Anděly ovládla kapela Nightwork, ceny dvacetiletí Lucie

Ceny Anděl 2011Jubilejní dvacátý ročník cen populární hudby Anděl 2010 se uskutečnil ve středu večer v pražské Incheba Areně. Tři ceny v hlavních kategoriích si odnesla skupina Nightwork, překvapením večera však byla kompletní sestava dnes už rozpadlé kapely Lucie, která v sekci Andělé dvacetiletí získala tři ocenění.

Slavnostním večerem provázela mladá moderátorská dvojice Tomáš Klus a Ewa Farna, kteří jako držitelé loňských sošek v kategoriích Zpěvák a Zpěvačka roku nemohli být tentokrát nominováni, protože v roce 2010 nevydali žádnou novou desku. A tak se chopili rolí moderátorů a hned v úvodní písni, kterou vtipně uváděli jednotlivé kategorie, zapěli: „Loni jsme nic nevydali, tak jsme tady ten kšeft vzali.“
Ceny Anděl 2011
Pak už zahrály všechny tři nominované party v kategorii Kapela roku. Nightwork vystoupili se svými „Tepláky“, Kryštof se „Střepy“ a Toxique s písní „Field Lines“ a především s početným dětským sborem. Skupiny se střídaly na dvou pódiích, ovšem přípravy na jednotlivá vystoupení byly bleskové - během několika minut po odehrání jedné skladby už byla scéna připravená pro další píseň. Mezi pódii pak byla hlavní scéna s moderátorským pultíkem a tím, kde vítězové jednotlivých kategorií děkovali. Prvního Anděla si odnesla v té úvodní kapela Nightwork. „My hrajeme normalizační pop a vy to, jak se zdá, posloucháte,“ řekli členové této skupiny po předání od Marty Jandové.

Přestože o titul Skladba roku bojovali znovu Nightwork s „Tepláky“, a také Xindl X s Olgou Lounovou a písní „Láska v housce“, cenu pro vítěze si nakonec odnesla Debbi za hit „Touch The Sun“. Pak už se Tomáš Klus emocionálně loučil s ročním kralováním coby Zpěvák roku. Nominovaní David Koller a Xindl X zahráli živě, hlas zesnulého Petra Muka zněl jen z nahrávky. Vítězem se stal David Koller, jemuž cenu předala Aneta Langerová, a bývalý člen kapely Lucie ještě netušil, že to nebude naposled, co si ten večer na pódium pro sošku půjde.

Svou druhou radost si záhy užívala kapela Nightwork, když jejich „Tepláky“ získaly prvenství v kategorii Videoklip roku. Nejprodávanější desku loňského roku pak měla skupina Kabát, jejíž frontman Josef Vojtek připomněl, že to kapela dokázala jen za pouhé tři týdny prodeje. Zajímavý byl souboj o Zpěvačku roku. Živě zazpívaly Lucie Vondráčková i Bílá, zatímco Hana Hegerová zněla jen z videopříspěvku. Cenu od Mekyho Žbirky nakonec dostala Lucie Bílá. „Ani jsem už nevěděla, že je to tak těžký,“ řekla Bílá o sošce Anděla a vzápětí směrem k Ewě Farne dodala. „Já dostala svého prvního Anděla půl roku před tím, než ses narodila, to bylo v roce 1993.“
Ceny Anděl 2011
Do Síně slávy byl následně uveden Petr Muk, který sklidil ovace ve stoje a cenu za něj převzal jeho otec Ladislav a dlouholetý manažer zpěváka Richard Dušák. Kapela Petra Muka pak připomněla naživo jeho hit „Láska, ta nebezpečná věc“. Další tři živá vystoupení obstarali nominovaní v kategorii Talent roku. Vítězem se stala kapela Republic of Two, když porazila Embassy i Martina Chodúra. Skupina Toxique ani Hana Hegerová neproměnily ani své druhé nominace, když se Albem roku staly podle akademiků „Tepláky“ od Nightworků, pro něž to byla třetí cena večera. Jeho první část zakončilo vystoupení uskupení Lewron Orchestra.

U příležitosti 20. výročí Cen Anděl se pořadatelé rozhodli udělit v pěti kategoriích také Anděly dvacetiletí. Akademici hlasovali už jen o nejlepší album. Tím se stala deska „Černý kočky mokrý žáby“ od skupiny Lucie z roku 1994. Pro cenu si přišli jen David Koller a Michal Dvořák, kteří už dříve kapelu opustili. Přestože vyvolávali také Roberta Kodyma a P.B.Ch., v tu se chvíli nedočkali.

Zpěvákem dvacetiletí se stal Jarek Nohavica. Ten převzal cenu od Marie Rottrové, pro kterou kdysi psal písně a Tomáš Klus následně zapěl fragmenty z jeho tvorby. „Takové ceny se dávají válečným veteránům nebo nehrajícím kapitánům, ale mě se nezbavíte. Já vám ještě ukážu,“ naznačil Nohavica, že ještě nehodlá končit. Mezi ženami kralovala podle očekávání Lucie Bílá.

Ceny Anděl 2011Pak ale přišel pravý vrchol večera. Kapelou dvacetiletí totiž byla vyhlášena Lucie, která se už tentokrát pro čtyři Anděly dostavila v kompletním složení a jednotliví členové byli z tohoto nečekaného setkání až dojatí. O chvíli později se navíc Lucie vrátila na scénu pro dlouhý potlesk vestoje, když dostala od pořadatele Leška Wronky ještě cenu za Interpreta dvacetiletí.

Už během dne byly vyhlášeny také Žánrové ceny. V kategorii hip hop & R’n’B vyhrála kapela Prago Union s albem Dezorient express. V dalších sekcích zvítězili BezoBratři (world music) s albem Bezobav, trio Najponk, Pivec, Hutchinson (jazz & blues) se svým It's About Time, Pub Animals (ska & reggae) se Safar-I, kapela Dva (alternativní hudba) s deskou Hu, skupina Traband (folk & country) s počinem Domasa, Malignant Tumour (hard & heavy) s albem Earthshaker a projekt Kubátko (elektronická hudba) s nahrávkou Vzduchoplavec.

FOTOGALERIE k akci Ceny Anděl 2011

Text: Pavel Urban
Foto: Jakub Urban


 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání