Robert Fulghum – Drž mě pěvně, miluj mě zlehka

Drž mě pevně, miluj mě zlehkaNedávno se nám ozvala jedna z našich čtenářek a nadšeně nám psala o poslední vydané knize Roberta Fulghuma nazvané DRŽ MĚ PEVNĚ, MILUJ MĚ ZLEHKA. Protože nás její hodnocení a nastínění této publikace zaujalo, rozhodli jsme se její text vydat jako recenzi. Třeba někoho z vás motivuje jako vhodný dárek pro blízké.


„Víte, že ve vašem životě existují nějaké dveře? Pak běžte a zkuste vzít za kliku, je dost možné, že nebudou zamčené.“


DRŽ MĚ PEVNĚ, MILUJ MĚ ZLEHKA aneb příběhy z tančírny Century je již sedmnáctá kniha Roberta Fulghuma vydaná v České republice. Americký spisovatel a teolog Robert Fulghum (*1937) si získal popularitu u českých čtenářů zejména svými lehce filosofickými díly, jako například Vše, co doopravdy potřebuji znát, jsem se naučil v mateřské škole" nebo Už hořela, když jsem do ní lehal". Fulghum je jedním z těch autorů, který si psal dlouhá léta „do šuplíku“. Když později oprášil své drobné náměty a vydal první knihy, sklidil velký úspěch. Lidé si jeho filosofické postřehy, úvahy a zamyšlení prostě zamilovali. Dílo Drž mě pevně, miluj mě zlehka" je však v dosavadní fulghumovské tvorbě něčím naprosto novým.

Drž mě pevně, miluj mě zlehkaRomán tvoří příběhy na první pohled obyčejných lidí, které spojuje jediná touha – touha tančit argentinské tango. Tango, které je vášnivým harmonickým propojením dvou spřízněných duší. Robert Fulghum nám předkládá osudy různých lidí, kteří jsou spjati se seattleskou tančírnou Century. Tančírnou, jež je určena všem, kdo se chtějí pobavit, seznámit a hlavně si zatančit!

Jedním z takových lidí je mladý právník Aristo Joyce, který v Century sbírá postřehy pro svou divadelní hru a učí se tančit. Nebo pohledná Marisol Machaldo, španělská novinářka, píšící o amerických tančírnách. Má však jednu velikou vášeň - tango. V tančírně se setkáváme také s různými hosty, barmankou, hlídačem, DJ nebo s dveřníkem. Každý z nich nám vypráví svůj jedinečný životní příběh. Jsou to laskavá vyprávění plná odvahy vrhnout se do nových zážitků.

Drž mě pevně, miluj mě zlehka" je určeno všem, kteří nechtějí podlehnout skepsi a touží se ponořit do víru neobyčejných zážitků nejen z tanečního parketu. Fulghum bravurně využívá své zkušenosti a znalosti tanga, které získal v taneční škole v Argentině. Srdečná a přátelská tančírna Century, ve které se celý děj románu odehrává, má dokonce reálnou předlohu v Seattlu.

Kniha ve vás po přečtení zanechává touhu elegantně se obléct, koupit si pohodlné boty a přihlásit se do tanečních kursů tanga. Nakonec bude stejně ale jen na vás, zdali vezmete za kliku, otevřete dveře, které jsou před vámi, a vykročíte vpřed.


Text: Kateřina Klepišová
Foto: Nakladatelství Argo


 

 

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání