Bude letos Staroměstské náměstí bez vánočního stromu?

Vánoční strom PrahaTakovou otázku si zatím kladou zástupci společnosti Taiko, která každoročně organizuje největší vánoční trhy v České republice na Staroměstském a Václavském náměstí. Pravidelně vyhlašují soutěž o strom, který se stane dominantou a symbolem českých Vánoc. Letos se však nedaří najít toho pravého vítěze – požadavky jsou přísné a pořadatelé neoblomní. V 1. kole neuspěl nikdo, proto museli vyhlásit nové. Podaří se tentokrát najít vhodného kandidáta?

 

Vánoční strom PrahaBěhem posledních dvou měsíců bylo do soutěže o nejvhodnější, a samozřejmě také nejkrásnější, vánoční strom přihlášeno kolem třiceti adeptů. Žádný z nich však nesplňoval potřebné podmínky. Proto nezbylo organizátorům nic jiného, než vypsat druhé kolo a doufat, že tentokrát najdou favorita. „Za všechny tipy na stromy moc děkujeme, bohužel však mezi nimi není smrk, který bychom mohli použít jako symbol letošních Vánoc v Praze,“ vyjádřil se provozní ředitel společnosti Taiko Petr Hozák. „Stromy byly ve většině případů malé, nebo stály na pozemku, kam se naše technika nedostane. Rádi bychom proto ještě jednou požádali všechny o spolupráci, abychom našli především pro Staroměstské náměstí krásnou dominantu.“

Vánoční strom PrahaJaké jsou podmínky soutěže?
Za nejvhodnější strom, který by měl být na vánočních trzích na Staroměstském náměstí umístěn, je považován smrk. Ten se vždy upravuje na výšku dvaadvacet metrů. Pokud máte tip na vhodného kandidáta, musíte nejdřív ověřit, zda splňuje tři základní požadavky. Hlavní je samozřejmě dobrý vzhled – strom by měl mít rovnoměrné větvení a pravidelný kmen. Jeho výška by měla dosahovat zhruba 23 až 25 metrů. Dalším neopomenutelným bodem je, aby byl daný jehličnan dobře dostupný pro těžkou techniku. Strom se nesmí během kácení či převozu nijak poškodit, proto se k manipulaci využívá jeřáb a tahač s návěsem. Tato technika ale nemůže vjíždět mimo asfaltové komunikace, ty navíc musí být dostatečně široké, aby se zde dalo se zařízeními projet. Ačkoli se větve jehličnanu dostatečně zajistí, i tak většinou dosahuje šířky zhruba čtyř až pěti metrů. Posledním kritériem je, aby byl smrk v dobrém zdravotním stavu. Musí proto projít dendrologickým průzkumem odborníků, kteří určí, zda je pro umístění na Staroměstské náměstí vhodný.

Do soutěže se mohou přihlásit všichni, kdo mají na svém pozemku vhodný smrk, který splňuje zmíněné podmínky a jeho majitelé se ho potřebují šetrným způsobem zbavit. Pokud nemáte svůj vlastní pozemek a víte o vhodném stromku, můžete organizátorům zaslat alespoň svůj tip. Vítěz obdrží finanční odměnu deset tisíc korun. Druhé kolo soutěže bude končit v pátek 14. října. Letošní vánoční trhy budou začínat 26. listopadu a potrvají až do 1. ledna. Vítězný smrk bude slavnostně rozsvícen už první den při zahájení trhů.


Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Vánoční strom Praha

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Unikátní výstava panenek ohromí nejen vášnivé sběratele
Vánoce zpříjemní nové divadelní představení
Na Vánoce se připravuje nový muzikál
Vánoční perníčky – pochoutka, dekorace, ale i pěkný dárek

 

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání