Výstava Jana Švankmajera láká návštěvníky napříč generacemi

ŠvankmajerPoslední dny zbývají do konce jedinečné výstavy Jana Švankmajera MOŽNOSTI DIALOGU. Ta probíhá v domě U Kamenného zvonu od konce října 2012 a představuje průřez filmovou i výtvarnou tvorbou tohoto talentovaného surrealisty. Pokud jste expozici zatím nestihli navštívit, do 3. února máte ještě šanci.


Expozice „Možnosti dialogu - Mezi filmem a volnou tvorbou" je umístěna ve dvou patrech historického domu na Staroměstském náměstí a představuje nejdůležitější a nejzajímavější momenty a výtvory za dobu čtyřicetileté kariéry Jana Švankmajera.

Výtvarník si zahrává s fantazií opravdu mistrovsky. Návštěvníka vtáhnou do jiného světa nejprve busty lesního člověka z šišek, žaludů a chorošů nebo vodního stvoření z mořských škeblí a korálů. Ztvárnění hlav je velice nápadité a provedené se zvláštní lehkostí.

Výrazná inspirace Guiseppem Arcimboldem, který tváře na obrazech skládal převážně z ovoce a květin, je vidět i na Švankmajerových portrétech. Vytvořil totiž obličeje z různých živočichů - od plazů až po kočkovité šelmy. Jedním z portrétů je také osobité pojetí Mony Lisy.

ŠvankmajerDůležitou a nemalou částí expozice jsou samotné ukázky z jeho filmů. Například projekce části snímku Otesánek nebo Něco z Alenky. Součástí jsou také plakáty, rekvizity z filmů i pracovní deníky.

Dětské návštěvníky potěší pravděpodobně nejvíce část, kde je umístěno obrovské loutkové divadlo. Tomu příznačně dominuje královský šašek. Zajímavý je také pohled na starobylou, plechovou dívčí kuchyňku s nádobím nebo na živočichy, které bychom v přírodě jen těžko našli. Jsou totiž výtvorem Švankmajerovi představivosti a velkého množství lepidla.

Nejvíce ale výstava zřejmě zaujme dospělé. Celou expozicí se totiž prolíná erotika. A je jedno, zda se návštěvník zaměří na kreslené filmové plakáty, koláže či na kněžský ornát polepený výstřižky z porno časopisů.

Nejkontroverznější je zřejmě ale vycpaný Ježíš na kříži pobitý od hlavy až k patě hřeby. Mnohé návštěvníky může tato část výstavy pohoršit, jedno je ale jisté, k osobnosti Jana Švankmajera toto vyjádření zkrátka patří.

 Text: Sylvie Zapletalová
Foto: Galerie hlavní města Prahy

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání