Festival Cirkus Cirkus zná svého vítěze

Cirkus Cirkus Festival 2011V sobotu 19. února se vydalo směrem k pláni Hagibor mnoho zvědavců. Všichni byli nedočkaví, jakou show v tento velký večer uvidí a především, komu se letos podaří vyhrát hlavní cenu mezinárodního festivalu cirkusového umění. Přítomné čekal bohatý téměř čtyřhodinový program, během něhož si každý přišel na své.


Festival Cirkus Cirkus se u nás konal už podruhé. Pro návštěvníky byl připraven stan obřích rozměrů, který sám o sobě dával najevo, že se v něm odehraje opravdu velká show. Program slavnostně zahájila česko-slovenská moderátorská dvojice Betka Stanková a Jindřich Kriegel, kteří přivítali přítomné diváky společnou písní.

Cirkus Cirkus Festival 2011Také porota byla složená ze zástupců Čech i Slovenska. Zasedla v ní řada známých osobností, jako například herec Bolek Polívka, zpěvák Ondřej Hejma, herec Marián Labuda, či zpěvačky Monika Bagárová, Markéta Konvičková a Bára Zemanová, která nazpívala pro cirkusový festival speciální píseň. Tu pak živě zazpívala na konci představení. V porotě však zasedla i řada odborníků, například programoví ředitelé cirkusového festivalu z monackého Monte Carla či známého kabaretu Moulin Rouge. Své zástupce tu mělo rovněž Německo, Rumunsko, Ukrajina a Dánsko.

Cirkusový stan byl naplněný k prasknutí. Během večera vládla příjemná atmosféra – děti skotačily, diváci se chvíli smáli, jindy zase oněměli úžasem. Sobotní představení však bylo od ostatních velmi odlišné. Právě v tento večer museli účinkující předvést své nejlepší výkony, jen jeden z nich se mohl stát absolutním vítězem druhého ročníku Cirkus Cirkus Festivalu.

Jako první se představila italská skupina Nistorov na kolečkových bruslích. Dívky oblečené v sexy kostýmcích předváděly se svými partnery neuvěřitelné výkony. Na malém kruhovém podstavci se nebály zatočit kolem dokola, až se z toho divákům motala hlava. Dámy pak opepřily vystoupení svou vzdušnou akrobacií jen za podpory svých kolegů.

S číslem dvě se divákům a porotě představil nožní žonglér Zdeněk Polách. Zástupce České republiky předvedl, že umí žonglovat s lesklými ovály rychle i pomalu, a nejen na rukou, ale i na nohou. Z Itálie se dostavil další soutěžící Antony Zatta se svými papoušky. Pestrobarevní okřídlenci pobavili přítomné svými rozvernými kousky, předvedli jízdu autem, lenošení v křesílku i popíjení drinků ze skleničky. Všem se však zatajil dech, když se papoušci vznesli do vzduchu a několik minut kroužili ladně nad manéží.

Cirkus Cirkus Festival 2011Účinkující Roman Konanchuk z Ukrajiny ukázal, že akrobacii lze provádět i na řetězu. Nebál se vyšplhat do úctyhodné výšky, aby ukázal pár odvážných prvků a nakonec bezpečně seskočil zpět na svou žíněnku. Naší další zástupkyní byla Helena Faltýny, žonglérka s míči a tenisovými raketami. Ač působila sympaticky, nabitá energií a chutí ukázat ze sebe to nejlepší, ne všechny triky se jí povedly tak, jak by si přála. Následně do manéže vstoupil Yury Volodchenkov z Ruska se svou vysokou školou na koni. Předvedl perfektní souhru mezi člověkem a zvířetem, ale i radost z vystupování. Jejich show doprovázela také krásná temperamentní tanečnice, jejíž srdce si nakonec jezdec vybojoval. První část představení zakončilo číslo skupiny Costa, která předvedla úžasný výkon na létajících hrazdách. Temperamentní Brazilci nenechali nikoho z přítomných ani na chvíli v klidu. Létali vzduchem sem a tam, předvádějíc jedno salto za druhým, a to bez jakéhokoli jištění.

Po přestávce čekala na diváky smečka lvic s Tomášem Ringlem. Ten se nebál své mazlíčky pohladit, ani trochu poškádlit. Ač společně v manéži působili jako velcí kamarádi, s krotitelem by si určitě nikdo jeho roli vyměnit nechtěl. Poté nastoupil další Čech, Georgo – Jiří Hromádko, který předvedl neuvěřitelnou diabolo show. Mnozí z přítomných jistě neviděli triky s diabolem poprvé, ale tento účinkující působil opravdu tak přirozeně, jako by se s tímto předmětem v ruce už narodil.

Za zástupce zvířecí říše se přišli představit také paviáni se svými cvičiteli Maike a Jorgem Probstovými. Šikovné opičky hravě zvládly předvést všechny kousky, od přenášení předmětů, po akrobacii na vysoké tyči. Nejraději ze všeho se však mazlily s Maike. Ten kdo však zaručeně šokoval, jak diváky, tak i porotce, byli ruští artisté Sudarchikovi se svou kouzelnickou show. Během představení zvládli vystřídat kolem patnácti kusů různého oblečení, jejichž převlékání jim zabralo pouhých pár sekund. Jak to dokázali, zůstalo pro všechny přítomné záhadou.

Cirkus Cirkus Festival 2011Krásné vystoupení předvedla Anastasia Maakeva z Ruska. Krásná umělkyně předvedla dynamickou show vzdušné akrobacie. Šplhala do výšek bez jakýchkoliv zábran a předváděla zde velmi odvážné kousky. Vše nenuceně s lehkostí a ladnými pohyby. Jako poslední účinkující se představila brazilská skupina Diorios se svým Glóbem smrti. Brzy všichni zjistili, že název této atrakce je velmi příhodný. Do kovové koule o průměru 4,5 metru postupně přijížděli odvážní motorkáři, až se jich tam nakonec vlezlo všech šest. Všichni najednou jezdili po konstrukci nahoru a dolu rychlostí 50 kilometrů v hodině bez sebemenšího náznaku strachu. Diváci na tribunách ani nedýchali a doufali, že toto vystoupení šťastně skončí. A povedlo se.

Na závěr programu došlo na očekávané vyhlášení festivalových cen. Cenu televize předal Petr Šiška Světlaně a Igorovi Sudarchikovým za jejich kouzelnické vystoupení. Cenu novinářů získal papouškový král Anthonio Zatta, ocenění diváků získala brazilská skupina motorkářů Diorios. Udělena byla také speciální VIP cena, tu získali jezdci na kolečkových bruslích Nistorov. Prezident festivalu Artur Kaiser předal stejnojmenné ocenění jezdci Yurimu Volodchenkovi. A kdo vyhrál ta nejpodstatnější ocenění? Na třetím místě se umístila ruská akrobatka Anastasia Makeeva, druhou pozici obsadila skupina z Brazílie The Flying Costa a prvenství vybojovali svou adrenalinovou show motorkáři Diorios.

 

FOTOGALERIE K CIRKUS CIRKUS FESTIVALU 2011 ZDE

 

 

Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Kristýna Šmejkalová


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
:
Největší cirkusový stan nabídne neobyčejnou podívanou
Únor přináší vystoupení na hranici lidských možností
Cirkus Cirkus Classic nabídne světové hvězdy v oboru
V novém týdnu začíná spousta zajímavých akcí

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání