Potěšte se o víkendu nevšedním zážitkem

LumináriumChyťte příležitost za pačesy a navštivte impozantní luminárium, které právě dnes otevřelo své prostory veřejnosti. Objevíte svět barev, ve kterém se příjemně zrelaxujete, oddechnete si či se jen tak budete kochat kouzelným prostředím. Popusťte uzdu své fantazii. Zde můžete přemýšlet i nad nemožným, každý vnímá tento prostor po svém. Ať přijdete kdykoli, slibujeme vám, že toto nikdy v životě znovu neuvidíte. Jaké tajemství tento vzduchový objekt skrývá?


Během středečního dne vyrostla v prostorách letňanského letiště podivuhodná stavba rozmanitých tvarů. Ať byste ji postavili kamkoli, v každém prostředí by vynikala svou originalitou. A to nejen co se týká vzhledu zvenčí, ale i uvnitř. Luminárium je totiž speciální objekt, který nabízí netradiční a především také neopakovatelný zážitek. Každá návštěva je zcela unikátní díky vlivu počasí a denní době. My jsme toto místo osobně navštívili, abychom zjistili, v čem tkví jeho speciálnost a zda je opravdu tak zajímavé a kouzelné, jak se o něm traduje.

LumináriumPrvní, co se vám možná při pohledu na luminárium vybaví, bude nafukovací hrad. Vnitřní prostory však rozhodně nenabízí zábavné poskakování. Naopak. Vše je sice z pogumovaného materiálu, jaký se užívá například na festivalové stany, podlaha je ale rovná, bez jakýchkoli překážek, proto sem mají dobrý přístup i hendikepovaní lidé. Uvnitř se rozprostírají prostory působící dojmem nekonečnosti. Je to jako místo ze sna, plné barev a různých tvarů. Vše dokresluje příjemná relaxační hudba. Můžete tu odpočívat nebo rozjímat nad životem. Každá barva ve vás vyvolá jiný pocit, vzpomínku a emoci. Dle závislosti na počasí a denní době může být luminárium různě prozářené. Jen za dobu, kdy jsme ho navštívili my, se pošmourné nebe zatáhlo úplně, pak vysvitlo slunko a nakonec se zase schovalo za mraky. Na všechny tyto změny prostory reagují, jako by byly živý organismus. Může za to speciální látka, která dovnitř propouští světlo a láme ho do různých úhlů. Co je to za specialitu výrobci neprozradili, aby jim jejich nápad někdo nevyfouknul.

Až půjdete luminárium navštívit, vezměte si tmavé ponožky. Před vchodem budete vyzváni, abyste si zuli boty. Pravda, že i tento efekt navozuje lepší a uvolněnější dojem, stavba však stojí na betonu, a tak podlaha místy zastudí. Prohlídka celého objektu vám zabere zhruba půl hodiny, záleží ale jen na vás, zda se budete chtít zdržet kratší nebo delší dobu. Jak uvedla na tiskové konferenci Gába Al Dhábba: „Návštěvníci se dovnitř budou pouštět vždy v půl a celou hodinu. Pokud zde ale někdo bude chtít zůstat déle a třeba meditovat, rozhodně ho odtud nebudeme vyhánět.“ Nemusíte se ovšem bát, že by nakonec v lumináriu byla hlava na hlavě, neustále bude monitorován počet osob uvnitř s omezením na maximálně 80 lidí. Ač i toto číslo může působit jako velké, prostory nabízí tolik zákoutí a chodbiček, že tu zajisté každý nalezne místečko sám pro sebe.

LumináriumPokud vás tento projekt zaujal, rádi byste ho prozkoumali osobně, ale trpíte klaustrofobií, máme dobrou zprávu. Výzkumy ukázaly, že lidé, kteří trpí strachem z uzavřených prostor, se zde cítí paradoxně dobře. Způsobuje to speciální vzhled a přizpůsobení místa, které navozuje právě onen pocit velkého a neomezeného prostoru. A pokud by měl někdo přeci jen zdravotní potíže, bude tu i tým záchranářů, jenž každému ochotně pomůže. Typ luminária, který se momentálně u nás vystavuje, nese název „Mirazozo“ a donedávna byl nejnovějším svého druhu. Koncem července však tvůrci ve Francii premiérově představí zbrusu nový model pojmenovaný „Mirakoko“. Luminárium již Českou republiku v minulosti navštívilo a sklidilo zde velký ohlas – za tři dny ho svou návštěvou poctilo přes 18 tisíc lidí. Jak si povede tentokrát, se dozvíme brzy.

Na akci se lze dopravit autem, v místě je však omezená možnost parkování. Doporučujeme proto cestu městskou hromadnou dopravou, nejlépe pak metrem do stanice Letňany. Dejte se k východu s označením „Letňany, Čakovice, Satalice, Černý Most“, kudy se dostanete na autobusovou zastávku. Tu projděte rovně až ke světelné křižovatce, kde už po pravé straně začíná cesta vedoucí k letňanskému letišti. Organizátoři slibují, že bude trasa viditelně označená, aby nemuseli návštěvníci bloudit. Luminárium je veřejnosti přístupné od pátku 15. do pondělí 18. července v době 10 – 20 hodin. Základní vstupné je 160 korun, rodiny (2 dospělí a 2 děti) zaplatí celkem 500 Kč. Děti do 100 cm mají vstup zdarma. Atrakce je bezbariérová, je možné ji navštívit i na invalidním vozíku.


VÍCE FOTEK Z NÁVŠTĚVY LUMINÁRIA SI MŮŽETE PROHLÉDNOUT ZDEText: Kristýna Šmejkalová
Foto: Kristýna Šmejkalová

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
:
Luminárium - Hra světel, která vás okouzlí
Mamma Mia! Už je to tu zas!
Legendární ABBA ožívá na výstavě ABBAWORLD
Unikátní výstava panenek ohromí nejen vášnivé sběratele

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání