Engstligenalp: Projekt, který nemá obdoby

jakub jansa výstavaJakub Jansa z ateliéru Supermédií pražské Umělecko-průmyslové fakulty stojí v pozadí ojedinělé výstavy, v níž kombinuje prvky konceptuálního umění s vědeckými poznatky posledních let. V návaznosti na předchozí projekt Zóna zhmotňuje svou vizi světa, kde sakrální stavby současnosti vystřídaly přirozené anorganické struktury budoucnosti.


Výstava je budována na myšlence vyprojektování umělé jeskyně, jejíž „růst“ by byl podmíněn zásahem člověka do přírodní soustavy. Tento prvotní impuls by měl za následek vyprovokování „buněčné“ struktury země, která by v závislosti na atmosférických podmínkách a kondenzaci vody v litosféře začala formovat novou síť anorganických vztahů a vytvořila prototyp jeskyně budoucnosti. V rámci výstavy tak můžeme zhlédnout různé architektonické vize výsledné podoby jeskynního útvaru. Jednotlivé návrhy visí ležérně odložené na lanku naproti hyperrealistické malbě, jež je věrným vyjádřením autorova záměru.

Na tuto místnost plynule navazují dvě další, přičemž první jako by symbolizovala „minulost v přítomnosti“ a druhá „přítomnost v minulosti“. Všechno rámuje Jakubova vize unifikovaného prostoru, kde čas je veličina podřízená jeho subjektivnímu vnímání. Nezasvěcenému divákovi by přitom mohlo připadat, že výstava je jaksi „chudá“. Barvy, pocity, ideje jsou ale přítomny implicitně, musí se hledat, objevovat. Černá tečka na rýhovaném plexiskle tak představuje větší zdroj poznání než bezobsažné obdivování se krásnému umění. Propojení vícera bodů v prostoru, jež spolu zdánlivě souvisí jen okrajově, může vést na hranici nekonečnosti. Pokud je však nekonečnost cyklicky zakulacená, ztrácí se zároveň s vytyčením prostoru iluze časovosti?

jakub jansa


Omezeného prostoru Colloredo-Mansfeldského paláce využívá jako prostředku manipulace se skutečností i přítomným okamžikem, ztělesněným v nic netušícím pozorovateli. Individuální vnímání jedince se tak rychle podřizuje širšímu konceptu autora, který jako jediný je schopen náhledu zvenčí.

Jakubovi Jansovi se podařilo téměř nemožné: popřít symbol, znak a slovo, skrze něž nazíráme skutečnost, a abstrahovat skutečnost ze skutečnosti samé. Už v tomhle je význam výstavy převratný, zprostředkovává poselství, jež přežije generace.

Výstavu Jakuba Jansy nazvanou Engstligenalp můžete navštívit v prostorách Galerie hlavního města Prahy – Coloredo-Mansfeldském paláci (Karlova Ulice 189/2, Praha) do 9. dubna. 2014.

Text: Nikola Rebeka Snová
Foto: Tomáš Souček

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání