Originální vánoční dárek? Adoptujte zvíře ze ZOO Praha

zoo prahaVánoce přináší mnoho radostí, ale pro někoho i starost s tím, čím potěšit své milované. Pokud je chcete zaujmout něčím opravdu netradičním, máme skvělý tip – adoptujte jim některé ze zvířat pobývajících v pražské zoo. Ti, kteří se stanou pomyslnými rodiči do konce roku 2013, budou zapojeni do slosování o zájezd do Afriky. Jaká zvířata můžete adoptovat a za kolik?

 


BIČOVEC PESTRÝ
Na první pohled se zástupci řádu bičovců (někdy nazývaných též krabovci) podobají jakýmsi podivným nohatým křížencům mezi štíry a pavouky. Mají nápadně prodloužená chodidla na prvním páru nohou, která nepoužívají k chůzi, ale jako hmatový orgán místo tykadel. Tělo je rozděleno na hlavohruď a zadeček. Bičovci jsou noční tvorové. Den tráví ve svislých skulinách, například pod kůrou stromů. Není tedy divu, že mají ploché tělo a navíc se pohybují do strany jako krabi. Samice pečují o potomstvo – nejprve nosí vajíčka nalepená na spodní straně zadečku, později vozí pohyblivé nymfy na hřbetní straně těla. Některé druhy si zvykly i na lidskou přítomnost a lze je najít za závěsy nebo obrazy.
Cena roční adopce: 1 000 Kč


CHÁPAN STŘEDOAMERICKÝ
Chápani obývají korunové patro tropických lesů v Jižní a Střední Americe. Obratně putují vysoko nad zemí a často využívají brachiaci podobně jako giboni. Dokážou však také skákat, šplhat nebo přecházet po všech čtyřech. Ručkují zavěšeni jen čtyřmi prsty na rukou, palec jim chybí. Když se zastaví, aby si pochutnali na mladých listech, pupenech, květech nebo plodech, zavěsí se pomocí ovíjivého ocasu, podle kterého dostali jméno. Na jeho konci mají lysou plochu s hmatovými lištami podobnými těm na dlaních.

Chápani žijí v tlupách tvořených až 30 zvířaty, samci se však někdy oddělují a žijí samotářsky. I ostatní členové skupiny jsou při putování lesem tak rozptýlení, že náhodný pozorovatel obvykle spatří pohromadě jen dvě až čtyři zvířata. Příslušníci skupiny se neustále domlouvají různým voláním a při setkání si na znamení přátelských úmyslů vzájemně probírají srst. Samice chápanů jsou velice obětavé matky. Jediné mládě nosí na hřbetě a dalšího potomka mívají až po dvou či třech letech. Vzhledem k pomalému rytmu rozmnožování chápani jen obtížně vzdorují silnějšímu loveckému tlaku.
Cena roční adopce: 5 000 Kč

 

zoo praha


LORI BALIJSKÝ
Loriové se živí převážně květním nektarem a v přírodě jsou tedy důležitými opylovači. Aby se hluboko do květu lépe dostali, mají jazyk opatřený speciálními výrůstky, které tvoří jakýsi kartáček. Lori balijský se podobá lori mnohobarvému a ještě nedávno byl vnímán jako jeden z jeho poddruhů. Těchto krásných papoušků rychle ubývá především kvůli tlaku turistického ruchu a odchytu pro trh s domácími mazlíčky. V současnosti snad zbývá několik desítek až stovek jedinců na ostrově Lombok. Na Bali již byl lori balijský pravděpodobně vyhuben. Výjimečný je tento druh také v zoologických zahradách.
Cena roční adopce: 1 500 Kč


ZOBOROŽEC RÝHOZOBÝ
Zoborožci jsou pozoruhodní chováním v době rozmnožování – samec před snášením vajec zazdí samici do dutiny ve stromě tak, aby byla chráněna před nepřáteli. Úzkou štěrbinou, kterou v přepážce zbudované z bahna a zbytků potravy zanechá, taktak protáhne zobák, aby družku nakrmil. Když je péče o potomky u konce, samice přepážku rozbije a své dočasné útočiště opustí. Zoborožec rýhozobý patří k vůbec nejohroženějším druhům těchto ptáků. Samec se od samice výrazně liší, má žlutobílá prsa a tělo, zatímco samice je takřka celá černá. Zoborožce rýhozobé chovají zoo zcela mimořádně.
Cena roční adopce: 2 000 Kč


Jak se stát adoptivním rodičem?
K tomu, abyste se stali adoptivním rodičem, vám stačí vyplnit elektronický formulář, který najdete na www.zoopraha.cz/jak-pomoci/adopce-a-sponzorstvi, nebo jeho tištěnou verzi v informační kanceláři při hlavním vchodu do zoo a zaplatit příslušnou částku.

Sponzorství i adoptivní rodičovství můžete rovněž věnovat jako dárek. V tom případě vyplňte darovací verzi formuláře. Obdarovaný získá všechny výhody plynoucí ze sponzorství či rodičovství, zatímco platbu uhradíte vy. Adoptivní rodičovství i sponzorství trvá 12 měsíců.


Text: Michal Šťastný
Foto: Oficiální foto akce

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání