Tepláky už nefrčí, Nightwork berou útokem zoo

Nightwork v Zoo 2011Kdo přišel v neděli do Zoo Praha, mohl spatřit celkem šest nových přírůstků v jednom výběhu. Na krátkou dobu zde vznikla netradiční expozice s živočišným druhem Homo sapiens nightworki. Samozřejmě se jedná o další počin kapely Nightwork. Tentokrát se hudebníci vystavili v celé své kráse přihlížejícím.


Skupina Nightwork zahájila dvoudenní expozicii, která v pražské zoo probíhala v neděli 24. a bude zde i přes pondělí 25. července. O víkendu na návštěvníky čekal bohatý program. Ve 12.00 hodin se konalo komentované krmení, v 10.30, 13.30 a 15.00 hodin pak akce s názvem „Bavíme Nightwork aneb Enrichment  pro Homo sapiens nightworki“. V pondělí bude skupina bavit přihlížející podobně, v 17.00 hodin, pak celou akci završí Nightwork speciálním tichým koncertem. Ochutnávku ale diváci dostali již v neděli.

Vojtka Dyk přezpíval atlas mláďat
Nightwork v Zoo 2011V pražské Troji bylo v neděli 24. července pořádně rušno. Nápadně skrze brány zoologické zahrady procházely mladé dívky, které držely v rukou fotoaparáty. Že by šly na lachtany? Ne, jejich kroky směřovaly k pavilonu šelem. Na cestě už je navigují cedule s fotografiemi členů kapely Nightwork. Pod improvizovaným přístřeškem a dle hlasů, které se linou z reproduktorů, lze vytušit, že Nightwork zakotvili mezi želvami a tygry. U jejich expozice je plno asi jako bývá občas i u goril. Zrovna probíhá lékařské vyšetření. Ošetřovatelé někomu doporučí lepší zubní hygienu, poslechnou si dech Vojty Dyka alias Dykobraze a Jakub Prachař neboli Prasař si stěžuje, že asi nemá mozek. Před tím ale nechá ještě prohlédnout svého pejska Pedra, který s kapelou rovněž sdílí společný výběh. Takový Jakub Antl alias Antlopa je ale zakuklený v houpacím pytli, a tak ho ošetřující tak trochu vyklopí. „Ty jsi snad dělal vyhazovače v Misch-Maschi (pražký klub – pozn.red.)?!,“ reaguje nový exponát v zoo a diváci se při exhibici vesele baví. Pak následuje relax.

Františka Soukupa vyděsil Jan Maxián ptákem
Vojta Dyk se prochází výběhem, Jakub Prachař nerušeně dřímá v houpačce a František Soukup alias Sup-kup  se chystá rovněž uložit do „kukly“. Pohyb má trochu komplikovaný, protože chodí ještě o holi po nedávné operaci. Než se tak dostane k danému místu, tak ho Jakub Prachař zaúkoluje, aby mu našel Pedra. „Proč já, vždyť je to tvůj pes,“ opáčí Soukup, který nakonec Pedra spatří, ovšem než pejsek poslechne na zavolání, tak se Soukup odhodlá opatrně uvelebit. Relax však netrvá dlouho. Nudící se Jan Maxián se chopí umělého papouška a začne jím Soukupa provokovat. Následně ho chce i polít, což už Soukupa trochu znervózní: „Proč sis vybral zrovna mě?!,“ popichuje ho s humorem. Poté se Maxián odporoučí k pódium, kde už Vojta Dyk listuje atlasem zvířat. Za doprovodu Maxiánovy kytary pak Dyk odzpívává svým nezaměnitelným hlasem text z knihy o fauně.

Nightwork v Zoo 2011Siesta jako dělaná, občas do improvizace pobrukují i jiní členové kapely, protože všichni mají mikrofony. Zakuklený František Soukup se odpichuje hůlkou, Jakub Prachař se mazlí s Pedrem a Jakub Antl s Onřejem Slukou přezdívaným Sluka jsou ve stavu zakuklení. Občas do prostoru zazní hlášky, kdy třeba Jan Maxián řekne, že čeká svou samičku s mládětem, což Jakub Prachař kvituje slovy „jé, bude házená“. Onoho mláděte se návštěvníci skutečně dočkají, protože dítko maminka opravdu přinese a Jan Maxián si s ním ve výběhu začne hrát. Pozornost členů kapely se ale rovněž upírá i k divákům, kdy třeba dětem dávají ovoce a komunikují s nimi. Následuje i improvizované hudební vystoupení celé kapely, kdy diváci slyší písně jako „Happy day“, pak se pozvolna přechází k chytlavé reklamní hlášce „Vánoce jsou tady, Vánoce jsou tady“ a tak dále, jak hudebníci chytají inspiraci. V noci pak na návštěvníky čekaly noční vycházky s Nightwork a celou noc měli členové kapely údajně zůstat v zoo.        

Kalhotky Jana Maxiána i tepláky Františka Soukupa
Doprovodnými prvky, a tak trochu i hlavním důvodem akce je pak přítomnost dárkových předmětů, z nichž výtěžek jde na podporu ohrožených druhů - nyní skutečně zvířecích, i když hudbou se rovněž živí těžko. Lidé si mohou koupit trička, tílka, placky nebo certifikáty s logy Homo sapiens nightworki. Rovněž jsou k vidění historické předměty ze života tohoto druhu. Nabízí se modré kalhotky Jana Maxiána, peněženka Vojty Dyka či tepláky Františka Soukupa. K daným artefaktům pak mohou diváci vyslechnout i vtipné historky, které se ke členům kapely váží. Stejně tak, jako u jiných zvířat, ani u  Homo sapiens nightworki nechybí popisky jednotlivých živočichů s jejich charakteristikami.

Pokud jste ještě neviděli expozici v Zoo Praha, máte ještě další možnost v pondělí 25. 7. než vypukne koncert v 17 hodin. Jak ale Nightwork oznámili na Facebooku, neváhají akci zopakovat i v jiné zoo. Nabídky přijímají pomocí této sociální sítě a už nyní se tam vrší i takové náměty jako například péče na chirurgickém oddělní nemocnice. Tak kdo ví, kde se Nightwork usadí příště.


VÍCE FOTEK Z AKCE NIGHTWORK V ZOO NAJDETE ZDE


Text: Aneta Šimonková
Foto: Aneta Šimonková

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
:
Vyrazíte na výstavu, za sportem či na festival?
Benátská noc se nezadržitelně blíží
Členové skupiny Nightwork se nechají zavřít do zoo
Vojtěch Dyk: Přes léto toho budu mít hodně

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání