Jan Kaplický kráčí dál vlastní cestou

Jan Kaplicky - Vlastní cestou

Český rodák, architekt Jan Kaplický, který se stal známým po celém světě, zanechal prostřednictvím své celoživotní práce velký odkaz. Na výstavu nazvanou „Jan Kaplický – Vlastní cestou“ se můžou návštěvníci podívat do pražského Centra současného umění DOX.

 





Jan Kaplicky - Vlastní cestouTřebaže už Jan Kaplický není mezi námi, jeho dílo dál kráčí po světě svou vlastní cestou. Připomenutí jeho architektonické geniality a pro někoho naopak vůbec jakékoliv seznámení s jeho tvorbou je hlavním motivem výstavy v prostorách DOX. Najdete zde na stěnách vyobrazeny návrhy projektů nerealizovaných, ale i těch uskutečněných, některé detailněji rozkreslené. Řada jeho děl je zde nabídnuta také ve 3D modelech. Výstavu provází promítané fotografie z projektoru či biografický snímek „Profil“.

 

Jeho progresivní, nápadité a originální projekty jsou skutečně hodné obdivu. Mnohé nerealizované stavby by určitě po celém světě oživily konkrétní místa, tak jako třeba administrativní a obytná budova Green Bird či Národní knihovna v Paříži, s níž obsadil v soutěži druhé místo. Kromě velkých projektů mohou lidé na výstavě spatřit také projekty vlastních příbytků či jiných lidí, kteří chtěli dům právě od Kaplického, ale i řadu módních návrhů či užitného umění.

 

Jan Kaplicky - Vlastní cestouKaplický byl od malička ovlivněn přírodou, což se projevuje i v jeho dílech. Jeho matka byla kreslířka a otec malíř, architekt a sochař. Sám Jan vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou a nějaký čas působil na volné noze. V osudovém roce 1968 emigroval do Anglie, kde se brzy uchytil v prestižní architektonické kanceláři Denys Lasdun and Partners. Dále pracoval v ateliéru Renza Piana a Richarda Rogerse a v roce 1975 získal britské občanství. O čtyři roky později založil s Davidem Nixonem studio Future Systems.

 

Jan Kaplický získal řadu ocenění, včetně nejprestižnější britské ceny za architekturu Stirling Prize. Ta mu byla udělena za stavbu mediálního centra na kriketovém stadionu Lord´s Cricket Ground v Londýně. Proslul také nákupním střediskem sítě Selfridges v Birminghamu. Oba skvosty na výstavě samozřejmě uvidíte. V České republice paradoxně nestojí ani jedno jeho dílo. Vítězný návrh nové Národní knihovny se realizace dosud nedočkal a navíc vyvolal dost debat. Nadějně nyní vypadá alespoň výstavba Koncertního a kongresového centra Antonína Dvořáka v Českých Budějovicích. Jan Kaplický zemřel na selhání srdce 14. ledna loňského roku, přesně v den, kdy mu žena Eliška porodila dceru Johannu.

 

Film „Oko nad Prahou“, který se věnuje hlavně stavbě Národní knihovny, přišel nedávno do kino distribuce a ve stejné době začala také výstava v DOXu. Ta potrvá až do 2. srpna letošního roku. Otevřeno je každý den, kromě úterý. Vstupné vás přijde na 180 Kč, zlevněné pak na 90 Kč.

 

Jan Kaplicky - Vlastní cestou

 




Text: Pavel Urban, Daniela Hotmarová
Foto: MediaReport

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání