Národní muzeum se zavírá, využijte volných vstupů

Národní muzeumHistorická budova Národního muzea, která dominuje Václavskému náměstí v Praze, se 7. července minimálně na čtyři roky uzavře. Pro návštěvníky je ale připravena řada akcí, kterými se budou loučit s expozicemi a výstavami. Nabízí se i několik dní s možností volných vstupů.


Proč se Národní muzeum uzavírá na tak dlouhou dobu? Čeká ho totiž rekonstrukce. Za celých 120 let tato budova neprošla generální úpravou, a tak z mnoha hledisek nevyhovuje dnešním moderním podmínkám. Ovšem za tu dobu se zde nashromáždilo mnoho exponátů, které je nutno přestěhovat. Proces už byl zahájen a jedná se tak o největší stěhovací akci v dějinách českého muzejnictví. Dohromady bude přestunuto asi 7 miliónů sbírkových předmětů a 13,5 kilometrů knižních fondů. Kam se jednotlivé kousky schovají? Třeba do Terezína nebo Horních Počernic, kde je připraveno speciální místo. Z muzea tak byla již za doprovodu policie odvezena vzácná keltská hlava z Mšeckých Žehrovic, jejíž historická hodnota je nevyčíslitelná. Existují ovšem exponáty, které tu zůstanou. Jedná se o známý skelet velryby, jenž je velmi chatrný a převoz by mu ublížil. Rovněž se to týká velkých vypreparovaných zvířat. Muzeum ale ještě nabízí řadu akcí pro návštěvníky, tak využijte poslední možnosti shlédnout staré prostory, protože po rekonstrukci už budou k nepoznání. 

Národní muzeumMuzeum se bude s veřejností loučit postupně i formou různých připomínkových akcí. Ta první připadá už na sobotu 7. května, kdy proběhne „rozlučka“ s historickými expozicemi. Projekt s názvem „Stezka lovců mamutů“ nabídne návštěvníkům možnost vyzkoušet si výrobu pravěkých šperků či skládání starodávné nádoby. Příchozí se v daný den mohou stát archeology, naučí se tkát na stavu, splétat nitě nebo si zhotoví vlastní těžítko. O měsíc později, v úterý 7. června, se bude loučit přírodovědecký depozitář.

Pak se nabízí oslava. Tou nejvýznamnější je 120. výročí od otevření muzea. Ve středu 18. května tu ožijí osobnosti z jeho dějin a pro děti je připravena komentovaná prohlídka po neobvyklých zákoutích budovy, kde se seznámí i s veselými příběhy. Dále se nabízí první sobota po Mezinárodním dni muzeí. Té připadlo datum 21. května. V tento den můžete prostory navštívit zdarma. Opomenutý nebude ani 1. červen, tedy Den dětí, kdy je pro ratolesti připravena řada her a soutěží v rámci projektu „Hravé muzeum“, jehož maskotem je mamut.

Národní muzeumCo nás čeká po rekonstrukci?
V současné době je zde, kromě některých exponátů, k vidění výstava „Staré pověsti české“. Jedná se o tematickou koncepci, kterou muzeum připravuje alespoň jednou za rok. V minulosti se lidé mohli seznámit s první republikou, světem médií nebo sportovní oblastí. Předností těchto akcí je vtažení návštěvníka do daného tématu pomocí vytvoření příznačné atmosféry a také za doprovodu interaktivity. Na rok 2015 je naplánována výstava o keltské civilizaci v Čechách, jejímž hlavním exponátem bude právě ona vzácná keltská hlava. Jak ale vidíte, je to až za dlouho, proto si udělejte jedno odpoledne volno a navštivte muzeum co nejdříve před uzavřením.

Národní muzeum není jen historická budova v centru Prahy, ale spadá pod ní i řada objektů, které spravuje. Jedním z nich je například Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur nebo České muzeum hudby. Dále i Muzeum Antonína Dvořáka, Muzeum Bedřicha Smetany, Národní památník na Vítkově či Dittrichova lékárna v Kuksu. 


Text: Aneta Šimonková
Foto: Národní muzeum

 

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
PRAGUE PHOTO FESTIVAL představí v hlavním městě aktuální fotografie
Národní technické muzeum se opět otevře veřejnosti
Přípravy na Pražské jaro jsou v plném proudu
Pražská zoo slavnostně zahájila 80. sezónu

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání