeho letky bombardérů útočících na Itálii vycházel Heller ze svých vlastních zkušeností. Pořad bude jak v češtině, tak i v angličtině, začne v 17:30 a potrvá zhruba hodinu a půl.

Pokud patří Hlava XXII mezi vaše oblíbené knihy, nebojíte se projevů na veřejnosti a rádi byste se s ostatními podělili o svou oblíbenou pasáž z tohoto díla, můžete se přihlásit na Večer s Hlavou XXII, který se uskuteční 25. 10. od 18 hodin opět v Americkém centru. Číst může kdokoli, sami si zvolíte, zda raději v češtině nebo angličtině. Jediným požadavkem je, aby vámi vybraný výtažek nepřekročil při čtení délku 10 minut a každý z účinkujících si přinesl svou vlastní publikaci. Můžete také navzájem porovnat, kdo jakou pasáž upřednostňuje. Pokud máte zájem zúčastnit se této akce jako aktivní čtenář, musíte vyplnit přihlášku, kterou naleznete ZDE.


Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Americké centrum, Literární akademie J. Škvoreckého
 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání