CityLAB pokračuje v mělnickém zámku

Jiří Turek Fotograf Jiří Turek znovu vystavuje svůj úspěšný projekt CityLAB, který v Praze vystavoval během letošního léta. Tentokrát se však přesouvá do krásných prostor mělnického zámku a vy byste si expozici rozhodně neměli nechat ujít.


Každé město má své kouzlo. Každé je něčím specifické, odlišné, zajímavé, nádherné. V každém se snoubí úžasná atmosféra s běžným životem. Každé město pulsuje, žije a fascinuje. A právě to se snaží fotograf Jiří Turek zachytit v projektu CityLAB.

Pražští si jistě vzpomenou na dny, kdy byly v ulicích i galeriích hlavního města vystavovány velkoformátové fotografie, které zachycují dynamiku současných metropolí. Nyní se tento projekt přesunul na jedno místo – na zámek v Mělníku.

Jiří Turek Posláním Jiřího Turka je přiblížit veřejnosti život v současném městě, odhalit podstatu žití, zachytit rozmanitost a pestrost, zároveň ale vytvořit výrazné a emotivní snímky. Fotograf chce připomenout místa, která lidé navštívili, vybavit jim vlastní vzpomínky a ukázat, jak každé zákoutí funguje jinak, přesto ale plynule.

V projektu CityLAB Jiří Turek zachycuje jak místa, tak lidi v ulicích. Vytváří expresivitu, jedinečnost a až neuvěřitelnou přesnost atmosféry některých měst. Londýn, Berlín, Amsterodam, New York, Vídeň, Petrohrad či Paříž - všechny fotografie v sobě mají ono kouzlo, které pocítíte i při návštěvě některého z měst.

Je kolikrát až neuvěřitelné, s jakou přesností umělec dokáže zachytit prostředí a náladu měst. Reportáže lze v mělnickém zámku obdivovat už jen do 31. října, a to každý den od 9:30 do 17 hodin.

Rozhodně to ale nebude poslední výstava projektu CityLAB. Autor chce ve fotografování měst pokračovat, dokud v nich bude možné nalézt a zachytit jejich specifickou atmosféru a náladu, která podléhá a mizí s postupující globalizací.

Jiří Turek Jiří Turek patří k jedněm z nejznámějších českých fotografů. Studoval na Institutu výtvarné fotografie, svou profesionální kariéru odstartoval v roce 1990 jako fotožurnalista MF Dnes. O osm let později už pracuje jako fotograf na volné noze a stává se jedním z nejuznávanějších portrétistů v zemi.

V jeho portfoliu najdeme světové ikony, jako jsou Rolling Stones, David Bowie, Luciano Pavarotti, Lou Reed, Sting a další. Fotografoval titulní strany a editorialy pro módní i life stylové magazíny a na kontě má i velké reklamní kampaně. Učil na Slezské univerzitě v Opavě, nyní vede fotografické workshopy v Leica Gallery Prague. Je spoluzakladatelem sdružení South Moravia Photoworkshop.

Fotograf působil několik let v New Yorku, nyní se vrací k reportážním základům, černobílým fotografiím a zapomenutým technikám. Jiří Turek získal i několik prestižních ocenění včetně 1. ceny Art and fashion na Czech Press Photo v roce 1998 a 1999. O dílech Turka je jistě dobré vědět. Ať už jde o reklamu, editorialy či třeba právě o projekt CityLAB.


Text: Tereza Netoličková


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Dny designu v Praze jsou za námi
Blanka Matragi znovu zazáří v Praze
S nemocí motýlích křídel seznámí populární osobnosti
Praha 10 ožívá cirkusem

 

 

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání