World Press Photo v Karolinu opět nabízí silné příběhy

World Press PhotoPopulární výstava nejlepších světových fotografií World Press Photo doputovala do pražského Karolina, kde je k vidění od 16. září do 9. října. Porota soutěže ocenila za snímky z loňského roku 54 autorů z třiadvaceti zemí světa. Už v lednu se stal vítěznou fotografií portrét Bibi Aishy od fotografky Jodi Bieber. Expozice znovu přináší řadu velkých životních i situačních příběhů a zanechává silné dojmy.


Letošního ročníku World Press Photo se zúčastnilo 5691 profesionálních fotografů z celkem 125 zemí. Porota vybírala z více než sta tisíc digitálních snímků. V devíti kategoriích se radovalo z ocenění čtyřiapadesát světových autorů. Žádný český fotograf letos oceněn nebyl. Celkovým vítězem se stala však už v lednu fotografie znetvořené afghánské ženy Bibi Aishy, která byla potrestána za útěk z manželova domu. Autorkou je jihoafrická fotografka Jodi Bieber.

World Press PhotoNávštěvník výstavy si pomocí snímků a popisků připomene významné i třeba méně známé události z loňského roku tak, jak je zachytili fotografové na celém světě. Velmi působivé jsou například snímky Daniela Berehulaka ze záplav v Pákistánu, příběh nemocné holčičky Victorie z Nepálu od dánského autora Madse Nissena či fotografie ropné skvrny v Mexickém zálivu od Benjamina Lowyho. Každý si však může přijít na své, protože kategorie jsou rozmanité a různě působivé.

V Praze se výstava poprvé uskutečnila v roce 1990 díky velkému přispění tehdejšího primátora Jaroslava Kořána. Snad i proto se od té doby udílí Cena Prahy, kterou předává primátor města, letos jí získal irský fotograf Andrew McConnell za své snímky v Somálsku, Kongu, Gaze či Ghaně. První ročníky výstavy proběhly v prostorách slavného Karolina, později se výstava přestěhovala do Galerie Ambit. Před devíti lety se ale opět vrátila do nově rekonstruovaných výstavních prostor Univerzity Karlovy.

V Karolinu zůstane World Press Photo i v letošním roce. Nad výstavou převzali záštitu primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda a místopředseda Senátu PČR Přemysl Sobotka. Expozice je otevřena denně až do 9. října od 10 do 18 hodin. Vstupné vyjde na 100 korun, zlevněné na 60 Kč.

 


Text: Pavel Urban
Foto: World Press Photo

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Tvorbu 80. let připomene festival FOTOGRAF
S nemocí motýlích křídel seznámí populární osobnosti

46 dnů světového skla na Pražském hradě
Unikátní výstava panenek ohromí nejen vášnivé sběratele

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání