Tip na víkend – pivovar Velké Popovice oslaví 140. výročí založení na Dni kozla

den kozla 2014Pivovar Velké Popovice oslaví v sobotu 14. června na Dni Kozla 140. výročí svého založení. Obchodní sládek velkopopovického pivovaru Vojtěch Homolka slavnostně narazí výroční 140litrový dřevěný sud s nefiltrovaným ležákem a připije si s nositeli příjmení Kozel nebo Kozlová. Na tradičních pivních slavnostech v areálu pivovaru vystoupí kapely Divokej Bill, Patrola Šlapeto, Děda Mládek Illegal Band nebo Sto zvířat. Na návštěvníky dále čekají prohlídky pivovaru, tradiční česká jídla jako před 140 lety, Kozlí noviny nebo cesta historickým vlakem. Vstup na akci je zdarma.


Dvacátý druhý ročník pivních slavností Den Kozla bude celý ve znamení oslav 140. výročí založení středočeského pivovaru ve Velkých Popovicích v roce 1874. Význam výročí připomíná ředitel pivovaru ve Velkých Popovicích Jaroslav Hacko: „Celou dosavadní historii velkopopovického pivovaru provází respekt k tradici, poctivé řemeslo, kvalita a schopnosti místních sládků. Pivo z Velkých Popovic je od roku 1874 zaslouženou odměnou za dobře odvedenou práci, um i dřinu. K těmto hodnotám, které za 140 let nic neztratily na svém významu, se náš středočeský pivovar a jeho zaměstnanci hrdě hlásí dodnes.“

V pravé poledne dojde ke slavnostnímu naražení 140litrového dřevěného sudu s nefiltrovaným Kozlem a k výročnímu symbolickému přípitku s přítomnými fanoušky a milovníky tradičního českého piva. Zvláště váženými hosty budou návštěvníci, jejichž příjmení je Kozel nebo Kozlová. Více k tomu dodává marketingový manažer značky Velkopopovický Kozel Luděk Baumruk: „Rozhodli jsme se uspořádat, spíše neformální, setkání vlastníků tohoto příjmení a oslavit tak pro nás vzácné a vážené jméno Kozel přímo v pivovaru. Mezi prvními naše pozvání přijal známý český dirigent Václav Kozel.“

Po celý den se budou na podiu střídat hudební gratulanti. Staropražské šlágry zahraje skupina Patrola Šlapeto, která k oslavám 140 let pivovaru složila výroční píseň a na Dni Kozla také slavnostně pokřtí nové CD. Dobrou náladu jistě přivezou i skupiny Sto zvířat a Děda mládek Illegal Band. Největším lákadlem hudebního programu bude jistě kapela Divokej Bill, která zakončí program oslav v 18 hodin. Členové kapely přijeli do Velkých Popovic v polovině května a pod dohledem obchodního sládka Vojtěcha Homolky uvařili jednu várku nefiltrovaného ležáku na Den Kozla.

Speciální nefiltrovaný ležák uvařený pro oslavu 140. výročí obsahuje větší množství přírodních látek pocházejících ze sladu a chmele. Je pro něj charakteristický přirozený kvasničný zákal, vůně pivovarských kvasinek a výrazná, plná chuť. Výroční pivní menu doplní Velkopopovický Kozel Světlý, Velkopopovický Kozel 11 a Velkopopovický Kozel Černý. K poctivému českému pivu a nabitému programu nachystá pivovar tradiční česká jídla a pochoutky jako před 140 lety.

 

den kozla 2014


Bohatý program oslav zahrnuje taky pivní akademii, show v čepování piva a spoustu soutěží o poctivé kozlí ceny. I na letošním Dni Kozla uvidí návštěvníci ukázky tradičních řemesel a v průběhu dne pro ně budou organizovány každých 10 minut prohlídky pivovaru. První začíná v 9.30 hod., poslední skupina vyrazí v 16.30 hod. Vstupné je 50 Kč. Kozlí obchůdek v návštěvnickém centru jim nabídne jubilejní kolekci oblečení, půllitrů a dalších výrobků k 140. výročí.

Z Prahy a z Benešova vypraví pivovar na Den Kozla historický parní vlak. Odjezd je v 8:15 z Benešova a v 10:05 z Prahy hlavního nádraží. Jednotné jízdné 50 Kč bude k zakoupení přímo ve vlaku. K dopravě je možné využít i běžné vlakové spojení ČD do Strančic. Ze Strančic do pivovaru ve Velkých Popovicích bude zajištěna autobusová doprava zdarma. Pro automobily je připravené velkokapacitní parkoviště na louce za pivovarským rybníkem. Celodenní parkovné vyjde na 50 Kč.

Oficiální program Dne Kozla startuje v sobotu 14. června od 11 hodin. Areál velkopopovického pivovaru se otevře návštěvníkům již od 9 hodin. Výroční pivní slavnosti Den Kozla moderuje Dalibor Gondík. Kompletní program Dne Kozla a jízdní řády najdete na webu www.kozel.cz. Vstup je pro všechny zdarma.Text: Vladimír Jurina
Foto: Oficiální foto akce


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání