BEATLEMANIE: Pohled do nitra Brouků

Beatlemanie
Unikátní výstava o kultovní hudební kapele Beatles obohacená o pohled na kulturu 60. let 20. století, včetně interaktivního zapojení návštěvníků, je k vidění v Českém muzeu hudby v Praze. O tom, že čtveřice mladých kluků z Liverpoolu pobláznila celý svět, není pochyb. Právě na expozici Beatlemanie si nyní vše můžete i s dobovými prvky připomenout, případně objevit mnoho zajímavostí.

 
BeatlemanieRok 2010 je pro Beatles z pohledu různých výročí specifický. Ať už vezmeme za příklad padesát let od jejich založení či čtyřicet let od jejich konce. Případně u konkrétních členů – sedmdesáté narozeniny Ringo Starra, které oslavil 7. července. A samozřejmě i sedmdesáté výročí od narození Johna Lennona, respektive třicáté výročí od jeho úmrtí. Možná i proto logicky přichází unikátní výstavní projekt, který jejich tvorbu, přínos, vliv i odkaz připomíná.

 

Už při vstupu do prostor Českého muzea hudby na vás dýchne atmosféra Beatles. Hlavnímu sálu vévodí plechová Žlutá ponorka, před níž je kolo s významnými daty spojenými s kapelou. O kousek dál po levé straně můžete na velké stěně nechat vzkaz na replice Lennonovy zdi.

 

Pak už vás pohltí chytře řešené místnosti, které chronologicky zpracovávají vývoj Beatles a jejich ohlas ve světě a především v tehdejším Československu. Když minete letitý jukebox a repliky obleků či nástrojů samotných členů kapely, zůstane vám na tváři úsměv. Ten se ale postupně mění v němý úžas.

 

BeatlemanieDobová videa, autentický řev fanynek při koncertu, nebo promítaný film „Perný den“ vás skutečně vtáhnou do roku 1963. Na stěnách visí plakáty k filmům, ve vitrínách časopisy a knihy speciálně věnované jen Beatles. Atmosféru dokresluje letitý nábytek a další rekvizity. V interaktivní části si můžete zahrát na klavír, naladit si padesát let starý rádiový přijímač, na kterém tehdy mladí lidé v Československu poslouchali zahraniční stanice, případně si zkusit práci u mixážního pultu.

 

Speciální propletení informací o Beatles - od jejich založení, přes největší slávu až po rozpad a sólové projekty jednotlivých členů, s kulturním fenoménem 60. let minulého století je půvabné. Nahlédnout tak můžete na texty, fotografie či časopisy československých umělců a fanoušků, pro které byli „Brouci“ obrovským vzorem. Ke konci výstavy se také můžete seznámit s fankluby Beatles v Československu a celorepublikovým klubem Beatlemaniaků.  Ten vznikl v roce 2001 a dnes registruje zhruba tisíc členů. Vydává vlastní fanzin, má rozhlasový pořad na Regině a internetové stránky, ale pořádá také různá setkání.

 

Na závěr se opět vrátíte do hlavního sálu a můžete si přečíst vyjádření mnohých českých umělců a osobností na otázku „Co pro vás znamenají nebo znamenali Beatles?“ A pak si ještě shrnout na velkém plátně diskografii kapely. Zážitek pro fanoušky „Brouků“ je to vskutku nádherný, ale expozice se bude líbit i běžným návštěvníkům, kteří třeba jen tuší, že před padesáti lety parta chlapců z Liverpoolu začala svou velkolepou pouť.

Beatlemanie
Výstava trvá od 4. června až do 10. ledna příštího roku. Ve středu 30. června v prostorách Českého muzea hudby zahrál původní bubeník Beatles Pete Best. Vstupenka na expozici vyjde na 120 korun, zlevněné 60 Kč a rodinné 190 Kč. Otevřeno je kromě úterý od 10 do 18 hodin, ve středu dokonce do 20 hodin, avšak v pondělí až od 13 hodin. První čtvrtek v měsíci je pak vstup zdarma.Fotogaleri k výstavě 

 

Text: Pavel Urban
Foto: Daniela Hotmarová

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání