V Praze bude pořádně veselo

Matějská pouť 2011Obyvatelé hlavního města mohou tento víkend vyrazit za zábavou do ulic – městská část Praha 3 pořádá tradiční Žižkovský masopust, který potrvá až do úterý 8. března. V Holešovicích bude zahájen další ročník oblíbené Matějské pouti. Co vás na těchto akcích čeká a nemine? Máme pro vás přehledné informace.

 

Cukrová vata, střelba i adrenalinové atrakce
V sobotu 5. března se v dopoledních hodinách otevřou prostory pražského Výstaviště všem, kteří mají rádi pouťové atrakce. Až do 25. dubna můžete vyrazit do Holešovic za zábavou. Jako vždy na vás čeká spoustu sladkostí - od perníků, přes želé a žužu, až po lízátka či turecký med. Samozřejmě nebude chybět cukrová vata, ale i něco teplého pro zahřátí, jako grilované klobásky, kukuřice a další pokrmy z rychlého občerstvení. Kdo má rád méně náročnou zábavu, může se povozit na poníkovovi, zkusit štěstí na střelnici nebo se povozit v autíčku. Ti, kteří touží po pořádném zážitku, zajisté vyrazí vstříc různým adrenalinovým atrakcím.

Otevírací doba Matějské je přes týden od úterý do pátku od 14 – 21 hodin, během víkendu a svátků se v prostorách Výstaviště můžete zdržet od 10 do 22 hodin.

Matějská pouť 2011V pondělí 4. dubna proběhne v rámci pouti speciální akce „Den pro zdravotně postižené děti a děti z dětských domovů a azylových domů“. Ta je určena všem zdravotně postiženým návštěvníkům, ať už dětem či dospělým. S sebou si samozřejmě mohou vzít jakýkoli doprovod – rodiče, vychovatele či kamarády, kteří budou mít stejně jako handicapovaní vstup do areálu zdarma. Také veškeré atrakce budou přítomným k dispozici od 11 do 15 hodin bezplatně. Do této akce se zapojuje také Mořský svět, který se v prostorách Výstaviště nachází. Ve stejném čase mohou návštěvníci vidět stálou expozici exotických ryb, žraloků, korálů, sasanek a mnoha dalších vodních živočichů.

Pražská pouť je vůbec první jarní poutí v Evropě. Letos se může pyšnit již 45. ročníkem. Tradice těchto oslav a zábavy vznikla původně ke svátku svatého Matěje, který připadá na 24. února. V Národní knihovně je tato tradice zapsána poprvé roku 1595. Svatý Matěj je patronem a ochráncem všech řezníků, řemeslníků, kovářů, krejčích a cukrářů. Původně se oslavy konaly v zasvěcené farnosti v Dejvicích u Hanspaulky. Časem však pouťových atrakcí přibývalo, proto se akce postupně konala na různých místech Prahy, až nakonec v roce 1963 našla své stálé prostory v areálu Parku kultury a oddechu Julia Fučíka, dnes známé jako Výstaviště Praha.


Žižkovský masopust 2011Jarní masopust aneb co dělá Žižkov Žižkovem
Od soboty 5. března až do úterý 8. března bude probíhat 18. ročník tradičního Žižkovského masopustu. Průvod masek se projde městskou částí Praha 3 v úterý před Popeleční středou, kterou podle liturgického kalendáře oficiálně začíná období půstu. Program začne úderem čtvrté hodiny odpolední na náměstí Jiřího z Poděbrad. Odtud se pak všichni přítomní budou přesouvat směrem k Mahlerovým sadům. Během této akce proběhne pokus o pořízení největší skupinové fotografie na světě. Organizátoři tak chtějí usilovat o zápis do Guinessovy knihy rekordů. Masopustní rej dojde až k žižkovské radnici, aby od starostky Prahy 3 Vladislavy Hujové převzal na masopustní noc vládu nad celou městskou částí. Pak se průvod masek bude pomalu vracet k náměstí Jiřího z Poděbrad. Po osmé hodině večer program zakončí slavnostní ohňostroj.

V sobotu 5. března bude od 14 hodin speciální program v Paláci Akropolis. „Maškarní odpoledne pro děti“ a od 19:30 pak Maškarní rej. V neděli jsou od 12 hodin na programu masopustní hody v hospodě U vystřelenýho oka, a dále pak dětské odpoledne v Domu dětí a mládeže od 14 hodin. V pondělí před slavnostním průvodem můžete navštívit kino Aero, které připravuje masopustní promítání pro děti.Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: oficiální stránky akcí

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání