Koncert pro Světlušku se letos nesl ve výjimečném duchu

Světluška
Viktor Preiss a Vojta Dyk v roli moderátorů. Hana Maciuchová, Marta Kubišová nebo Tonya Graves v roli hostů. A Aneta Langerová jako patronka. Pestrý benefiční večer, který opět pomůže našim nevidomým spoluobčanům, přenášela Česká televize a Radiožurnál, ovšem autentický zážitek byl k nezaplacení.

Světlo pro Světlušku
Že se jedná o výjimečnou událost naznačilo hned několik momentů. Prvním z nich je místo konání koncertu Světlo pro Světlušku. Kostel sv. Anny naproti pražskému divadlu Na Zábradlí. Pražská křižovatka, jak se místu také říká, je úzce spjata s nadací Vize 97 manželů Havlových, a tím pádem se akce jimi pořádané konají právě zde. Namátkou připomeňme – oslava 20 let od pádů komunismu, kde vystoupila například Suzanne Vega, charitativní mikulášský trh pod nadací Vize 97 nebo pohřeb Jana Kaplického – to vše kostel sv. Anny zažil. Dalším unikátním bodem je výběr vystupujících. Považte sami, Viktora Preisse často nevídáte a zde se ujal role moderátora večera spolu s Vojtou Dykem. Vystoupila zde i Hana Maciuchová, která se nechala přemluvit a nastavila vlastní kůži, když si vyzkoušela, jaké to je být nevidomá. Zazpívala Marta Kubišová a u telefonní centrály seděla Iva Janžurová. Letmý výběr hostů sliboval velký zážitek.


Dyk, Preiss a Maciuchová potmě
Zmíněná dvojice Preiss - Dyk vyvolávala otázku, jak jim to spolu půjde. Vynikající herec a jeden z velmi slibných talentovaných zpěváků současné generace. Oba našli společnou notu. Vojta Dyk pro tento večer trochu zmírnil neotřelý styl humoru, na jaký jsme zvyklí v souvislosti s jeho kapelou Nightwork a Viktor Preiss se s ním hezky doplňoval. Například ve chvíli, kdy jeden z dárců přinesl šek sedmimístné částky, Dyk vyhrkl: „ Ty krávo!“ a Preiss ho naoko napomenul nebo v momentech, kdy Preiss upozorňoval svého mladšího kolegu, že nemůže tolik hovořit, protože „tečou“ (míněno, že mají časový skluz přenosu – pozn. red.).

Dvojice se objevila ale i v roli aktérů scén, kdy měli zavázané oči, aby poznali, jaké to je být nevidomí. I Světlo pro Světluškukdyž situace samotná není humorná, diváci v kostele nemohli udržet smích, když se Vojta Dyk trochu toporně snažil nasnídat či když si Viktor Preiss povzdechl, že se při ranní očistě nemůže kontrolovat v zrcadle. Oba pánové ale podstoupili zkoušku v podstatě v domácím prostředí, to Hana Maciuchová se v nelehké pozici vydala mezi lidi. Známá herečka vyšla vstříc nádraží. Při televizním nebo rozhlasovém přenosu to není tak patrné, ale v prostorách kostela se hereččin komentář scény nesl ve zvláštním podtónu, kdy jste si opravdu uvědomili, že lidé se zrakovým postižením to nemají lehké. Proto po odeznění scénky přišla Maciuchová na pódium a vyzvala přítomné, televizní diváky i rozhlasové posluchače k větší podpoře nevidomých spoluobčanů.

Ve scénáři takto benefičního projektu se často objevují i telefonní centrály, kdy známé osobnosti sedí se sluchátkem u ucha a komunikují s volajícími, což je další způsob podpory. Letos zde zasedl Miroslav Etzler, Iva Janžurová nebo Jan Budař, kterého kamery v přímém přenosu zastihly zrovna v hovoru, čehož herec využil. „Teď spolu mluvíme a jsme v televizi, vidíte,“ nadhodil otázku ke druhému konci aparátu. Co by to ale bylo za koncert bez hudby. Tato akce se nesla v duchu neobvyklých spojení.Pěvci známí a nevidomí
Své pěvecké kvality zde měli možnost předvést ti, kterým byla benefice určena. S Katarínou Knechtovou, Martou Kubišovou a Anetou Langerovou zazpívaly nevidomé děti, jejichž um oslovil nejen diváky přítomné, kteří odměnili vystupující bouřlivým potleskem, ale jistě i posluchače u audiovizuálních médií. Vystoupili zde Martin Svátek, Nela Franková, Ráchel Skleničková, Monika Olahová, Radim Vojtek a Tonička Martofová. Ojedinělost okamžiku ale nabídla i dvojice Tonya Graves a Viktor Dyk, jenž si střihli společný duet.

Hudební podkres pak dolaďoval osmdesátičlenný „Světluščí“ sbor, který tvoří nevidomé a vidící děti ze tří samostatných hudebních těles: Kühnův dětský sbor, Sbor Konzervatoře Jana Deyla a Pěvecký kroužek Školy Jaroslava Ježka. Ten provázel i další částí večera, kterou už nesnímaly televizní kamery a rozhlasové přenašeče. Takže pokud se vám v televizi či v rozhlase koncert líbil, vězte, že v reálu je zážitek silnější a navíc dostanete koncertní přídavek. Příští rok se tedy osobně vydejte na koncert Světlo pro Světlušku. Budete mít krásný kulturní zážitek a podpoříte nadační fond.

Světlo pro Světlušku

Text: Aneta Šimonková
Foto: Aneta Šimonková

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání