S nemocí motýlích křídel seznámí populární osobnosti

12plus12Charitativní projekt Jitky Čvančarové nazvaný 12plus12 podporující občanského sdružení DebRA zprostředkuje veřejnosti zajímavé seznámení s lidmi, kteří trpí nemocí EB. Té se také jinak přezdívá nemoc motýlích křídel. Uznávaná fotografka Lucie Robinson zachytila na svých snímcích netradičním způsobem dvanáct známých osobností české kultury a sportu. Výstavu můžete navštívit od 12. září až do 31. října v Museu Kampa na Malé Straně.


12plus12S nápadem na realizaci charitativního projektu 12plus12 přišla herečka Jitka Čvančarová. Ta je zároveň patronkou občanského sdružení DebRA. Smyslem této charitativní akce je přiblížit veřejnosti život lidí, kteří mají extrémně zranitelnou a křehnou kůži. Díky EB se jim neustále na těle tvoří oděrky a puchýře. Kvůli extrémní citlivosti a jemnosti pokožky se této nemoci začalo přezdívat „nemoc motýlích křídel“. Epidermolysis Bullosa je genetické onemocnění, v České republice se o takto postižené lidi stará tým odborníků ve speciálním centru fungujícím při Fakultní nemocnici Brno ve spolupráci s organizací DebRA.

Jitka Čvančarová svůj nápad 12plus12 představuje slovy: „Realizací projektu chceme kontinuálně podporovat a pomáhat občanskému sdružení DebRA ČR. Jsem patronkou této organizace již téměř čtyři roky, a i když to není organizace velká, svou náročnou práci a poslání plní do posledního zbytku.“ V roce 2010 se realizoval první ročník charitativního projektu. Účastnila se ho řada významných dam z různých profesních oblastí a také dvanáct předních módních návrhářů z České republiky. Autorem výsledného kalendáře pro rok 2011 byl fotograf Robert Vano.

12plus12Letos se v rámci 12plus12 představí dvanáct mužů, samozřejmě opět půjde o velmi vážené a uznávané osobnosti, tentokrát však české kultury a sportu. Můžete se těšit například na Jiřího Bartošku, Marka Ebena, Tomáše Kluse, Jiřího Korna, Milana Lasicu, Jana Potměšila nebo Bolka Polívku. Ty svým objektivem zachytila uznávaná fotografka Lucie Robinson v situacích, které jsou pro ně typické a s předměty, jaké k nim svým způsobem patří. V podstatě jde o obyčejné věci, se kterými se denně setkávají, každý z nich však v sobě nese určitý symbol bolesti z pohledu lidí s nemocí motýlích křídel. Idea vychází z pojetí celosvětové informační kampaně DebRA International, kterou u nás organizace realizuje už od července 2010. Od letošního podzimu bude informační kampaň rozšířena do Prahy.

Z fotografií a předmětů speciálně vyrobených pro účely tohoto projektu vznikne malá výstava. Tu budete moc navštívit v Museu Kampa od 12. září do 31. října. Fotky budou použity také k vytvoření nástěnných kalendářů a týdenního diáře pro rok 2012.


Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: 12plus12 (Focení kalendáře)





SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Děti Ráje pokřtili pohádkové CD
46 dnů světového skla na Pražském hradě
Unikátní výstava panenek ohromí nejen vášnivé sběratele
Druhý ročník Prague Fashion Weekendu se blíží


 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání