Oslavte další Nový rok - tentokrát v perském stylu!

Perský rokNe, nepřeháníme to s bujarými mejdany na oslavu nového roku. Zveme vás na svátek, který se týká perské tradice. Orientální atmosféra se přesune do Prahy a Českých Budějovic. Jaký bude program?


Letos se koná už třetí ročník oslav svátku zvaného Nowruz. Neznáte? Též Norouz nebo Norooz slaví na celé planetě více než 300 milionů příslušníků sedmi národů vždy 21. března. To už je pořádná část populace, abyste okusili, co takové oslavy obnáší. Proč ale zrovna 21. března? Je to totiž oslava znovuzrození přírody, ta se probouzí na jaře, tak padla volba na první jarní den. Tradiční Nowruz je nejdůležitějším svátkem v Íránu a jeho přípravy začínají už měsíc předem. Jak to vypadá?

Perský rokTřeba se provádí jarní úklid, Peršané si kupují nové oblečení, prostírají slavnostně stůl a zdobí ho čerstvě vzrostlou pšenicí a také pestře malovanými vajíčky. Takto slavnostně upravený stůl symbolizuje světlo, teplo, život, lásku, radost a blahobyt přírody a vzdává se jí tak hold. Chcete také okusit nám zatím ne příliš známý svátek? Bude mít hned několik možností.

Letošní rok oslavy navštíví řada zahraničních osobností. Přijede se podívat světoznámý indický perkusista Trilog Gurtu, který spolupracoval s jazzovými hvězdami, jako jsou Oregon, John McLaughlin, Joe Zawinul, Pat Metheny nebo Jan Garbarek. Rovněž k nám zavítá perský tanečník Shahrokh Moshkin Ghalam nebo temperamentní Španělka Marina Albero, která hraje na perský santur.

Program oslav Nowruz:

15. března 2012 -  Restaurace Metropolitan, Nerudova 44, Praha 1
Ve 14 hodin bude zahájena výstava obrazů Eduarda Edigariana. 

20. března v 19:00 - Divadlo Hybernia
Vystoupí Shahab Tolouie Quartet (IRN/CZ), Shahab Tolouie (IRN), Tomáš Reindl (CZ), Tomáš Vychytil (CZ), Taras Voloshchuk (UKR), Trilok Gurtu (IND), Marina Albero (ES) a Shahrokh Moshkin Ghalam (IRN).

21. března v 18:00 - Studio Zambra, U Zvonařky 9, Praha
Taneční workshop Reny Milgrom Krása a mystika perského tance”.

22. března v 19:00 - Kulturní dům Slavie v Českých Budějovich
Vystoupí Shahab Tolouie Quartet (Írán/CZ), Shahab Tolouie (IRN), Tomáš Reindl (CZ), Tomáš Vychytil (CZ), Taras Voloshchuk (UKR) a Marina Albero (ES).

Perský rokPředstavení některých účinkujících:
Trilok Gurtu je mistrem indické hudby interpretované na tabla, percussions  a „západní“ bicí. Jeho hudební projev je unikátní směsí bubenických stylů. Je též skladatelem a představitelem fúze indické hudby spojené s jazzem, rockem, klasikou a etnickými inspiracemi z celého světa. Gurtu se poprvé proslavil ve Spojených státech coby člen slavné kapely Oregon. Českou republiku navštívil na Bohemia Jazz Festu a na festivalu Colours of Ostrava doprovázel saxofonistu Jana Garbarka.

Marina Albero pochází z Barcelony, kde studovala symfonické bicí na Conservatorio de Barcelona. Působila na Kubě, kde se podílela na festivalu Internacional de Coros de Santiago de Cuba. V současné době žije ve Španělsku a je členkou kapely La Folata. Spolupracuje s významnými hudebníky, jako jsou Glen Velez, Chano Domínguez, Agustin Carbonell Bola" a Llibert Fortuny.

Shahrokh Moshkin Ghalam je perský tanečník a choreograf. Žije ve Francii, kde vystudoval vysokou školu (Historie umění a divadla). Je členem prestižního Národního divadla komedie v Paříži La Maison de Moliére. Jeho taneční styl je založený na perské klasické hudbě.

Vstupenky jsou k dostání v síti Ticketportal, Ticketstream a v pokladě Divadla Hybernia. Slevu 10% pro studenty, důchodce a handicapované uplatníte jen na pokladně Divadla Hybernia.


Text: Aneta Šimonková
Foto: Oficiální stránky akce

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

 

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání