Charitativní projekt Jitky Čvančarové nazvaný 12plus12 podporující občanského sdružení DebRA zprostředkuje veřejnosti zajímavé seznámení s lidmi, kteří trpí nemocí EB. Té se také jinak přezdívá nemoc motýlích křídel. Uznávaná fotografka Lucie Robinson zachytila na svých snímcích netradičním způsobem dvanáct známých osobností české kultury a sportu. Výstavu můžete navštívit od 12. září až do 31. října v Museu Kampa na Malé Straně.
S nápadem na realizaci charitativního projektu 12plus12 přišla herečka Jitka Čvančarová. Ta je zároveň patronkou občanského sdružení DebRA. Smyslem této charitativní akce je přiblížit veřejnosti život lidí, kteří mají extrémně zranitelnou a křehnou kůži. Díky EB se jim neustále na těle tvoří oděrky a puchýře. Kvůli extrémní citlivosti a jemnosti pokožky se této nemoci začalo přezdívat „nemoc motýlích křídel“. Epidermolysis Bullosa je genetické onemocnění, v České republice se o takto postižené lidi stará tým odborníků ve speciálním centru fungujícím při Fakultní nemocnici Brno ve spolupráci s organizací DebRA.
Jitka Čvančarová svůj nápad 12plus12 představuje slovy: „Realizací projektu chceme kontinuálně podporovat a pomáhat občanskému sdružení DebRA ČR. Jsem patronkou této organizace již téměř čtyři roky, a i když to není organizace velká, svou náročnou práci a poslání plní do posledního zbytku.“ V roce 2010 se realizoval první ročník charitativního projektu. Účastnila se ho řada významných dam z různých profesních oblastí a také dvanáct předních módních návrhářů z České republiky. Autorem výsledného kalendáře pro rok 2011 byl fotograf Robert Vano.
Letos se v rámci 12plus12 představí dvanáct mužů, samozřejmě opět půjde o velmi vážené a uznávané osobnosti, tentokrát však české kultury a sportu. Můžete se těšit například na Jiřího Bartošku, Marka Ebena, Tomáše Kluse, Jiřího Korna, Milana Lasicu, Jana Potměšila nebo Bolka Polívku. Ty svým objektivem zachytila uznávaná fotografka Lucie Robinson v situacích, které jsou pro ně typické a s předměty, jaké k nim svým způsobem patří. V podstatě jde o obyčejné věci, se kterými se denně setkávají, každý z nich však v sobě nese určitý symbol bolesti z pohledu lidí s nemocí motýlích křídel. Idea vychází z pojetí celosvětové informační kampaně DebRA International, kterou u nás organizace realizuje už od července 2010. Od letošního podzimu bude informační kampaň rozšířena do Prahy.
Z fotografií a předmětů speciálně vyrobených pro účely tohoto projektu vznikne malá výstava. Tu budete moc navštívit v Museu Kampa od 12. září do 31. října. Fotky budou použity také k vytvoření nástěnných kalendářů a týdenního diáře pro rok 2012.
Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: 12plus12 (Focení kalendáře)
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Děti Ráje pokřtili pohádkové CD
46 dnů světového skla na Pražském hradě
Unikátní výstava panenek ohromí nejen vášnivé sběratele
Druhý ročník Prague Fashion Weekendu se blíží