Česká literatura má nové nadějné autory

literární akademieJsou jimi začínající spisovatelky Lucie Kukačková a Vladěna Ptáčková alias Warana Psavomorecká. O jejich lásce k literatuře nesvědčí jen fakt, že studují na Literární akademii Josefa Škvoreckého v Praze, ale také skutečnost, že se snaží o realizaci prvních děl a také jejich šíření směrem k veřejnosti. Jestli jim byla dána múza do vínku, se můžeš přesvědčit osobně ve čtvrtek 6. června. V kavárně Potrvá na Hradčanské se uskuteční křest jejich prvotin Číča Avara a Čtyřstrunný kvartet.


Číča Avara je drobným příběhem, osobním svědectvím dívky stojící na prahu dospělosti. Jemné a zároveň syrové vyprávění zachycuje krátký úsek od smrti jejího otce do dne jeho pohřbu. Snahu vyrovnat se s vypjatou situací komplikuje fakt, že otec rodinu před časem opustil a ne všichni její členové se s jeho odchodem dokázali smířit. Emoce, které jeho smrt provázejí, jsou proto matoucí a nejednoznačné. Nepředstavují ale jediný zdroj úzkosti. Vypravěčka bojuje sama se sebou, se strachem z odcizení a pocitem viny. Vzájemné neporozumění v rodině jí navíc postavilo před nelehké rozhodnutí: kdy – a jestli vůbec – řekne o události své malé sestře.

Dílo Čtyřstrunný kvartet zavede čtenáře do zcela jiného prostředí. Na první pohled by se mohlo zdát, že jsme se setkali se čtyřmi obyčejnými lidmi: upovídaným Jenem, hloubající Ankou, tiše našlapujícím Vítkem a výřečnou Jitkou. Co na tom, že jsou příbuzní, co na tom, že se schází na stejném místě. Za běžného stavu věcí by Jitka stále měla přilepené oči na oknech sousedů, Jan by nevylezl z houpací sítě, Vítek by byl schopen hrát šachy sám se sebou a Anku by ani nenapadlo zvednout hlavu v době, kdy se do jejich sousedství vkrádá šňůra pestrobarevných maringotek. Jejich rodinné obydlí se však brání jakémukoli vpádu zvenčí a veškeré negativní emoce směřuje těm, kteří jsou mu nejblíže. Což ani jeden z nich nemůže – a ani nemohl – tušit.

 

literární akademie


Nové prvotiny, které vyšly v edici Literární akademie, budou pokřtěny ve čtvrtek 6. června od 19 hodin v kavárně Potrvá. Programem bude provázet René Nekuda. Role kmotry se ujme spisovatelka a dramatička Daniela Fischerová a Markéta Kořená, kantorka Literární akademie Josefa Škvoreckého. Autorky děl Lucie Kukačková a Warana Psavomorecká budou zájemcům k dispozici již o hodinu dříve. Ti, kteří by si chtěli knihy zakoupit, budou mít možnost přímo na akci. Každá je v ceně 100 korun.Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Oficiální foto akce

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání