"Usnula jsem" očima Kristiny Dufkové

Usnula jsemVe čtvrtek jste se mohli v naší reportáži dočíst, jak proběhl křest knihy „Usnula jsem“ v prostorách pražského kina MAT. Dnes máte možnost, dozvědět se více jak o knize, tak i o stejnojmenném filmu, jehož autorkou je animátorka Kristina Dufková. Jaký je její pohled na dílo, jak dlouho trvalo vytvoření filmu či na čem momentálně pracuje? Odpovědi naleznete v tomto rozhovoru.


Práce na filmu trvala tři roky, mohla byste představit techniku, jakou je film stvořen?

 

Film je kreslený, v klasické slova smyslu. Vše se dělalo ručně, počítače se používaly až k jeho dokončení. Animovalo se, fáze po fázi, pak se všechny obrázky ručně kolorovaly speciálními fixy a následně skenovaly do počítače, kde se jednotlivé vrstvy sestavily s pozadím ve výsledný obraz.
Chtěla jsem, aby film vypadal jako malovaný, byl živý a barevně rozmanitý, bez tlustých kontur a jednolitých barevných ploch. Dlouho jsem hledala techniku, jaká byla mé představě nejbližší. Nakonec jsem použila kombinaci štětečkových fixů a olejem malovaným pozadím. Někdy jsem i malované pozadí uváděla do pohybu. Mám techniku animace malby olejovými barvami na sklo ráda, nabízí neobyčejné možnosti, je však velmi náročná na animaci a čas. Proto jsem ji omezila jen na pozadí a tři krátké pasáže ve filmu, kde postavy vyprávějí svou smrt.

 

Film má úžasnou i zvukovou složku, především dabing a hudbu. Podařilo se, že film namluvili skvělí herci např. Ivan Trojan, Jiří Lábus, Jiří Kaiser, Pavel Liška, Lenka Vlasáková a další, měla jste o hlasech jasnou představu již při psaní scénáře?

Za hudbu musím moc poděkovat Markovi Doubravovi, krásně film podpořila.
U animovaného filmu se namlouvání postav dělá předem a postavy se animují přímo na hotový zvuk. Takže jasnou představu mít musíte. Ale měla jsem třeba radost z Doni Josefiny, tu Lenka Vychodilová posunula svým hlasem mnohem dál, než jsem si já na začátku uměla vůbec představit. Nahrávání dopředu má tedy své velké výhody.

Usnula jsemJak na film reagují děti? Nebojí se?
Myslím, že ne. Film není strašidelný, jen se odehrává v prostředí, které je nám cizí.
Nejhezčí odezvu na film - Usnula jsem - jsem dostala od animátora z Fimfára, Davida Filcíka, kterému jeho vnuk řekl: „Dědo, až umřeš, tak já ti usnu na hrobě, jo.“

 

Říše mrtvých je ve filmu plna bizarních postaviček a jejich příběhů. Seznámíme se v knížce ještě s dalšími osudy? Můžete naznačit s jakými?
V samotné knížce ne, ale na DVD, které je součástí knihy, je jako bonus interaktivní mapa hřbitova, tam se odhalí životy dalších postaviček z filmu.

 

Vaše představa o říši mrtvých je promyšlena do nejmenších detailů, jistě jste na ní spolu se svými spolupracovníky Jorge Estradou a Tomášem Holečkem strávili hodiny a hodiny. Nebylo zvláštní a trochu morbidní trávit v mysli tolik času na „onom světě“?
Naopak, bylo to strašně zábavné. Máte neomezené možnosti, volné pole fantazie. Všechno lze a nic není nemožné.

 

Stvořili jste komplexní svět, který nabízí množství nejrůznějších příběhů, plánujete se k tomuto tématu ještě někdy vracet?
Zatím máme v plánu vyrobit stolní hru Usnula jsem, která bude v duchu příběhu z knížky. Pro děti i dospělé.

Jaké další projekty v současné době chystáte?
Dokončuji jednu z trojice pohádek z celovečerního loutkového filmu Fimfárum 3. Koketuji s loutkovým večerníčkem a přemýšlím si o svém vlastním tajemném světě, zatím jen na papíře.
Zdroj: 2media.cz
 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání