Maminka Marina bydlí s přítelem v rodinném domku u jeho rodičů. Všichni mají velký sen a to je mít vlastní bydlení. Handicapovaná Eliška je jejich zatím první a jediné dítě. Skutečný důvod, proč se narodila nemocná, nikdy osvětlený nebyl. V budoucnu rodiče plánují ještě další miminko, které by mělo být, jak si oba moc přejí, zcela zdravé.
Prozradíte nám, jak probíhalo vaše těhotenství a zda bylo plánované, maminko?
„V plánu tak zcela nebylo, ale rozhodnul o tom osud. Vše probíhalo bez problému až do inkriminované kontroly, kdy mě při pravidelné kontrole gynekolog poslal ihned do nemocnice na důkladnější vyšetření. Následně mě hospitalizovali s tím, že nemám dostatek plodové vody a plod se přestal vyvíjet. Nakonec jsem v nemocnici zůstala ještě měsíc a po uvolnění inkubátoru musela malá na svět císařským řezem.“
Jak probíhaly přípravy na příchod miminka, těšili jste se s přítelem?
„Velice, i když zároveň ve mně panovala nervozita. Bylo to mé první těhotenství, a tak jsem ještě neměla osobní zkušenosti. Přítel byl na tom obdobně, je to také jeho první dítě. Naštěstí když bylo potřeba, podrželi jsme se navzájem.“
Narodila se vaše dcera zdravá?
„V porodnici mi nabídli, zda chci celkovou narkózu, nebo jenom částečnou. Jelikož jsem dcerku chtěla vidět co nejdříve, tak jsem se rozhodla pro druhou možnost. Bohužel jsem při zákroku zkolabovala, tak mi museli dát narkózu celkovou a nakonec jsem dcerku viděla až druhý den v inkubátoru. Dle informací lékaře Eliška, když pomineme její velikost, přišla na svět bez zjevných potíží a měla obrovskou šancí přežít. Její váha činila pouze 1 790 gramů a měřila 44 centimetrů.“
Podle čeho jste vybrali jméno Eliška?
„Jméno navrhl přítel, neboť se mu moc líbilo a rozhodně s tím nemá co dělat známá česká pohádka.“
Vaše holčička byla umístěna do inkubátoru, jak se vyvíjel její zdravotní stav dál?
„Po důkladném vyšetření odborníků byla následně zjištěna diagnóza DMO (dětská mozková obrna) a srdeční vada (zúžená aortální stenóza). Podle informací ošetřujícího lékaře může díky mozkové obrně mít Eliška problémy s motorikou, proto navrhl ihned cvičit Vojtovu metodou. V nemocnici nakonec strávila celkem čtyřicet dnů. Prognóza lékaře ohledně motoriky se později ukázala naneštěstí oprávněná.“
Znáte důvod, proč se narodila dcerka nemocná?
„Jelikož chceme ještě jedno dítě, tak jsme se chtěli ujistit, zda se nebudou opakovat stejné problémy. S přítelem i Eliškou jsme podstoupili genetické vyšetření. Výsledky potvrdily, že jsme všichni tři geneticky v pořádku a že její postižení nemá původ v genech rodičů. Závěr je takový, že další naše společné dítě by podle všeho nemělo mít obdobné problémy a přesnou příčinu jejího postižení tudíž neznáme.“
Jaký zákrok v Motole musela malá Eliška prodělat?
„Dcera podstoupila ve třech měsících intervenční zákrok srdíčka v Motole. Vše dopadlo nad očekávání dobře a dnes není nález již tak vážný. Jiných zákroků a operací naštěstí nebylo zatím potřeba.“
Pomohlo vám cvičit Vojtovu metodu?
„Vojtova metoda Elišce pomohla, aby se rozhýbala. Stále cvičíme a pokroky, i když malinké, máme.“
Jezdíte také do lázní?
„Ano. Byli jsme v roce 2012. Kromě běžných lázeňských procedur jsme cvičili Bobatha. Byla jsem spokojená a Elišce to pomohlo hlavně psychicky.“
Kolik let je nyní dceři a jaký je její současný zdravotní stav?
„Elišce je nyní 5 let a jsme čerstvě po terapii v lázních Klimkovice. Léčba nám pomohla postavit se správně na nohy. Eliška začíná také dobrovolně obcházet nábytek. Hlavně šla také psychicky nahoru, získala motivaci cvičit, neboť tam zjistila, že se na nohy sama dokáže postavit. Za psychikou stojí také nově navštěvovaná školka, kde ji kolektiv přijal velice dobře.“
Máte nějaké osobní přání?
„Nyní je velká možnost pomoci Elišce koupí nástěnného kalendáře s jejími krásnými fotografiemi. Veškerý výtěžek z prodeje těchto kalendářů bude použit na léčbu naší dcery. Cena je stanovena na příjemných 200 korun. Rozměry má 49 x 34 centimetrů. Objednat ho můžete emailem na
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
, tím bych si přála dceři pomoc.“
Jak se líbila Elišce ručně vyráběná panenka, kterou od Splněného dětského přání dostala?
„Elišce se panenka moc líbila, hlavně proto, že je dost netradiční a žádnou podobnou nemá. Panenka tráví svůj volný čas v postýlce pro panenky u její postele.“
Čím vás osobně zaujala nezisková organizace Splněné dětské přání?
„Zaujal mě na této organizaci její zájem hlavně o postižené děti. Osobní přístup zakladatelky organizace, bezproblémová komunikace zanechává ve mně pozitivní pocit.“
Sponzorem originální panenky Almy se stala paní Zdeňka Peřinová. Děkujeme za dobrý skutek a finanční dar. Pokud také chcete potěšit ručně vyráběnou panenkou nemocné či handicapované dítě, napište představitelce neziskové organizace Splněné dětské přání, Martině Šmejkalové, na e-mail
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
. Ve vydávaných článcích se potom vždy dozvíte, kam vámi sponzorovaná panenka doputovala a komu udělala radost.
Text: Martina Šmejkalová
Foto: Dodal obdarovaný
- Anglika se vrátila na prkna Divadla Broadway po 9 letech
- Držte si čelovky, v Praze a Brně odstartuje Noční běh pro Světlušku
- Hudební festival Hrady CZ startuje na Točníku jubilejní letní tour k 10. ročníku
- Hudebně-švestkový festival Vizovické Trnkobraní bude již tento pátek a sobotu
- Na festival Okoř byla cesta jako žádná ze sta