Pražská zoo oslavila narozeniny a křtila mláďata

Zoo PrahaZoo Praha oslavila v pátek 28. září již své 81. narozeniny. Slavnostní program měl také řadu významných hostů. Kromě narozeninových oslav se také křtila dvě zvířecí mláďata. U křtů hříběte koně Převalského Queridy a telátka zubra evropského Praha byl například primátor Prahy Bohuslav Svoboda, olympijský vítěz David Svoboda a herec a režisér Martin Stropnický.


Slavnostní program zahájila u vzdělávacího centra kapela Spirituál kvintet. Následně hodnotil uplynulou sezonu ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. Při té příležitosti vzpomněl i na nově vznikající stavby v areálu zahrady.  Například pavilon pro slony a hrochy už má dokonce své obyvatele, i když návštěvníci je uvidí až na jaře příštího roku. Ten pro velemloky se teprve stavět bude a rekonstrukce probíhá také u viničního domku Sklenářka.

Zoo PrahaPražský primátor Bohuslav Svoboda připomněl, že zoo v hlavním městě už těší lidi přes osm desetiletí. „To je věk, který ve zvířecím světě téměř neexistuje. Tak staré zvíře zde určitě není. Já jsem rád, že je zoo jednou z největších atrakcí v Praze a že je po povodních ještě lepší než předtím,“ uvedl Svoboda. Vedle něj pak pronesl několik vtipných vět herec Martin Stropnický. „Jsem rád, že mohu být u takové velké události a že budu také jedním z pražských kmotrů,“ řekl mnohovýznamně Stropnický.

Pak ještě lídr Spirituálu kvintet Jiří Tichota vzpomněl na svého otce, který byl spolupracovníkem profesora Františka Bílka a právě on se postaral o dovoz prvního koně Převalského do Československa. Před osmdesáti lety pak začal chov tohoto zvířete přímo v pražské zoo. „Za války jsme tady jako děti byli často, ale tehdy stálo vstupné 1,20 protektorátních korun,“ zavzpomínal Tichota. Ten následně se svými kolegy ještě zahrál přítomným několik písniček.

Lehce po poledni se návštěvníci i vzácní hosté přesunuli do horní části zoologické zahrady. Právě tam je výběh koně Převalského, a jelikož v červnu proběhl už druhý transport tohoto koně do Mongolska, zahrál před samotným křtem nedávno narozené klisničky hudebník pocházející z této země. Tradiční smyčcový mongolský nástroj morin-chúr je navíc zdobený vyřezávanou koňskou hlavou a hraje se na koňské žíně.

Zoo PrahaKřtu mláděte se zhostil primátor Prahy Bohuslav Svoboda a jeho jmenovec, moderní pětibojař David. „Slyšel jsem, že tenhle druh koně je trochu divoký, takže tohohle bych asi osedlat nechtěl. Ale chci popřát kobylce, aby o ní měli hřebečci zájem a aby se tento chov udržel a množil,“ uvedl zlatý olympionik z Londýna. Pak dal pražský primátor novému přírůstku jméno Querida.

O chvíli později a o několik desítek metrů dál se křtilo také mládě zubra. U toho nechyběl už výše zmíněný herec, ředitel a režisér Martin Stropnický. „Milé zubřátko, přeji ti, aby tě rodiče měli rádi, aby tě měla ráda celá zoo a také pan primátor, protože to je záruka, že to tady bude vzkvétat,“ usmál se Stropnický. A jelikož všechny zubří přírůstky dostávají jméno od písmenek pr, dočkalo se to nejčerstvější krásného pojmenování Praha. Teplý sváteční pátek využily k návštěvě zoo tisíce lidí a řada z nich také sledovala i oba křty.


Text: Pavel Urban
Foto: Daniela Hotmarová

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání