Kam vyrazit na Vánoce aneb všude dobře, tak co doma 2

KULTURNÍ SERVIS PULSKaždý z nás jistě zažil tradiční Vánoce doma s rodiči či dětmi, s kaprem a salátem, stromkem, dárky, koledami, chlebíčky a cukrovím. A proto, že jsme to všichni prožili už tolikrát, proč byste tentokrát nemohli strávit svátky taky nějak jinak. Další porci tipů tentokrát na první i druhý svátek vánoční přinášíme ve druhém díle vánočního speciálu.


Kam zajít do divadla na první svátek vánoční jsme si již napsali. Máte-li zájem spíš o hudbu, neměli byste si nechat ujít od dvaceti hodin v pražské Španělské synagoze koncert „Bolero, Carmina Burana“, na němž zazní skladby od známých skladatelů Ravela, Orffa, Verdiho, ale i Gershwina.

Ve Dvořákově síni Rudolfina rovněž od osmi večer proběhne Christmas Gala Concert Orchestru pražských symfoniků, který zahraje třeba Smetanovu Vltavu, Janáčkovu Ave Maria a jiné.

Kostel Nejsvětějšího Salvátora u Karlova mostu v Praze rozezní Vivaldiho Čtvero ročních období (Four Seasons) a další skladby od známých skladatelů G. F. Händela nebo A. Corelliho. Koncert začíná ve dvě hodiny odpoledne.

Tradiční Rybovu Českou mši vánoční si můžete vychutnat hned na několika místech Prahy, třeba  od osmi večer v Klementinu nebo v 15 hodin v kostele sv. Šimona a Judy. V témže kostele v 18 hodin vystoupí více než sedmdesátičlenný známý český sbor Musica Bohemica, který často hostuje v mnoha zemích Evropy.

A pokud se vám z té záplavy slavnostních melodií a obřích hudebních těles už bude točit hlava, můžete se odreagovat třeba v klubu Matrix na D&B akci Drumroll nebo v klubu Mecca na New House Generation party.

Druhý svátek vánoční bude plný velkých jmen
KULTURNÍ SERVIS PULS
Na druhý svátek vánoční ve 14 hodin zve diváky Nová scéna Národního divadla na „Kouzelný cirkus“ neboli Laterna Magica scénáristy a režiséra Evalda Schorma. Představení plné iluzí dokreslují perfektně sladěné scény tance, pantomimy a černého divadla.

V půl šesté večer si můžete v kostele Nejsvětějšího Salvátora hned pod Karlovým mostem vychutnat to nejlepší z pera amerického skladatele George Gershwina, autora kromě jiného třeba i slavné skladby Summertime.

Na historické scéně Národního divadla se znovu odehrají „Hry o Marii" Bohuslava Martinů. Opera spojuje čtyři různé starodávné příběhy s náboženskou tematikou do bohaté přehlídky výrazových prostředků, kterou podtrhuje výstižná hudba známého skladatele počátku dvacátého století v nastudování slavného dirigenta Jiřího Bělohlávka.

Chcete-li si připomenout slavné árie z nejznámějších oper W. A. Mozarta, G. Verdiho, G. Rossiniho a samozřejmě G. Bizeta, a to všechno v dobových kostýmech, zajděte 26. prosince ve 20 hodin do Národního muzea na pražském Václavském náměstí. Uslyšíte árie z oblíbených oper Figarova svatba, Kouzelná flétna, Nabucco, Carmen a další.

Hudební divadlo Karlín vrátí diváky zpět do čtrnáctého století na dvůr českého krále a římského císaře Karla IV. v muzikálu Noc na Karlštejně. Na jednom jevišti spolu vystoupí známé tváře, jako je Monika Absolonová nebo Kateřina Brožová v roli Elišky Pomořanské a Pavel Rimský či Petr Štěpánek jako sám velký císař. Ve vedlejších rolích se představí Radoslav Brzobohatý, Lumír Olšovský, Václav Vydra, Bohuš Matuš, Roman Vojtek a další.

Ani v neděli nebudou ochuzeni ti, kteří si chtějí hlavně popít a zatančit. Malostranská beseda od 20.30 uvede neokoukanou pražskou partičku Sunday, která ve svých energických skladbách plných elánu mísí prvky jazzu, rocku i rapu. 

Z vánoční nabídky pražských akcí si vybere téměř každý. Ať už ale ony nejkrásnější tři dny v roce strávíte jakkoliv, mějte na paměti, že Vánoce jsou hlavně svátky klidu a míru. Kulturní servis Puls vám přeje nádherné svátky plné pohody, radosti a štěstí.


Text: Jitka Hemelíková
Foto: Archiv (grafika Tomáš Haškovec)


 

 

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání