Josef Škvorecký a jeho Literární akademie

LITERÁRNÍ AKADEMIE JOSEFA ŠKVORECKÉHOČeský spisovatel, mezi jehož nejznámější díla patří Zbabělci nebo Tankový prapor, byl také nakladatelem a učitelem. Se svou ženou Zdenou Salivarovou založil ´68 Publishers, přednášel na torontské univerzitě a dál se věnoval své zálibě – psaní. Kromě toho se stal patronem soukromé vysoké školy v Praze Literární akademie. Ta k jeho úmrtí vydala následující prohlášení.


Nekrolog k úmrtí Josefa Škvoreckého

3. ledna 2012 zemřel v kanadském Torontu Josef Škvorecký, jedna z velkých postav české kultury druhé půle 20. století. O jeho literárním odkazu nelze pochybovat, částečně již byl popsán a následující období jistě přinese další důkladné zhodnocení. Je však dobré právě v tuto chvíli připomenout Škvoreckého všestrannost: jeho tvorba jde napříč všemi žánry (básně, povídky, romány), jako překladatel do češtiny uvedl nejen nová jména, ale i nové stylové roviny a postupy (Prezydent Krokadýlů W. Millera).

LITERÁRNÍ AKADEMIE JOSEFA ŠKVORECKÉHOByl autorem chytrých esejů, které dokládají jeho vzdělanost (vystudoval anglistiku a filozofii) a obrovský rozhled. Byl časopiseckým a nakladatelským redaktorem – ještě v Čechách. Učil na vysoké škole – v Torontu přednášel anglistiku, českou literaturu a tvůrčí psaní. Byl nakladatelem, v Sixty-Eight Publishers vydal do roku 1993 společně se svou ženou Zdenou Salivarovou 227 českých titulů.

Josef Škvorecký byl muž pevných osobních a profesionálních zásad, který si dokázal – snad i díky zaoceánské perspektivě – zachovat odstup ode všeho přízemního, hašteřivého a časového, ve kterém se často rozpustí to podstatné a nadčasové. Snad právě toto je ta část Škvoreckého odkazu, k níž se naše škola, Literární akademie (Soukromá vysoká škola Josefa Škvoreckého), hlásí: odpovědnost ke slovu, vědomí širších kulturních souvislostí a respekt ke vzdělání a profesionalitě.


Slovo rektora Literární akademie Josefa Škvoreckého
„Považuji si za čest vést školu, která nese jméno právě Josefa Škvoreckého, protože vím, že tu není formalitou – Mistr Škvorecký byl u jejího zrodu a profil Literární akademie kopíruje i jeho spektrum činností. Ze setkání jsem si odnesl, že měl velký smysl pro humor a nadhled, a proto nechci být ani v této chvíli patetický. Konstatuji, že Literární akademie přišla odchodem Josefa Škvoreckého o svého patrona a velkého příznivce a že rozvíjet jeho humanistický odkaz je pro nás velkým závazkem.“

doc. MgA. Martin Štoll, Ph.D.
rektor Literární akademie
Soukromá vysoká škola Josefa Škvoreckého
 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání