Petr Šiška: Na turné Legend jsme jednu z panenek Markéty Konvičkové vydražili za 10 tisíc korun!

petr šiškaSplněné dětské přání spojilo síly s oblíbenou českou kapelou Legendy se vrací a pro jejich koncertní štaci Konec světa tour 2012, která se uskutečnila koncem loňského roku, připravilo 10 sad panenek s jejich vlastní podobiznou. Sérii deseti panenek vyrobili také pro Markétu Konvičkovou, ta je na vystoupeních doprovázela. Jaký ohlas tato originální akce sklidila u publika, prozradil lídr kapely Petr Šiška.


Petře, společně s kapelou Legendy se vrací jste koncem roku 2012 vyrazili na Konec světa tour. Jak bys tuhle koncertní štaci ohodnotil?
„Turné pro mě bylo velice pozitivní. Nejpozitivnější je, že tady dnes o něm vůbec můžeme povídat a s nadsázkou braný název Konec světa tour byl nakonec opravdu jen recesní. Všechno dobře dopadlo,“ říká s úsměvem lídr skupiny a pokračuje. „Pro nás to byl velký zážitek, protože pro Legendy to bylo vlastně první regulérní klubový turné. Doposud jsme jezdili hlavně po festivalech, slavnostech měst, ale takhle, abychom naplánovali koncerty v klubech jednotlivě, abychom objeli republiku, to bylo úplně poprvé.“

Na východě České republiky jste doma, tam máte i silnou podporu fanoušků, přivítali vás takhle pozitivně i na ostatních zastávkách v rámci turné? Prozraď, jaká byla účast na akcích?
„Byli jsme hrozně rádi, že čím dál jsme od našeho rodiště, kterým je severomoravský region, tím lépe byly koncerty přijímány. Pro spoustu lidí to byla novinka a řada z nich Legendy se vrací teprve objevovala. Pro nás bylo takovým malým zázrakem, když se nám podařilo vyprodat klub v Domažlicích, kde jsme startovali turné. Přišlo tam okolo 250 fanoušků téhle muziky!“

Šiška neopomněl ani hosty, kteří je na akcích doprovázeli: „Příjemná byla i přítomnost Markéty Konvičkové a Daniela Mrózka, kteří nám na turné dělali společnost a také zpívali. Já osobně hodnotím nejlépe koncerty v Domažlicích, Praze a Ostravě. Ty měly fantastickou atmosféru i co do počtu lidí a vůbec co se týká dojmů. Je pravda, že v Ostravě pravidelně vyprodáváme tamní největší klub, do kterého se vejde okolo 8 – 9 set fanoušků."

Vaše parta je známá pozitivním přístupem, dobrou náladou a především také netradičním koncertním podáním. Můžeš nám nastínit třeba průběh zmíněného ostravského vystoupení?
„Byla to úplně neuvěřitelná atmosféra, koncert trval téměř čtyři hodiny! V podstatě jsme se inspirovali Brucem Springsteenem a jako stará generace hrajeme koncerty pokud možno co nejdéle - když už někdo investuje 100 nebo 200 korun do vstupenky, tak ať si přijde na své. Není to tedy takový ten klasický padesátiminutový nebo hodinu a půl trvající set, opravdu naše koncerty nezřídka mívají kolem 3 hodin,“ vzpomíná rocker na povedenou show a dodává, že také v Domažlicích a pražském Hard Rock Cafe si užili mnoho zábavy.

„Tam se sešla také spousta fanoušků a v klubech byla výborná atmosféra. Velkou neznámou pro nás byla štace v Plzni, kde jsme hráli v tamním klubu. Ale i tam přišlo nějakých 150 fanoušků, což je hrozně fajn. Špatné nebylo ani Brno a závěr turné doma v Třinci jsme si dokonale užili. Tam jsme měli dva koncerty, počet návštěvníků čítal dohromady asi na 700 lidí, což si myslím, že jsou výborná čísla. Když to shrnu, tak okolo 2,5 - 3 tisíc lidí navštívilo klubové turné.“


petr šiška


V čem se domníváš, že tkví kouzlo kapely Legendy se vrací a na základě jakých reakcí se domníváš, že se vaše popularita zvyšuje?
„Je to možná odraz popularity Českého slavíka, možná i ta desetiletá praxe kapely Legendy se vrací. Vlastně je to štace od štace, protože tichou poštou si lidi sdělují dojmy z koncertů. Asi i proto, že ta kapela není v médiích, coby kapela, která je slyšet v rádiu nebo televizi. O to víc se fanoušci těší na koncerty a chtějí si atmosféru užít.“

Jak už si zmínil, v rámci Konec světa tour s vámi na pódiu vystupovali i Markéta Konvičková a Daniel Mrózek. Pro mnohé to může být velice neobyčejné hudební spojení. Jak reagovali na mladou krev návštěvníci vašich koncertů?
„Doufám, že Daniel a Markéta byli stejně spokojení jako my. Pro ně to byly zase takové prudičské koncerty, protože přece jenom publikum na koncertech bylo z převážné části publikum Legend a proto měli těžší pozici, když i tyhle fanoušky museli přesvědčovat o tom, že na scénu patří. Ale já si myslím, že to zvládli na jedničku. A svědčí o tom i zájem o jejich samostatná vystoupení, na základě této koncertní šňůry se nám ozývají pořadatelé a zvou je už samostatně na různé jiné akce. Takže já osobně jsem spokojený,“ prozradil Petr Šiška, který Konvičkovou a Mrózka zastupuje jako manažer.


Vnímáš nějaký zásadní rozdíl mezi vystoupeními, která se uskutečnila v rámci Konec světa tour 2012 a mezi ostatními?
„Rozdíl není zase až tak příliš velký, protože naše kapela je opravdu různorodá a jako jedna z mála na trhu je schopná pobavit publikum jak na večírcích, tak i na golfových turnajích, stejně jako na plesech nebo firemních akcích, kde je publikum tvořeno čistě třeba 200 - 300 dámami nebo 200 - 300 takzvanými ajťáky. Repertoár čítá okolo dvě stě songů, takže se vždy zaměříme na to, jaké publikum máme před sebou a podle toho se přizpůsobíme tak, aby to dané lidi bavilo a zajímalo.“

V čem se liší váš styl koncertování od jiných kapel? A na který z hudebních festivalů jako rocker rád vzpomínáš?
„V loňském roce jsme byli kapelou, která měla tu čest zahajovat největší rockový festival Masters of Rock ve Vizovicích, a můžu říct, že když jsme ve čtvrtek ve 2 hodiny odpoledne, coby první kapela festivalu, startovali ten maraton hudebních setů, byl to neskutečný zážitek. Už v tu dobu křepčilo pod pódiem 10 - 15 tisíc fanoušků! To byly neskutečné zážitky,“ svěřuje se zpěvák a kytarista Legend a dál hovoří o klubových koncertech.

„My v klubech hrajeme hrozně rádi pro těch sto až sto padesát lidí z toho důvodu, že můžeme víc použít i bavičskou stránku. Nejsme kapela, která by se prezentovala stylem tak teď vám zahrajeme další písničku'. Ke každé máme nějakou legendu, nějaký příběh. Ten kdo přijde na koncert, uslyší i nějaké fóry a mystifikace, které zlepší náladu a pokud dotyčný přistoupí na naši filosofii, tak se na koncertě neskutečně baví.“

 

petr šiška


Motivovalo vás turné k tomu, abyste něco podobného či stejné uspořádali i letos?
„Když za mnou přijde nějaký muzikant a říká - tak teď odpočíváme, protože příští měsíc nás čeká náročné turné, pojedeme 10 koncertů po republice - tak na tohle s oblibou říkám - to je fajn, my máme turné každý měsíc - proto naše parta zaplnila díru na trhu a mohla by hrát 300x, možná i 500x  do roka,“ vypráví se smíchem Šiška a je znát, že se dobře baví.  

„Ale v rámci jiných aktivit, kterým se věnujeme a i díky tomu, že Izzy koncertuje s Dogou a já mám své další aktivity, ať už je to moderátorská činnost, textařina nebo chod firmy, tak jsme se domluvili, že budeme ročně hrát okolo sto až sto padesáti koncertů. A toho se držíme. Takže už nyní máme náš letošní kalendář z poloviny zaplněný a takhle to probíhá po celý rok. Jestli uděláme letos nějaké klubové turné, to zatím nevím. Uvidíme podle nálady, ale určitě absolvujeme pár netradičních koncertů k desetiletému výročí kapely Legendy se vrací.

Petře, prozraď, jak návštěvníci vašich koncertů reagovali na netradiční spojení tohoto turné se Splněným dětským přáním a dražbou panenek s vaší podobou?
„Publikum ten nápad velice kvitovalo. Líbil se jim nápad, bylo to velice originální a často se na koncertech dokonce strhla i bitva o jednotlivé panenky, jednotlivé figurky muzikantů. Na štacích to bylo velice různé. Samozřejmě tutovka byla Markéta Konvičková, která se prodala vždycky. U muzikantů záleželo na tom, kdo se na koho usmál dřív. Podle toho šel první na dračku Izzy, Libor, Tonda nebo moje maličkost. Ale mám radost z toho, že všech 10 sad, které jsme měli připravené na koncerty, byly do jedné figurky vyprodány. A taková perlička – asi nejvíc peněz, skoro 10 tisíc korun, jsme utržili za panenku Markéty Konvičkové v Plzni. Musím říct, že její nejmenovaný ctitel do dneška píše a je rád, že může spát s Markétou Konvičkovou,“ prozrazuje manažer zpěvačky a spiklenecky u toho pomrkává.


Máš pocit, že tato akce pomohla nějakým způsobem zlepšit reputaci a dobré jméno party Legendy se vrací?
„ Myslím, že určitě. Tato kapela je takový repasovaný Lunetic. Je optimistická, různých povah a charakterů a je to skupina, která nemusí nikomu nic dokazovat. Samotná muzika a koncerty jsou koncipované tak, aby přinesly lidem především zábavu a odpočinek, ale třeba i nějakým způsobem poučení. Právě díky mluvenému slovu se lidé často dozvědí o vzniku jednotlivých songů a písní, takže je to svým způsobem i jakýsi výchovný koncert. A určitě i tohle spojení s projektem Splněné dětské přání působí pozitivně na fanoušky i vzhledem k tomu, že většina z nich má už třeba i svoje ratolesti. Myslím, že díky tomu je jejich přístup daleko zodpovědnější, než kdybychom hráli vyloženě třeba hip hopovou muziku pro puberťáky.“

Prozraď nám závěrem, jakou reakci jsi od publika a veřejnosti očekával na spolupráci se Splněným dětským přáním?
„Ta myšlenka mě zaujala možná i z toho důvodu, že 3 roky po sobě jsem měl možnost moderovat koncert Kapky naděje i pár dalších akcí jsem pro tuto nadaci realizoval a jsem otcem, takže mám děti a vím, jaká to asi musí být situace, když se člověk dostane do pozice, kdy je jeho dítě nemocné. Udělá první i poslední proto, aby mu nějak zpříjemnil život, nebo mu nějakým způsobem pomohl. Mně se ten nápad velice líbil, a navíc se mi hrozně líbila ta recesní myšlenka výroby panenek s podobou jednotlivých muzikantů z kapely Legendy se vrací. S tím za námi zatím nikdo nepřišel, nikdo takovou možnost nenabídl a vzhledem k tomu, že máme rádi spojení recese s dobrým nápadem i s pomocí druhým, tak jsme do toho šli. Osobně jsem od toho nečekal nic. Říkal jsem si, uvidíme, jak to proběhne a v nejhorším ty panenky koupíme sami, aby se nějaká korunka na ty děti dala. Ale jak už jsem o tom hovořil, k ničemu podobnému nemuselo dojít, ba naopak. Našim fanouškům se panenky líbily a šly na dračku.“

Zajímá vás, jaká částka se díky dražbě panenek pro Splněné dětské přání vybrala? Přijďte v neděli 3. února 2013 do klubu Hard Rock Cafe, kde se od 20 hodin uskuteční další koncert rockové skupiny. V průběhu večera převezmou organizátorky Splněného dětského přání od umělců šek s výtěžkem. O jakou sumu se jedná, zůstane až do poslední chvíle tajemstvím.
Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Kulturní servis Puls

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání