Zoo Praha vstoupí do osmdesáté sezony s novým logem

ZOO Praha 80. sezonaS novým logem a otevřením Gočárových domů počítá vedení Zoo Praha u příležitosti zahájení jubilejní 80. sezony na konci března letošního roku. Novým přírůstkem je pár vzácných leguánů modravých. Pokračuje se se stavbou areálu pro slony, hrochy a antilopy, a připravuje se také stavba pavilonu pro velemloky.

 

Celou řadu novinek představili zástupci pražské zoo minulý týden na setkání s novináři. Několik lednových teplých dnů přilákalo do Troji řadu návštěvníků a vedení zahrady prodloužilo otevírací dobu o víkendech až do 17 hodin. Na začátku minulého týdne se navíc do pavilonu šelem nastěhoval vzácný pár leguánů modravých. „Žádná zoologická zahrada v Evropě je nechová. V jistém smyslu jde o nejvzácnější zvíře, co u nás máme,“ řekl o velmi pozoruhodném tvorovi Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha. Jde totiž o jeden z nejohroženějších plazů vůbec.

 

ZOO Praha 80. sezonaBobek se svými kolegy už ale také vymýšlí plány dopředu. V sobotu 26. března bude totiž v pražské zoo zahájena jubilejní 80. sezona, proto se chystá celá řada oslav. „Během toho zahájení chceme otevřít rekonstruované Gočárovy domy. Ve chvíli, kdy si na ně zvyknete, se vám musí zalíbit. Jsou přestavené podle původních plánů pana Gočára,“ vysvětluje Bobek. Z původních tří, které stály na letišti ve Kbelech, zbyly v Troji jen dva. Rekonstrukce probíhala od dubna do prosince loňského roku. Nyní se pracuje na vnitřních úpravách. V jednom z domků bude občerstvení a ve druhém galerie, v níž bude instalována dlouhodobá expozice k 80. výročí. Navíc zde bude také reprezentační prodejna a nahoře výukový prostor pro děti.

 

Do nové sezony chtějí představitelé Zoo Praha vstoupit také s novým logem. Nyní používají provizorní, jelikož proslulý barevný návrh Michala Cihláře jim byl v roce 2009 soudně zakázán používat. „Nyní probíhá veřejná soutěž na nové logo, do které se může přihlásit kdokoliv. Chceme, aby v novém logu byl kůň Převalského, jako tomu bylo v předchozích logách, nebo žádné zvíře,“ nabízí varianty Bobek. V pětičlenné komisi, která bude logo vybírat, zasedne on, jeho kolegové ze zoo Zuzana Anna Palzer a Vít Kahle, ale také náměstek primátora hl. m. Prahy Ivan Kabický a rektor VŠUP Pavel Liška. Veřejná soutěž je dvoukolová. Přestože Zoo Praha funguje už od roku 1931, logotyp jako takový začala používat až v roce 1971. Tehdy v něm byly dva koně Převalského v sobě.

 

ZOO Praha 80. sezonaUž v polovině května loňského roku byl položen základní kámen pro výstavbu nové expozice slonů, hrochů a antilop. Stavba by měla být hotova do sezony 2013. Ve stejném roce by měl být otevřen také pavilon pro velemloky. Unikátní stavba vyroste naproti pavilonu šelem. Bude velmi ekologická, umístěna v zemině jako skalní záležitost. Pavilon má mít tři části. V první bude model velemloka a základní informace o tomto zvířeti měřícím až 180 centimetrů, které žije v Číně a Japonsku. Ve druhé části bude v přítmí samotný prostor pro velemloky. Ti budou v tůňkách ve více úrovních. V posledním oddělení pavilonu se pak počítá s dalšími drobnými souvisejícími živočichy. Vizualizaci má na starost ateliér Qarta Architektura s.r.o. Zastavěná plocha by měla být o rozměrech 215 metrů čtverečních, začátek výstavby je naplánován na příští rok.

 


Text: Pavel Urban
Foto: ZOO Praha


 

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání