Chcete na vlastní oči vidět Jezerní královnu, víly a vodníčky?

máchovo jezeroNejen tyto kouzelné postavy můžete vidět v sobotu 27. července ve Starých Splavech. Jako každým rokem se tam bude i letos pořádat slavná Starosplavská pouť. Nebude chybět Šáša Váša a principál pimprlového divadla pan Pešán s programem pro děti, tanečnice i kejklíř. Na náměstí v parku bude tradiční pouť, která nabídne různé dobroty i dárečky na památku.


Úderem půl desáté dopoledne se na jezeře objeví první lodičky a v nich malí vodníčci a víly. Jezerní královna připluje na největší lodi, vystoupí na molu a přivítá všechny návštěvníky. Po 10. hodině proběhne zahájení pouti v parku, kam se všichni návštěvníci přesunou. Můžete se nechat zvěčnit na památeční fotografii spolu s královnou, nebo se pustit do nakupování – kromě sladkostí tu najdete zboží nejrůznějšího charakteru - od hraček až po oblečení. K obědu si rozhodně nenechte ujít výborné klobásky s vychlazeným pivem.

Staré Splavy jsou od roku 1850 součástí města Doksy a dnes zde žije asi 500 stálých obyvatel. K tomuto místu se váže řada legend. Podle jedné se starosplavský mlynář díky sázce s čertem zasloužil o vznik kopců Bezdězů. V jiné povídce se zase dozvíte o setkání Karla IV. s místním ovčákem při lovu jelena a následném založení Velkého rybníka. Jistě jste také někdy zaslechli příběh Dalibora z Myšlína nebo ten o Myším hrádku, kterému se dnes říká Myší ostrůvek a nachází se uprostřed jezera.

Máchovo jezero je největší rybník v Libereckém kraji a osmý největší v České republice. Rozkládá se v nadmořské výšce 266 m, má rozlohu 284 hektarů a dosahuje hloubky až 12 metrů. Byl založen v roce 1366 Karlem IV. v rašelinné pánvi na Robečském potoku. Okolnosti založení rybníka jsou doloženy jednak v kronice pražského kanovníka Beneše Krabice z Weitmile. Druhý zápis byl sepsán v Žitavě roku 1367 a zmiňoval i v Čechách dosud nevídaný druh ryb - parmy neboli vousáče.

 

máchovo jezero


Znáte legendu o vzniku jezera? Vypráví se, že Karel IV. se jednoho dne vydal se svou družinou na lov. Dlouho nemohli natrefit na žádnou zvěř, až náhle vyrazil z houští jelen. Prchal před lovci do hlubokých lesů a zmizel jim zcela z dohledu. Král byl naštvaný z neúspěšného lovu a rozhodl se vrátit zpět, když vtom uslyšel nádherný zpěv. Byl to ovčák na louce, který si zpíval a hnal stádo oveček. Celá družina byla promáčená, špinavá od bahna z bláta bažin a v tu chvíli krále napadlo, jak by bylo příjemné, kdyby se mohli na tomto místě vykoupat. A tak nařídil, aby byl vybudován rybník. Ve vsi Staré Splavy byla rozšířena stará kamenná propusť a vedle ní navršena hráz, která zadržela vody z potoků Jordán a Doks.

Kolem skoro celého jezera vede okružní žlutá turistická trasa a k ní se na severním břehu připojuje trasa modrá, která začíná od severní zátoky přes vrch Šroubený do Starých Splavů. Na červenou trasu můžete vyrazit ze Starých Splavů do Doks, kde se opět napojuje na žlutou trasu.

Dnes se nachází v Doksech i ve Starých Splavech řada hotelů, penziónů a restaurací. Je to skvělé místo pro rodinnou dovolenou. Na severním a severovýchodním břehu jezera je řada kempů (Borný, Klůček, Bílý Kámen), pláží a chatových oblastí. Pro mládež je tu diskotéka Bílý Kámen, která je známá každoročně pořádaným festivalem elektronické taneční hudby Mácháč. Mezi tradiční kulturní a společenské akce patří jarní otvírání jezera.


Text: Martina Šmejkalová
Foto: Martina Šmejkalová

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání