Zoologická zahrada láká návštěvníky na svůj další přírůstek – malého hrocha, který je opravdovou chloubou a chovatelskou vzácností. Nyní se bude pro mládě hledat jméno, svůj návrh můžete poslat i vy. Prozradíme vám, jak se zapojit a co za to můžete získat. Řekneme vám také další novinku, kam poputuje dotace ve výši 3,5 milionu korun.
Pražská zoologická zahrada se ze svého hrošího přírůstku velmi raduje. Už dva týdny mohou návštěvníci Zoo Praha pozorovat ve venkovním výběhu samici Marušku a její devítitýdenní mládě. „Od porodu je z důvodu bezpečnosti samice s mládětem oddělena od samce,“ osvětlil Pavel Brandl, kurátor savců v pražské zoo oddělení hroší rodinky. Nastínil také, že samec Slávek je se svým malým potomkem postupně seznamován a to díky hrazení vnitřních bazénů. Mládě přešlo i se svou matkou do venkovní expozice bez problémů. Maruška si svého nezbedného a zvědavého potomka pečlivě hlídá, aby ho měla stále na blízku.
Zoologická zahrada má však nyní na starosti další důležitou věc – pojmenování tohoto samečka hrocha obojživelného, který se narodil 8. června. A nebyla by to pražská zoo, kdyby do výběru jména nezapojila veřejnost. Zkuste také navrhnout jméno pro hrošího samečka! Své návrhy posílejte do pátku 12. srpna prostřednictvím internetové stránky www.blesk.cz. Ten, jehož návrh zvítězí, si navíc jako pozornost odnese zajímavé ceny. Společnost Ipodec umožní výherci strávit den na popelářském voze obsluhujícím Zoo Praha. Svět zvířat tak dotyčný uvidí zase z jiného úhlu pohledu. Od zahrady pak autor získá roční vstupenku do zoo.
„Z navržených jmen nejprve vybereme deset nejhezčích a nejvhodnějších. Ta zveřejníme v pondělí 15. srpna a čtenáři pak budou moci tipovat, které z nich nakonec zvítězí. Samozřejmě tímto hlasováním mohou ovlivnit i náš konečný výběr. Jméno oznámíme při křtu mláděte v neděli 21. srpna. Jeho kmotry budou Marek Eben a rovněž představitel společnosti Ipodec, pan Karel Vančura,“ doplnil Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha.
Malý hroch je druhým potomkem samce Slávka a samice Marušky. Chov těchto zvířat začal v zoologické zahradě už roku 1933, avšak prvního mláděte se návštěvníci dočkali až v roce 1978. Odchov hrochů obojživelných je proto považován za významný chovatelský úspěch.
To však není jedinou novinkou, která se v poslední době v Zoo Praha odehrála. Ředitel České rozvojové agentury Ing. Michal Pastvinský a ředitel Zoologické zahrady hlavního města Prahy Miroslav Bobek podepsali rozhodnutí o udělení dotace v celkové částce 3,5 milionu korun. Ta bude určena na sociálně ekonomický rozvoj oblastí západního Mongolska, v nichž probíhá reintrodukce koní Převalského. Tento projekt proběhne v rámci programu zahraniční rozvojové spolupráce České republiky s Mongolskem. Jednou z jeho priorit je podpora rozvoje vzdálených oblastí vedoucí k zabránění vysídlování původních obyvatel do hlavního města z důvodu nedostatku vhodných ekonomických příležitostí.
„Chceme-li zajistit návrat koně Převalského do přírody, musíme také vytvářet podmínky pro strážce chráněných území a obecně přispívat k rozvoji příslušných oblastí,“ uvedl Miroslav Bobek. „Po úspěšném transportu čtyř koní do Khomiin Talu tak dále pokračujeme v nejvýznamnějším z českých projektů na ochranu ohrožených druhů živočichů v zahraničí.“ V Mongolsku budou vybudována stanoviště pro strážce národního parku a další nezbytné zázemí. Součastně bude také zajištěno vybavení pro tamní nemocnici a rovněž pro dílnu, která bude sloužit, jak k výrobě upomínkových předmětů, tak i k zpracování plsti, jež se používá při stavbě tradičních mongolských jurt. “Zlepší se tak podmínky místního obyvatelstva, včetně kvality lékařské péče,” konstatoval Michal Pastvinský. „Dotaci jsme nyní uvolnili na aktivity, které budou realizovány ještě v tomto roce, s podporou projektu Zoo Praha počítáme i v letech 2012 a 2013.“
Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Zoo Praha