Na Oscarech zabodovala Králova řeč, nečekaně jí sekundoval Počátek

Oscaři 2011Vyhlášení už 83. ročníku prestižních filmových cen Oscar proběhlo v noci na pondělí 28. února v Los Angeles. Předávání ovládl snímek Králova řeč, který proměnil dvanáct nominací ve čtyři sošky. Stejný počet ale také nečekaně získal thriller Počátek. Film o zakladateli Facebooku The Social Network si odnesl tři ocenění.

 
Letošní Oscary moderovala v Kodak Theatre na Hollywood Boulevard v Los Angeles herecká dvojice Anne Hathawayová a James Franco. Ze slavnostního večera mohli mít největší radost tvůrci a představitelé snímku „Králova řeč“. Ten totiž získal Oscary za nejlepší film, režii, scénář a hlavního herce. Režisér Tom Hooper byl velmi šťastný, ale dojatý byl také představitel hlavní role - krále Jiřího VI., Colin Firth, který musel překonat své koktání. Padesátiletému herci předávala pozlacenou sošku Sandra Bullocková a Firth v děkovné řeči řekl: „Mám pocit, že moje kariéra právě vyvrcholila. Zároveň cítím takové vnitřní napětí, které mě patrně přiměje k tanci, a bojím se, aby to k mým nohám nedorazilo dříve, než opustím tuto scénu.“ Cenu si převzal také čtyřiasedmdesátiletý scénárista filmu David Seidler.
film Králova řeč
Sošku za nejlepší herečku v hlavní roli získala Natalie Portmanová za úžasnou roli baletky ve filmu „Černá labuť“. Obě herecké ceny za vedlejší role získal snímek „Fighter“, respektive jejich představitelé Melissa Leová a Christian Bale. Čtyři ceny za večer posbíral také thriller „Počátek“, i když nešlo zrovna o hlavní kategorie. Při tom měl jen osm nominací, zatímco „Králova řeč“ dvanáct. „Počátek“ bodoval v kategoriích za nejlepší kameru, střih zvuku, mix zvuku a vizuální efekty. Snímek „The Social Network“ proměnil osm nominací jen ve tři sošky. Dílo o Facebooku bodovalo za nejlepší střih, soundtrack a adaptovaný scénář Aarona Sorkina.

Animovaný snímek „Toy Story 3: Příběh hraček“ vyhrál ve své hlavní kategorii, ale také uspěl v boji o nejlepší píseň se skladbou „We Belong Together“. Nejlepším animovaným filmem se stal „The Lost Thing“, mezi dokumenty zvítězil „Inside Job“ a v kategorii krátkých „Strangers No More“. Nejlepším krátkým hraným filmem je pak „God of Love“. Mezi cizojazyčnými snímky uspěl dánský „In a Better World“ režisérky Susanne Bierové. Další vedlejší kategorie ovládla „Alenka v říši divů“ za nejlepší kostýmy a výpravu, ale také film „Vlkodlak“ za nejlepší masky.
film Černá labuť
Ani jednu sošku si neodnesl snímek „Opravdová kuráž“, přestože měl deset nominací a vyhořel také příběh horolezce „127 hodin“. Akademie uděluje ceny už od roku 1929, za tu dobu bylo již rozdáno 2 789 Oscarů. Předávání prestižních filmových cen se vysílalo do více než 200 zemí po celém světě. Rudý koberec slávy, po kterém herci přicházejí, měří 152 metrů. Scénář pro slavnostní večer píší už padesát let Hal Kanter a Buzz Kohan. Celá akce vyšla odhadem na 8 miliard korun.
VÍTĚZOVÉ OSCARŮ ZA ROK 2010

Nejlepší hlavní mužský herecký výkon:
Colin Firth (Králova řeč)

Nejlepší hlavní ženský herecký výkon:
Natalia Portmanová (Černá labuť)

Nejlepší režie:
Tom Hooper (Králova řeč)

Nejlepší film:
Králova řeč (Tom Hooper)

Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli:
Christian Bale (Fighter)

Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli:
Melissa Leo (Fighter)

Nejlepší animovaný snímek:
Toy Story 3: Příběh hraček

Nejlepší píseň:
We Belong Together (Toy Story 3: Příběh hraček; Randy Newman)

Nejlepší původní scénář:
David Seidler (Králova řeč)

Nejlepší krátký animovaný film:
The Lost Thing

Nejlepší krátký dokumentární film:
Strangers No More

Nejlepší krátký hraný film:
God of Love

Nejlepší masky:
Rick Baker, Dave Elsey (Vlkodlak)

Nejlepší adaptovaný scénář:
Aaron Sorkin (The Social Network)

Nejlepší výprava:
Robert Stromberg, Karen O´Harová (Alenka v říši divů)

Nejlepší kostýmy:
Colleen Atwoodová (Alenka v říši divů)

Nejlepší střih zvuku:
Richard King (Počátek)

Nejlepší mix zvuku:
Lora Hirschbergová, Gary A. Rizzo, Ed Novick (Počátek)

Nejlepší kamera:
Wally Pfister (Počátek)

Nejlepší soundtrack:
Trent Reznor, Atticus Ross (The Social Network)

Nejlepší vizuální efekty:
Paul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley, Peter Bebb (Počátek)

Nejlepší dokument:
Inside Job (Charles Ferguson)

Nejlepší střih:
Angus Wall, Kirk Baxter (The Social Network)

Nejlepší cizojazyčný film:
In a Better World (Susanne Bierová)
Text: Pavel Urban
Foto: Falcon, Bontonfilm

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání