Mystic Sk8 Cup ovládli Brazilci, Češi hned v závěsu

Mystic Sk8 Cup 2011Víkend je za námi a s ním i 17. ročník Mystic Sk8 Cupu, největšího skateboardového závodu v České Republice. Jaké jsou první dojmy a kdo se stal vítězem? Prvenství si vyjezdil mladý Brazilec Kelvin Hoefler, v těsném závěsu za ním pak Rodil Jr. taktéž z Brazílie a na třetím místě skončil domácí Tomáš Stejskal. Za celý víkend toho však bylo k vidění mnohem více než jen samotný skateboarding.


Po páteční předkvalifikaci a warm-up párty přišla na řadu sobotní kvalifikace. Počasí přálo všem outdoorovým sportům, skateboarding nevyjímaje, a tak se na tribunách sešlo přece jen podstatně více diváků než den předchozí. Samozřejmě to nebylo způsobeno pouze počasím, ale i tím, že se poprvé ve skateparku měly představit největší zahraniční hvězdy. Z Ameriky dorazili pravděpodobně ty největší. Collin Provost a Aaron Suski se předvedli v prvních dvou rozjížďkách, zejména pak Collin skateparkem projížděl ve velmi ladném stylu a přidal triky jako frontside 180 to switch crooked grind. Z prvních dvou skupin dále zaujali slovenští jezdci Marek Zápražný a Peter Molec. Oba předvedli čistou jízdu plnou technických parádiček. Markovi vyšla jízda dokonce tak skvěle, že nezkazil vůbec nic a do nedělního finále tak postupoval z prvního místa. Japonec Ryo Sejiri rovněž předvedl výbornou jízdu a byla z toho třetí postupová pozice.

Mystic Sk8 Cup 2011Ze třetí a čtvrté skupiny se nejvíce čekalo na legendu skateboardingu Mika Vallelyho. Ten předvedl, že i v jednačtyřiceti letech se dá na skateboardu stále velice zdatně pohybovat a projížděl tratí svým tradičním surf-streetovým stylem a při jeho mega bonellesu v dangerbanku se přítomným tajil dech. Další kdo velmi zaujal, byl domácí Marek Štefan a jeho obrovský hardflip přes hydrant. Nakonec z toho bylo páté postupové místo. V posledních dvou skupinách byl jasně největší hvězdou francouzský jezdec Bastien Salabanzi, který už dokázal na Mysticu i zvítězit. Předvedl skvělou jízdu plnou náročných triků jako kickflip backside lipslide nebo backside double kickflip a šel do semifinále z druhého místa.

První postupovou pětici pak doplnil Belgičan Fries Taillieu, který má štvanický park evidentně najetý, a tak ladně a ve stylu vracel i ty nejnáročnější triky na největších překážkách. Do semifinále postupovalo celkem 19 jezdců, z nichž jednoznačně největší zastoupení měli Brazilci a Belgičané. Z domácích jezdců pak dále postoupili Tomáš Vintr, Arnošt Ceral a Tomáš Stejskal. Ten uzavřel postupující devatenáctku a mohlo se jít na nedělní semifinále.

Mystic Sk8 Cup 2011Tím však sobotní program nekončil. V Relax Zóně byla připravena spousta stánků s občerstvením a zejména zábavou. Nás nejvíce zaujal poměrně nový sport zvaný skimboarding, kde se projíždí po vodní hladině na desce připomínající malý surf. Zdatnější jezdci k tomu přidávají i triky na vodních překážkách a celé to vypadá velmi zajímavě. Více o tomto sportu se můžete dozvědět na oficiálních stránkách www.skimboarding.cz. Dále jsme si na vlastní kůži vyzkoušeli elektrický skateboard, který je poháněn vlastním elektromotorkem, takže se vůbec nemusíte odrážet, pouze regulujete svou rychlost. Ač se to na první pohled zdá jednoduché, je při vyšších rychlostech poměrně náročné udržet se.

Po lehkém odreagování jsme už netrpělivě očekávali hudební program. Kolem osmé hodiny večerní měla nastoupit hip hopová formace Notes from Prague, která už řadu let neodmyslitelně patří ke skateboardové subkultuře. Od dob desky „Same Place“ z roku 2004 se toho hodně změnilo. Původní sestavu producenta Maykeeho, rappera Antwiho aka Darcphayce a DJ Negativa doplnila živá kapela a přinesla svěží vítr do jejích plachet. S bicími, basou a kytarou dostala jejich hudba opět trochu jiný rozměr a posunula Notes from Prague opět trochu dále. Jejich vystoupení jsou Mystic Sk8 Cup 2011energická a výjimkou nebylo ani to na Mystic Sk8 Cupu. Zazněly hity jako "Chasing Space" nebo "Still On", ke kterým vznikly i zdařilé videoklipy. Velmi výrazná pak na pódiu byla charismatická zpěvačka Tamara, nejnovější členka tohoto uskupení. Kapela je velmi dobře sladěná a svým hraním potěšila a roztancovala několik desítek přítomných diváků. V současné době chystají nové album s názvem „Inconsistent Frames“. Pokud se chcete o kapele dozvědět více, sledujte jejich oficiální stránky. Po „Notách z Prahy“ pak nastoupila formaceThe Wifebeaters a po nich se s DJ´s Akvamenem, Bidlem, Robotem a Lu2ou rozjela tradiční velkolepá Mystic Party do pozdních nočních hodin.

Nedělní program sliboval to nejlepší, co může Mystic nabídnout. Dvacet pět nejkvalitnějších jezdců se mělo utkat o postup do finále, kde se jednalo o 30 tisíc dolarů v prize money. A že to není málo! Podle toho vypadaly i tribuny, které už před začátkem semifinále ve 14 hodin praskaly ve švech. K devatenáctce postupující ze sobotní kvalifikace se přidala šestice jezdců kvalifikovaných z předchozích závodů. Mysticu Jmenovitě to byli Kelvin Hoefler, Rodil Jr., Rodolfo Ramos, Thaynan Costa, Milton Martinez a loňský vítěz Maxim Habanec. Jízdy byly pro semifinále rozděleny do 5 skupin po pěti jezdcích a jelo se systémem, kdy každý měl svou minutovou jízdu a pak se předvádělo dvakrát 7 minut „jam“. To znamená, že  skatepark byl rozdělen do dvou částí, kde se jelo vždy sedm minut, a jezdci se střídali po jednom triku. Tento systém je divácky atraktivnější a pro tento typ závodů se velmi osvědčil.

První rozjížďka byla velmi našlapaná a předvedl se zejména Fries Tallieu, který zajel stylovou jízdu plnou náročných triků jako 360 flip přes největší transfer nebo kickflip backside lipslide na rovné části betonové bariéry. Jeho neúčast ve finále pak překvapila nejednoho z přihlížejících. Nezaostal ani domácí Tomáš Stejskal, kterému jeho jízda vyšla na výbornou a vyjel si tak místo ve finále. Spolu s ním z první skupiny postupoval Brazilec Roger Silva, který předvedl hlavně technické triky. Ve druhé jízdě se představili česko-slovenští zástupci Arnošt Ceral, Tomáš Vintr a Peter Molec. První dva jmenovaní šli dále do finále. Spolu s nimi jel i mladý Portugalec Thaynan Costa, který na svých šestnáct let jezdí velmi dobře. Tato skupina byla celkově velmi vyrovnaná, ale zejména postup Tomáše Vintra u mnohých vyvolal spoustu otázek - když například Peter Molec nebo Ryo Sejiri předvedli náročnější triky. Třetí skupinu naprosto ovládl Bastien Salabanzi, který odjel všechny pro něj typické triky jako cab 270 lipslide, nebo caballerial flip přes roh a šel do finále z druhého místa. Spolu s ním šel do finále další z Brazilců Leonardo Spanghero.

Mystic Sk8 Cup 2011Velká škoda byla, že se při své jízdě zranil Jefferson Santos, který létal jednoznačně nejvýš a dokázal svou jízdu kombinovat i s technicky náročnými triky. Nebýt zranění, byl by s nejvyšší pravděpodobností ve finále. Ze čtvrtého heatu postoupil brazilský tandem Daniel Vieira a Rodil Jr. Rodil je stálicí Mystic Cupu, ve své jízdě zkazil snad jeden jediný trik, a tak není divu, že před finále byl na prvním místě. V poslední skupině zářil Kelvin Hoefler, který s úsměvem na tváři vracel ty nejnáročnější prvky na místech, kde by to ostatní ani nenapadlo. Triky jako kickflip backside smithgrind na railu ze schodů nebo kickflip fs nosegrind na rovné bariéře hovoří za vše. S ním si finále zajistil náš Maxim Habanec, jehož jízda neměla nejtěžší provedení, ale nic nezkazil a bylo z toho prozatimní třetí místo. Jízda bohužel nevyšla Marku Štefanovi, který tak nenavázal na úspěch z kvalifikace. Otazník rovněž zůstal u Axela Cruysbergha. Ten také zajel velmi dobře, ale do finále se nevešel. Závěrečná desítka tak byla kompletní a diváci se měli na co těšit.

Ještě než začalo finálové klání v disciplíně street, došlo také na finále v bowlu. Zde bylo bohužel na tribunách i okolo parku tak narváno, že jsme museli sledovat online přenos na obrazovkách. Nejvíce se zadařilo Ivanu Rivadovi, který si vyjel první místo. Za ním se umístil na bedně Martin Jurášek, domácí specialista na bazénové ježdění. Na třetím místě pak skončil Dannie Carlsen z Dánska.

Hned poté se rozjelo ženské finále v disciplíně street. V tuto chvíli už nebylo na tribunách jediné místečko a dámy se dočkaly pořádného aplausu. Však se bylo na co dívat. Předvedly se zejména mladé Brazilky, kterým jejich krása neubírala na umu. Dalo by se říci, že právě naopak. O první místo si to mezi sebou rozdaly Leticia Bufoni a Alexis Sablone. Zlato nakonec brala druhá jmenovaná, ostřílená jezdkyně ze Spojených států. Naše Klára Kašparová se nenechala zahanbit a vyjela si výborné páté místo. Třetí pak skončila Jessica Ferreira.

Kolem půl sedmé začala atmosféra ve skateparku houstnout. Před námi bylo mužské finále a napětí na tribunách se dalo krájet. Už při krátkém tréninku bylo znát, že půjde do tuhého a nejeden divák zůstal zírat s otevřenou pusou. Nový závodní systém nutí jezdce dělat co nejlepší triky, a tak se opravdu bylo na co dívat. Vše odstartoval Rodil Jr. se svou klasikou. Po něm šel na řadu Bastien Salabanzi, který svou jízdu zajel naprosto bezchybně, ale v jamu se mu vůbec nedařilo a nakonec skončil osmý. Jako další jelo české mladí, Maxim Habanec a Tomáš Stejskal, a zejména Tomášovi se opravdu dařilo – jeho big spin flip přes největší transfer máme před očima doteď.

Mystic Sk8 Cup 2011Komu se finále nepovedlo, byli další dva čeští zástupci Tomáš Vintr a Arnošt Ceral. V tomto pořadí brali 10. a 9. místo. Na 7. až 5. pozici se postupně umístili tři z armády Brazilců Roger Silva, Leonado Spanghero a Daniel Vieira. Črvrtý flek patřil loňskému vítězi Maximu Habancovi. Třetí příčku si zaslouženě odnesl Tomáš Stejskal v čele s triky jako nollie caballerial přes hydrant nebo 360 flip přes transfer. Patří mu naše velká gratulace. Druhé místo si vyjel Rodil Jr. a na vítězné pozici se umístil zcela po právu Kelvin Hoefler. Ten nejenže zajel čistou jízdu s velmi náročnými triky, ale v jamu předváděl takové věci, že zvedal diváky ze židlí. Za všechny zmiňme kickflip frontside boardslide přes díru na zábradlí, kickflip frontside lipslide tamtéž, nebo kickflip backside crooked grind přes celé duhové zábradlí. Kloubou dolů před tímto mladým Brazilcem. V budoucnu o něm bude určitě ještě slyšet.

Po půl hodinovém best triku, kdy se rozdávaly peníze v hotovosti za nejlepší trik (v hlavě nám utkvěl big spin flip frontside boardslide Tomáš Stejskala a kickflip crooked grind Kelvina Hoeflera na největším railu), se následně předaly ceny a peníze a mohla se rozjet největší Mystic party všech tří dnů. Zahrály kapely Central Therapy a Gerda Blank po nich DJ´s Orion a Loutka. Diváci se postupně rozešli do svých domovů a už teď se určitě všichni těší na další ročník závodu s jedinečnou atmosférou – Mystic Sk8 Cup 2012!


VÍCE FOTOGRAFIÍ ZE SOBOTNÍHO A NEDĚLNÍHO ZÁVODU NALEZNETE ZDEText: Bersen Hoxha
Foto: Kristýna Šmejkalová

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
:
Mystic SK8 Cup byl v pátek ve znamení příprav
High Jump 2011: Ukažte, jak umíte skákat
Ve společnosti česko-slovenských kapel na Festonda Cupu
Mystic SK8 Cup 2011: Napínavý závod o 30 tisíc dolarů


 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání