Národní technické muzeum se opět otevře veřejnosti

Národní technické muzeum Po více než čtyřech letech se ve středu 16. února opět otevřou zrekonstruované prostory Národního technického muzea (NTM) veřejnosti. K vidění bude pět zcela nových expozic, které skrývají řadu vzácných předmětů a dobových materiálů. Na pražské Letné tak znovu ožije technika v plné kráse.


Budova Národního technického muzea je poprvé za svou více jak sedmdesátiletou historii poprvé celá určena jen muzejním účelům. Na více než pěti a půl tisících metrů čtverečních budou moci návštěvníci vidět na pět tisíc exponátů. Otevřeno bude pět nových expozic a další budou přibývat až do roku 2012, kdy celková rekonstrukce skončí.
Národní technické muzeum
Nejvíce zájmu bude zřejmě tradičně vyvolávat dopravní hala, v níž jsou umístěny exponáty z historie automobilové, motocyklové, cyklistické, letecké, lodní a železniční dopravy na území českých zemí. K vidění zde bude například automobil Tatra 80 z roku 1935, který užíval první československý prezident T. G. Masaryk.

Z vestibulu muzea lze vstoupit rovnou do Fotografického ateliéru, v němž je prezentován vývoj fotografických procesů a samotné fotografie od jejího vynálezu až po současnost. Ústřední část expozice zaujímá dobový „skleněný“ ateliér určení k portrétování za denního světla ve stylu počátku 20. století. Nejcennějším vystaveným exponátem je daguerrotypie Královského paláce v Paříži z roku 1840. Je totiž nejstarší svého druhu na světě.

V prvním patře pak návštěvníci naleznou expozici Tiskařství, která je koncipována jako autentická tiskárna. Vystavené stroje ukazují vývoj hlavních tiskařských technologií v celé své historii. Mezi vzácné exponáty zde patří například knihtiskový ruční lis z pražské Jezuitské tiskárny z přelomu 17. a 18. století. Autoři expozice nezapomněli ani na tvůrčí dílny, ve kterých si zájemci budou moci sami vytvořit různé tiskoviny.

Národní technické muzeumMnoho návštěvníků jistě zavítá také do druhého patra na expozici Astonomie. Potemnělé skleněné bludiště, v němž se exponáty vznáší v prostoru, a připomínají zářící vesmírné objekty, navozuje atmosféru nekonečného vesmíru. K vidění je vývoj astronomie za uplynulých 650 let, a to díky různým astronomickým, měřícím a navigačním přístrojům z období od 15. do 20. století. Lidé se zde můžou dotknout také pravého meteoritu.

Poslední nově otevřenou částí v NTM je Architektura, stavitelství a design. Autoři v ní představují nejvýznamnější architektonické počiny v českých zemích z období let 1860 až 1989. Vystaveny jsou zde původní i nové architektonické modely staveb, včetně různých doplňků a také fotografie charakterizující jednotlivé slohové etapy a přibližující velké osobnosti české architektury (J. Zítek, J. Kotěra, J. Gočár).

Těchto pět expozic doplní v budově NTM Výstava Brno v Praze, která představuje sbírky Technického muzea v Brně, a také expozice Technika 20. století ve sbírkách VHÚ Praha. Ta je umístěna v suterénu a připravil jí Vojenský historický ústav Praha.

Národní technické muzeum v Praze bude otevřeno denně od 10 do 18 hodin kromě pondělí, první čtvrtek v měsíci pak od 10 do 20 hodin. Vstupné pro dospělé vyjde na 170 Kč, zlevněné pak na 90 Kč.



Text: Pavel Urban
Foto: oficiální stránky Národního technického muzea

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání