ČESKÝ SLAVÍK 2009: „Mám za sebou nejhezčí rok,“ řekl Karel Gott

Zlatý slavík 2009 - Lucie Bílá a Karel Gott Krásné prostory Státní opery Praha v sobotu 28. listopadu tradičně přivítaly mnoho hudebních umělců. Vyhlašoval se zde totiž další ročník soutěže Český slavík Mattoni 2009. Zlatí slavíci nebyli žádným překvapením, neboť se výherci za poslední tři roky nezměnili. Letos však historicky poprvé probíhala celá show, včetně hudebních vystoupení, živě.


Na tento galavečer se Státní opera proměnila k nepoznání - velké pódium zaplnily dvě obří LED diodové obrazovky, na nichž se promítala živá vystoupení a nominace zpěváků, zpěvaček či kapel. Umělci, kteří v průběhu večera vystupovali v početnější sestavě a s vlastními nástroji, vždy přijížděli na pohyblivém pódiu, s nímž dostala scéna zcela nový nádech. Letošní předávání probíhalo v „leteckém stylu“ za asistence milých letušek a kapitána Ondřeje Brzobohatého, který se ujal role moderátora.

Hudební program zahájila ve velkém Lucie Bílá s písní „Tygřice“, ze svého zcela nového alba Bang! Bang!. Ta o chvíli později vyhlásila Skokana roku, v kategorii Zpěvák, kterým se stal Vojtěch Dyk, známý především z kapely NightWork, nebo z lyrikálu Kudykam. Prvním, kdo měl příležitost ozkoušet kouzlo pohyblivého pódia, byl Michal Hrůza s kapelou Hrůza, jenž se představili písní „Napořád“.


Karel Gott: To jsem si nemohl ani ve snu představit
ZLATÝ SLAVÍK - Vojtěch Dyk, NightworkV další části programu přišla řada na vyhlášení Slavíků v kategorii Zpěvák roku. Třetí příčku obsadil Daniel Landa, který se však osobně nedostavil, neboť byl právě na dovolené, stejně jako stříbrným slavíkem oceněný Petr Kolář, jehož cenu převzala manželka se synem. První místo získal tradičně Karel Gott, který sice zářil radostí, své fanoušky však vzápětí překvapil prohlášením, že se příštího ročníku soutěže již nezúčastní. „Mám obrovskou radost, to jsem si nemohl ani ve snu představit. Chtěl bych však požádat, aby byli v příštím roce ze soutěže vyřazeni zpěváci, kterým je více jak 70 let. Rád bych dal možnost i jiným mladším zpěvákům,“ uvedl Gott, načež ho publikum odměnilo obrovským potleskem ve stoje. Populární zpěvák neodolal, vrátil se k pultíku a příznivcům vzkázal: „Možná to byla ukvapená myšlenka, nechám to na vás.“

Na pódium vzápětí dorazila ve vyzývavém oblečku a na vysokých podpatcích Dara Rolins s písní „Superstar.“ Vystřídal ji Josef Vojtek, lídr kapely Kabát, který vyhlásil Skokana roku v kategorii Skupina. Cenu získali NightWork, jež poděkovali skrze úryvek z hitu „Slavíci z Madridu“.

Nadcházející blok byl zaměřen na ocenění v kategorii Skupina roku. Bronzového slavíka si odnesli členové kapely Divokej Bill, kteří vzdali poctu Kabátům jako svému vzoru. Druhé místo patřilo skupině Chinaski, která v uplynulém týdnu skončila své turné „Klubový speciál“ a pro hlavní cenu si přišli Kabáti získávající toto ocenění již po třetí za sebou.

ZLATÝ SLAVÍK 2009 - Marta JandováAneta se zlepšuje, na Slavíka to však nestačilo
Se songem „Bezvětří“ pak přijela na pódiu Aneta Langerová. Ukázala, jak poctivě na sobě pracuje, neboť se její pěvecké výkony čím dál zlepšují. Bohužel jí to však letos na ocenění slavíkem nestačilo. Po té se opět objevila Dara Rolins, která převzala hlavní cenu v kategorii Slavíci bez hranic pro skupinu No Name. Ta se nemohla zúčastnit vzhledem k účinkování na Slovenském slavíkovi, který se konal u našich sousedů v tentýž den.

Skokankou roku se stala Marta Jandová, známá ze skupiny Die Happy, s níž prorazila především v Německu, a též díky působení v porotě soutěže Československá SuperStar. Cenu jí předával „božský“ Kája, který ještě předtím stihl ohromit diváky svou beatboxovou show.

 

V dalším průběhu večera vystoupili také Xindl X s „Andělem“, nebo NightWork zpívající o svém „Globálním oteplováním“. Písní, jejíž refrén říká „Jsem gay, jsem gay, jsem teplej…“ však přítomné, ale i leckteré diváky u televizních obrazovek spíše zaskočili, než potěšili. „Myslím, že si mohli vybrat vhodnější píseň pro tuto příležitost,“ uvedlo několik návštěvníků.

Na řadu přišly dvě doprovodné ceny. Nejoblíbenější písní rádia Impuls se stala skladba „Láska umí víc“ od Lucie Vondráčkové. Jako Objev roku 2009 byl v soutěži zvolen Martin Chodúr, jeden z účastníků SuperStar. Ten si však nemohl cenu převzít osobně, neboť jej televize Nova nechtěla před ostatními účastníky zvýhodnit a na předávání ho nepustila. Zastoupil ho však další porotce soutěže Ondřej Hejma.


Lucie Bílá: Nejsem bez lásky, mám tu vaši
Předposlední část programu patřila vyhlášení Zpěvaček. Pro ocenění za třetí příčku si přiběhla Ewa Farna, jež už při svém vystoupení předvedla, že má mnoho talentu a energie, tudíž jí cena náležitě patří. Druhé místo obsadila Lucie Vondráčková. ZLATÝ SLAVÍK 2009 - Bílá Lucie a Gott KarelTa při této příležitosti poslala pozdrav a podporu Anně K., která momentálně bojuje s rakovinou. Zlatou slavicí se stala opět Lucie Bílá. „Říkají o mě, že jsem bez lásky, není to však pravda, mám tu vaši. A chci vám říct, že třináctka je ještě hezčí číslo“, čímž narážela na své letošní dvanácté ocenění, které nepovažuje za poslední.

Na závěr byl vyhlášen Absolutní slavík, kterým se stal Karel Gott. „Prožil jsem nejhezčí rok. S mládím se budu díky krásným věcem loučit do konce života,“ prohlásil zpěvák nakonec. Program definitivně ukončilo vystoupení Brzobohatého a Terezy Černochové s písní „Help“.Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Tomáš Pánek, ve spolupráci s Musica Bohemica
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
:
Dara Rolins oslavila s fanoušky Vánoce už v listopadu

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání