Herbert Tobias: Fotografická progrese

výstava Herbert Tobias, galerie RudolfinumBývalý slavný německý fotograf Herbert Tobias je díky retrospektivní výstavě v Rudolfinu představen české veřejnosti. Jeho černobílé snímky budí i s odstupem desítek let rozruch a diskuze. Tobias se netajil svou homosexualitou a odvážné postoje promítl také do svého díla.


Herbert Tobias se narodil 14. 12. 1924 v severoněmeckém městě Dessau. Už jako desetiletého ho bavilo focení, ovšem skutečná dráha fotografa začala až v roce 1943. To byl jako mladý voják na východní frontě v Rusku a svým netradičním pohledem zvěčnil smutnou situaci druhé světové války.

výstava Herbert Tobias, galerie RudolfinumRusko je jednou z deseti sekcí retrospektivní výstavy v prostorách Rudolfina. Další z nich je Divadelní inscenace. Tomuto „řemeslu“ a dětskému snu se věnoval po válce. V padesátých letech žil Tobias tři roky v Paříži se svým partnerem Dickem. Svou homosexualitu dával veřejně najevo a z Německa musel kvůli tomu odejít. V jeho vlasti bylo takové jednání považováno za trestný čin.

Právě padesátá léta byla nejplodnějším obdobím jeho tvorby. Následky rozbombardovaného Berlína v oddíle Trosky - Děti - Stavba zdi jsou smutné a působivé i dnes. Tobias fotografoval hlavně muže, umělce či manekýny. Objevil například mladou modelku Nico, pozdější zpěvačku Velvet Underground.

V sedmdesátých letech dostal slavný fotograf po letech odmlčení opět prostor realizovat své sny. Fotil mužské akty pro gay časopisy a nabízel tak ve svých snímcích otevřenou nahotu. K fotkám navíc psal i vlastní texty a na poli homosexuálů sklízel velké úspěchy. V srpnu roku 1982 umřel Tobias na AIDS a svou tvorbu odkázal Berlinische Galerie, která postupně sesbírala celé dílo. Rozsáhlou výstavu Tobiasových fotografií můžete v Rudolfinu navštívit až do 28. března. Vstupenku pořídíte za 120 Kč.

 


Text: Pavel Urban
Foto: galerie Rudolfinum
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
:
Nejen dřevěný Vánoce můžete zažít v Betlémské kapli
České filmové loutky: Jak ožívají pohádky

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání