Jan Solpera věnoval VŠUP většinu svého života. Nejdříve zde v letech 1959-1965 studoval a od roku 1973 na škole dalších třicet let působil jako pedagog, od roku 1992 dokonce jako profesor. Vedl „Ateliér písma a typografie“, a nyní se mu lidé z VŠUP odměnili. Retrospektivní výstava byla připravena k jeho sedmdesátým narozeninám, které Solpera oslavil na konci minulého roku.
Jeho bohaté dílo přináší celou řadu produktů. Ve svém raném období tvorby spolupracoval s časopisem „Tvář“, a také s Divadlem Na zábradlí, pro které vytvořil krásné plakáty pro hry, jako jsou „Tři sestry, Rusalka“ či „Král Ubu“. Solperův rukopis ale široká veřejnost zná také z obalů různých knih, případně z celé řady poštovních známek.
Rodák z Jindřichova Hradce je po celý život spjat s písmem. „Písmenka mě nepřestávají fascinovat, protože nejsou jen prostředkem k stabilizování a předání lidské myšlenky, ale svou výtvarnou formou dovedou tuto myšlenku konkretizovat a umocnit,“ říká sám Solpera k tomuto vztahu. Písmo je pro výtvarníka způsob verbálního vyjádření. Sám některé typy písma navrhuje a v každém případě si s písmenky nezaměnitelně hraje.
V neposlední řadě může prakticky každý znát Solperovy značky a logotypy. Například vytvořil loga pro Českou národní banku, Akademii věd či společnost Subterra. Za svůj život získal přes čtyřicet ocenění a zúčastnil se přes 160 výstav. Jeho díla můžete vidět každý den kromě neděle od 10 do 18 hodin, až do 20. března. Vstup na působivou výstavu je zdarma.
Foto: oficiální stráky akce