Splněné dětské přání: „Sen se může splnit nám všem“

splněné dětské přáníZakladatelkám neziskové organizace Splněné dětské přání, Martině a Kristýnce, se splnil jejich velký kulturní sen - měly možnost si osobně podat ruku s členy legendární kapely Nazareth. Pokud vás zajímá, jaké to bylo, nebo proč vlastně k tomuto úžasnému setkání došlo, čtěte dál!


Skotská skupina byla založena ve městě Dunfermline z původních členů polo-profesionální místní kapely The Shadettes. V roce 1968 se rozhodli přejmenovat na Nazareth podle skladby „The Weight“ od uskupení The Band. Díky svému biblickému jménu byli často mylně považováni za skupinu náboženského charakteru. Město Nazareth je významným křesťanským poutním místem. Podle Nového zákona v něm došlo k Zvěstování Panny Marie, a Ježíš Kristus zde mládí žil.  Leží v historickém regionu Dolní Galilea a je také hlavním městem izraelského Severního distriktu. Na hoře Tábor se nachází chrám Proměnění, místo zjevení proroků Elijáše a Mojžíše apoštolům Petrovi, Jakubovi a Janovi.

Režisér Miloslav Šmídmajer sjížděl v pubertě elpíčka různých skupin a jednou z nich byli právě Nazareth. Těžko si tenkrát asi uměl představit, že i on si o mnoho let později splní svůj tajný sen a bude mít tu čest natočit o nich vůbec první dokument o jejich životě a díle. V kině Světozor se 16. 5. pořádala speciální projekce filmu nazvaného „Nazareth – Nekonečný rockový mejdan“. Kapela přislíbila osobně svou účast a nakonec skutečně všichni členové dorazili. Na této akci jsme tedy rozhodně nemohly chybět. Podařilo se nám se skupinou prohodit pár slov a představit jim Splněné dětské přání. Pro tuto příležitost byla zhotovena speciální panenka v barvách a designu projektu, kterou nám všichni členové i s věnováním ochotně podepsali. Nakonec následovalo společné focení.

A jaké jsme si odnášely pocity z tohoto nezapomenutelného večera? Rozhodně nás dostalo do kolen jejich milé a velice vstřícné jednání. Nemají žádné manýry jako řada nafoukaných hvězd. Všichni jsou okouzlující a vše zvládají s úsměvem. Přeci jenom jsou to již starší pánové a takové časté cestování pro ně musí být hodně náročné. Dokument o nich nám nastavil pohled do jejich osobních životů, jedna z velkých priorit pro ně vždy byla jejich rodina a děti. Bylo znát, že je drží společně pohromadě nejen velké přátelství, ale i mravní hodnoty. Režisér Šmídmajer tedy natočil nejen zajímavý dokument o skotské kapele, ale i příběh o velkých legendách, které to mají a vždy budou mít v hlavě srovnané. Pomáhají totiž jeden druhému, vzájemně se hecují ke skvělým výkonům a nikdo nikomu nepodráží nohy.

 

Text: Martina Šmejkalová; Kristýna Šmejkalová
Foto: Dagmar Heinrich-Hoppen; Splněné dětské přání

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání