Slavíci jsou v kleci. Bílá, Gott a Kabáti znovu získali prvenství.

Český slavík MattoniHudební ocenění ankety popularity Český slavík Mattoni zná své letošní vítěze. Lucie Bílá, Karel Gott a kapela Kabát opět zabodovali. Na piedestal nováčků se postavili Xindl X coby Skokan roku a Markéta Konvičková jako Objev roku. Pomyslnou hvězdou večera se ovšem stal Vojta Dyk i se svojí kapelou Nightwork.

 

Pětačtyřicátý ročník této ankety popularity našich hudebních umělců 27. listopadu rekapituloval některé výsledky z let minulých. Diváci si s pomocí moderátora večera Libora Boučka připomněli, kteří zpěváci dosáhli v minulosti oceněných míst a neocitli se v zapomnění. Poukázalo se ale i na křehkost slávy, když si všichni osvěžili paměť na teenagerovské idoly minulého desetiletí, kapely Holki a Lunetic. Kde je jejich konec. Libor Bouček to okomentoval slovy „ti dnes nevystoupí“. Kdo ale nevymizel z mysli a patří mezi vážené zpěváky, se ukázalo hned na začátku.

 


Lucie Bílá Český slavík Mattoni 2010První byla Simonová, poslední je Bílá
Když anketa popularity začínala, tak se nedělily mužské a ženské kategorie. Tehdy, v prvním ročníku, se umístila Yvetta Simonová sice na druhém místě, ale byla první ženou v žebříčku a až dnes se jí dostalo ocenění v podobě slavíka, které celý sál kvitoval potleskem ve stoje. Po historicky první slavici přišla i ta nejnovější.

 

Třetí místo v ženské kategorii získala Eva Farna. Ta poděkovala za oblibu slovy, že je jedno, jestli si lidé její hudbu kupují, stahují anebo vypalují, hlavně, když se jim líbí. Druhou příčku obsadila Lucie Vondráčková a prvenství patřilo opět Lucii Bílé, která, když nemohla letos ohromit zpěvem, tak zaujala svými šaty. Na nich se původně blyštil nápis 12 (počet zatím dosažených slavíků), ale po získání letošního třináctého se na oděvu dala číslice přepsat na 13. V současné době je zlatá slavice na turné "Bílé Vánoce". Můžete si tak zpříjemnit předvánoční čas kulturním zážitkem, vystoupení proběhnou ještě v Ostravě, Praze a Žarošicích.

 


Jediná jistota v zemi? Karel Gott jako slavík
Mužská kategorie na vítězných stupních zaznamenala jednoho nováčka, o kterém se ovšem už dlouho mluví jako o velkém talentu a potenciálním nástupci Karla Gotta. Vojta Dyk si pro třetí místo přišel stylově oblečen do tepláků, což je současná image celé Dykovy kapely Nightwork. Ty ale neubraly jeho charismatu, naopak získal bouřlivý potlesk, stejně jako když předtím předával cenu Lucii Vondráčkové.

 

Karel Gott Český slavík Mattoni 2010Samozřejmě to bylo i díky specifickému humoru, na který jsme u celé kapely zvyklí. Během přímého přenosu ve Státní opeře v Praze, kde platí určitý dress code, se tak divákům dostalo osvěty ohledně syntetických materiálů sportovního úboru a došlo i na zdravotní tipy. Dyk vysvětlil, že refrén v jedné písni „tepláková souprava, gule dej si doprava“ není náhodný. Muži mají prý většinou levou nohu štíhlejší, proto jim do nohavic více fouká. Nicméně při přebírání bronzového slavíka Dyk prohlásil, že má takovou radost, že by gule dal i doleva.

 

Druhé místo patří pro rok 2010 Petru Kolářovi, v jehož podání diváci slyšeli píseň Petra Muka, kterému věnovala produkce vzpomínku. Na pódiu se objevila i Mukova manželka. Ta zase přebírala cenu za nejhranější song rádia Impuls nazpívaný právě Mukem. Prvenství a šestatřicátého slavíka si odnesl Karel Gott, jemuž ocenění předala operní pěvkyně Eva Urbanová, se kterou zpěvák absolvoval turné. To se znatelně podepsalo na hlasivkách Urbanové, a tak předávání diva trochu „odsýpala“. Karel Gott si protentokrát připravil proslov, v němž narážel na politický rok 2010. „Ukázalo se, že jsou ještě oblasti, kde si lidé změny nepřejí,“ tvrdil Gott a polichotil svým kolegům, že pro něj jsou super výzvou, nikoli konkurenty.Vítězní Kabáti, Skokan Xindl X a Objev Konvičková

V kategorii kapel se opět blýskly teplákovky, jelikož kluci z Nightwork vyhráli třetí místo. Druhou příčku pak obsadili Chinaski, kteří se zde představili i pěvecky a na vrcholu se umístila kapela Kabát, za níž přebíral cenu vydavatel Vladimír Kočandrle, protože „Kabáti“ dokončují nové album.
Skokanem roku se skokem o sto příček se stal Xindl X. Tomu cenu stylově přihopsal předat Ondřej Brzobohatý v kostýmu žabáka. Nová slibná hvězda se pak skrývá za jménem Markéta Konvičková, ta si vysloužila ocenění Objev roku. Slavíka bez hranic, tedy ocenění pro slovenského interpreta, získala kapela No Name, za něž cenu převzala Jana Kirschner, která během večera vystoupila s Tomášem Klusem. Zazpívali píseň "Miluješ - Nemiluješ", která je nyní i jejich vzájemnou spojkou na společném probíhajícím turné.

 

Vojtěch Dyk Český slavík Mattoni 2010Na absolutním vrcholu se ocitla Lucie Bílá s více jak padesáti tisíci hlasy. Ta překvapila ve své děkovačce, když pozvala přítomné i televizní diváky Novy na dnešní finále soutěže Česko-Slovensko má talent, které pořádá konkurenční Prima. Později to vysvětlila slovy: „Nemyslela jsem to špatně, chtěla jsem jen poděkovat Primě a JOJce za tu šanci.“ Zda se obává, že bude mít určitý zákaz od Novy, kdy se to přihodilo například Daře Rolins, jíž prý sebrali moderování slavíka kvůli jejímu budoucímu působení na Primě, Lucie Bílá neřeší. Pokud ji lidé budou chtít slyšet, tak si ji vyžádají. „Kdo se bojí, nesmí na Primu,“ zakončila s úsměvem a přáním, aby se Nově zase dařilo. Galavečer zakončila zpěvačka Anna K. tklivou písní, kterou symbolicky připomněla, že ne vždy je život lehký a někdy se musíte popasovat s nepříjemnostmi.

 

Český slavík Mattoni je opět za námi. První místa se zdají být neochvějná. Sice se skoro v každém roce v nominacích nebo v Objevech umístí někdo ze soutěží a´la superstar, ale stálice zatím, snad kromě Anety Langerové, nepředstavují. Uvidíme, jak tomu bude příští rok, po nových talentech a dalších superstars. Slibnou novou krví se ale stávají několikrát zmínění Nightwork. Díky popularitě zejména Jakuba Prachaře, v současnosti i budoucnosti moderátora talentových soutěží, a Vojty Dyka, jehož pěveckých kvalit si cení i Karel Gott: „Poslouchal jsem Vojtu Dyka a říkal jsem si, to je něco.“ Uvidíme příští rok, jak se kapela umístí... a samozřejmě v jaké image se představí.


FOTO VÍTĚZŮ letošní ankety Český slavík Mattoni 2010 ZDE
Text: Aneta Šimonková
Foto: František Jirásek, FOTO-BEST-COLOR
 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání