Významná osobnost českého národa, jeden z nejznámějších a nejváženějších herců, to je Jan Werich. I dnes patří k našim největším divadelním, ale i filmovým legendám. Brzy to bude již sto šest let, co se tento umělec narodil. V Cafe Patio se na Národní třídě při této příležitosti otevře nevšední vzpomínková akce.
Od 14. ledna do 6. února můžete v pražské kavárně vidět vzácné archivní fotografie, osobní věci Jana Wericha i originály jeho filmových kostýmů. Budete tak moci zavzpomínat na snímky jako „Císařův pekař“ či „Pekařův císař“. Tato pamětní expozice byla připravena ve spolupráci s filmovým historikem Pavlem Taussigem. Pokud vám po prohlídce trochu vyhládne, budete příjemně potěšeni. Tamní kuchyně připraví lákavé menu podle Werichových oblíbených receptů. To vše si navíc můžete vychutnat za doprovodu klavíru a melodií Jaroslava Ježka.
Ačkoli Jan Werich vystudoval práva, stalo se jeho velkou vášní herectví. Do povědomí se zapsal se svým kamarádem Jiřím Voskovcem. Vytvořili spolu nerozlučnou a nezapomenutelnou dvojici Osvobozeného divadla a stali se idoly tehdejší doby. Kromě působení v divadle se Werich objevoval i v řadě filmů, jako například „Peníze nebo život“, „Svět patří nám“ nebo „U nás v Kocourkově“.
Druhou světovou válku prožil v emigraci společně s Voskovcem. Po roce 1945 se vrátili a opět začali tvořit, atmosféra v Čechách se ale velmi změnila a jejich ohlasy už nikdy nebyly takové jako dřív. Voskovec později znovu emigroval, Werich se tvorbě mohl věnovat jen omezeně. Teprve po letech vedl Divadlo ABC, které se snažilo navázat na odkaz Osvobozeného divadla. Posledním dílem, ve kterém hrál, byl „Pan Tau“.
Jan Werich však „žije“ stále, a to ve svých odkazech. V posledních letech si můžeme připomínat jeho charismatický hlas z filmů „Fimfárum“ a „Fimfárum 2“ zpracovávaných na motivy jeho pohádek. Letos v únoru se můžeme těšit už na třetí pokračování nazvané „Fimfárum – Do třetice všeho dobrého“. Film bude zpracován ve 3D technologii.
Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: oficiální stránky akce