Zoo Praha věnuje dárek dětem v Africe

Zoo PrahaV předvečer Štědrého dne byla dokončena výroba 7 tun tiskovin, které po svátcích vypraví Zoo Praha do Afriky. Mají přispět k ochraně ohrožených goril nížinných. Konkrétně jde o 15 tisíc výtisků knihy gorilích pohádek, jejichž hlavní hrdinkou je Moja, a 120 tisíc obrázků s naučnými texty na rubu. V čem tento projekt spočívá?

Afričtí ochránci přírody budou tiskoviny distribuovat do škol v okolí národních parků a rezervací v Kamerunu, Středoafrické republice, Kongu Brazzaville, Gabunu, Rovníkové Guineji a Demokratické republice Kongo.

Zoo Praha„Naším společným cílem je přiblížit africkým dětem krásu goril a vést je k ochraně přírody,“ říká iniciátor projektu, ředitel zoologické zahrady Praha Mgr. Miroslav Bobek.

 

Ve střední Africe jsou každý rok snědeny tisíce goril a alarmující rychlostí zanikají i tropické deštné lesy, které tito tvorové obývají. Přispět k jejich záchraně se Zoo Praha snaží řadou aktivit. V létě například vybavila materiálem a technikou jednotku strážců biosférické rezervace Dja v Kamerunu. Ostatně ani knížky o Moje neputují do Afriky poprvé. V nižším nákladu již byly v Kamerunu distribuovány na přelomu let 2008 a 2009. Reakce ochránců přírody, učitelů a především samotných dětí byla tehdy mimořádně příznivá.

 

„Teď už lépe rozumím tomu, jak gorily žijí. Pochopila jsem, že jsou v přírodě nepostradatelné. Jsou ohrožené a musíme je chránit," stálo mimo jiného v dopisech kamerunských školáků.

 

Nový nápad s obrázky doplněnými textem ocenil i hlavní konzultant Kampaně EAZA na ochranu velkých primátů, Ian Redmont: „Jsou to nádherné fotografie, které navíc nesou důležitou informaci. Skvělá práce!“

 

Projekt je financován ze sbírkového konta „Pomáháme jim přežít“, které zřídila pražská Zoo v letošním roce, a v Africe na něm spolupracují například záchranná stanice pro primáty Limbe Wildlife Centre a organizace Tropical Forest and Rural Development.

 

Zoo Praha„Děkujeme všem, kdo nám svým příspěvkem či jiným druhem podpory umožňují tento projekt realizovat,“ uzavírá Bobek s tím, že v příštím roce bude z konta podporována například i záchrana antilopy Derbyho v Senegalu.

Gorily nížinné jsou ohrožené. Odhady početnosti v přírodě se pohybují v rozpětí mezi 150 - 200 tisíci jedinců. Za posledních dvacet až dvacet pět let se jejich stavy snížily o 60 procent a v nejbližších několika desetiletích jim hrozí vyhynutí.

 

Projektem „Pomáháme gorilám“ Zoo Praha navazuje na starší projekt „Odhalení“ a jeho cílem je získat masovou podporu veřejnosti ke shromažďování prostředků pro ochranářské aktivity ve střední Africe. Ty lze podpořit odesláním dárcovské SMS ve tvaru DMS GORILYAFRIKA na číslo 87 777, poukázáním libovolné částky na sbírkové konto Pomáháme jim přežít č. ú. 43-6804660247/0100 či odevzdáním starého mobilu v pražské Zoo (za každý mobil získá zoo 10 Kč na podporu ochrany goril).


Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Marek Václavík, Miroslav Bobek
 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání