Po deseti letech se do naší metropole vrátí vskutku originální světový projekt vzduchových staveb. Kdo by si chtěl tato díla prohlédnout pořádně zblízka, má možnost od 15. do 18. července. Expozice se bude nacházet na letišti Aeroklubu Praha Letňany a bude přístupná široké veřejnosti. Zprvu to možná vypadá jako obyčejná výstava s dalším výstavním projektem, ale vězte, že toto dílo nemá ve světě obdoby.
Vzduchové stavby se u nás objevily před deseti lety. V té době zde byl poprvé představen typ luminárií „Arcazaar“, který během následujících čtyř dnů navštívilo kolem osmnácti tisíc lidí. Tato originální architektura je výhradním autorským dílem společnosti Architects of Air sídlící v Anglii. Letos v létě se můžeme těšit na ukázku nejnovějšího modelu luminárií, které za tu dobu zaznamenaly velký pokrok. Nový model se jmenuje „Mirazozo“.
Co je to luminárium?
Jedná se o netradiční stavbu, která má velmi nápadně zpracované vnitřní prostory. Na první pohled možná připomíná barevný nafukovací hrad nebo jednu z cirkusových atrakcí. Veškeré tajemství a kouzlo se však skrývá uvnitř, kde se nachází spletitý labyrint, v němž ožívá nejen pestrý svět barev, ale i stínů. Luminárium má specifickou atmosféru a nabízí jedinečný vizuální zážitek. Zbystříte tu své smysly a popustíte uzdu své fantazii. Budete se zde cítit příjemně a uvolněně. Návštěvníci, kteří vzduchové kompozice v minulosti navštívili, se shodují, že na ně výstava měla velmi blahodárný účinek. Místo je zdrojem pozitivní energie, i proto bývají luminária doporučována k individuálním nebo skupinovým meditacím.
Počátky luminárií
Otcem tohoto originálního projektu je Alan Parkinson. Ten se zabýval výstavbou a vývojem luminárií v roce 1985 pod hlavičkou již zmiňované společnosti Architects of Air. Jeho inspirací byla architektura použitá při stavbě katedrál a mešit, čerpal však také z přírodních tvarů a geometrických těles. Po celých patnáct let se toto dílo vytvářelo, zdokonalovalo a specifikovalo, až dostalo svou konečnou podobu. Současná luminária se skládají z tunelů, zámotků a rohových kopulí. Alan Parkinson ke svému výtvoru prohlásil: „Tato architektura je navržena s cílem umocnit pocit zázraku.“ A tak od roku 1992 okouzlila luminária na dva milióny návštěvníků ve 34 zemích světa.
Jak vypadá návštěva luminária?
Než vstoupíte do této magické stavby, musíte si u vchodu odložit svou obuv. Zde také dostanete pár rad a instrukcí od průvodců. Ti vám rovněž předají plánek Luminária, který při své prohlídce můžete, ale samozřejmě nemusíte používat. Objekt si pak projdete skrz útroby bludiště, kde budete vnímat krásné barevné proměny a necháte se unášet kouzelnou atmosférou tohoto panoramatu. Světlo se dovnitř dostává přes tenké barevné stěny. Hra světel a stínů je závislá na intenzitě slunečního záření. Každá návštěva Luminária se tak stává naprosto originální.
Expozice bude otevřena 15. – 18. července od 10 do 20 hodin. V místě bude možnost parkování, avšak je třeba počítat s tím, že kapacita parkoviště je omezená. Městská hromadná doprava se nachází v dosahu do deseti minut. Základní vstupné je 160 korun, rodiny (2 dospělí a 2 děti) zaplatí celkem 500 Kč. Děti do 100 cm mají vstup zdarma. Atrakce je bezbariérová, je možné ji navštívit i na invalidním vozíku. Délka prohlídky trvá kolem půl hodiny.
Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Quix Communication
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Quadriennale znovu na scéně
Pražské barokní slavnosti slibují unikátní barokní opery
Co chystá Česká Miss pro další ročník?
Legendární ABBA ožívá na výstavě ABBAWORLD