Během pátku a soboty panovalo v metropoli veselí. Letošním tématem Oslav Prahy bylo 800. výročí narození české princezny a abatyše Anežky České. Doprovodný program probíhal během plných dvou dnů (1.7. – 2.7.) na celém území metropole. Každý návštěvník si mohl vybrat z bohaté nabídky akcí. Od různých koncertů na Staroměstském náměstí, přes všelijaké výstavy a expozice, nejčastěji v Muzeu hlavního města Prahy, až po komentované vycházky s průvodcem.
Program byl přizpůsoben všem včetně dětí, které měly možnost shlédnout naučné pohádky na Petříně, kde se vydávaly po stopách Večerníčku. Štefánikova hvězdárna na Petříně nabídla nejmenším divákům promítání kosmických pohádek jako „Jak šla kometka do světa“ nebo „Povídání o měsíčku“. Celý páteční den pak zakončilo vypouštění balónků s přáním na Staroměstském náměstí.
Hudební scéna se soustředila především na dvou místech, na Staroměstském náměstí a na Petříně. V pátek byl program opravdu bohatý a nabídl nám různé žánry. V podvečer byla velice zajímavá opera v ulicích města, „Brundibár“. Představení kromě krásné hudby zaujme i svým pohnutým osudem. Dočkalo se totiž padesáti repríz v Koncentračním táboře Terezín, kam byl nakonec deportován i sám autor Hans Krása. Tato opera je známá a oblíbená na celém světě a my jsme měli možnost ji shlédnout v podání Dětské opery Praha.
Slavnostní zahájení se však konalo až v osm hodin večer za zvuků zvonů pražských katedrál, fanfár desítek trubačů a vypuštění stovek balónků. Oslavovalo se až do pozdního večera a Staroměstské náměstí zaplavily známé tóny ze symfonických básní Bedřicha Smetany z cyklu Má vlast. Den zakončila známá rokenrolová legenda Radim Hladík a Blue Effect.
Druhý den se slavilo již od brzkých ranních hodin. Od desíti se bylo možné podívat na některou z výstav. Mezi nejnavštěvovanější bezesporu patří Sbírka odkazů Járy Cimrmana. Jedná se o expozici vynálezů inspirovaných tímto českým velikánem. Tato výstava potrvá až do 28. července v nové budově Národního muzea, ale pouze v sobotu bylo možné jej navštívit s polovičním vstupným.
Pro většinu obyvatel Prahy je tajemstvím, že Petřin je skrz na skrz podtunelovaný. Vede tudy spousta štol na těžbu uhlí a čerpání vody. Toto tajemství bylo možné poodhalit v rámci výstavy Podzemní Praha – štola XXII. K vidění byly různé mapy, fotografie, půdorysy a podobné materiály související s pražským podzemím.
Na Staroměstském náměstí začal v půl jedné hudební program, který se skládal z několika známých jmen. První byl na řadě Bobr chutná 2x, následoval Dan Šustr a 2Wings. V 15:00 se dav posluchačů dočkal oblíbených Sunflower Caravan. Tato pražská kapela má za sebou již 4 singly a může se pyšnit koncertováním ve Švédsku a následně po skoro celé Evropě. Několikrát byli nominováni na nejrůznější hudební ocenění. Předvedli nám, že si nominace opravdu zasloužili. Následovaly příjemné houpavé rytmy česko-americké formace Marimba Mama. Jak již sám název napovídá, jejich hlavním nástrojem je marimba, tradiční africký dřevěný xylofon. Po uvolňující reggae až funky muzice se přihlásila o slovo drsnější sestava, a to Laura a její tygři, kteří mají za sebou spoustu let koncertování a nespočet změn v sestavě, ale jedno zůstává od roku 1986 stejné - typické černobílé oblečení s kravatou. Večer se již blížil do finále a předposlední skupina byla našláplá Tam-Tam Orchestra & Batucada. Předvedli ohromné představení složené pouze z bubnů. Jejich hudba nenechala nikoho v klidu a museli jste si minimálně podupávat. Našlo se i pár odvážlivců, kteří začali přímo na Staroměstském náměstí v davu tančit. Večer zakončila svým vystoupením slavná kapela Sto Zvířat. Dav neodradila ani nepřízeň počasí a všichni včetně vystupujících si večer pořádně užili. Zazněla spousta známých hitů. A jako na každém koncertě to tato ska partička pořádně rozbalila.
Letošní Oslavy Prahy se tedy vydařily, a jelikož se jedná o mladou akci (letos proběhl teprve 3. ročník), stále je co vylepšovat. Dle slov ředitele festivalu Roberta Kozlera se máme na co těšit: „V příštích ročnících bychom rádi jejich záběr rozšířily tak, aby dokázaly atraktivně oslavit také český film, divadlo, literaturu a jiné oblasti. Myslíme si totiž, že si to naše metropole zaslouží.“
Text: Simona Hradecká
Foto: Oslavy Prahy