Kam vyrazit o víkendu? Na výlet do plzeňské zoo!

Zoo PlzeňPřemýšlíte, jak zabavit své ratolesti nebo si jen chcete vyrazit s kamarády či drahou polovičkou na výlet? Pak vám můžeme doporučit návštěvu zoologické zahrady v Plzni. Sami jsme se do západočeského města vydali, abychom prozkoumali, co tamní zoo nabízí. A byli jsme příjemně překvapeni. Zaujalo nás netradiční spojení botanické zahrady a zoo v jedno místo, navíc zpestřené o Japonskou zahradu.


Zoo PlzeňPokud nemáte auto, kterým byste dojeli až na parkoviště rozkládající se před zoologickou, pak si rozhodně nenechte ujít jízdu výletním vláčkem. Ten jezdí z centra Plzně, nástupní stanice se nachází na náměstí Republiky. Zastávka je vcelku nenápadná, najdete ji přímo na náměstí z boku katedrály svatého Bartoloměje. Označena je pouze cedulí s nápisem „Vláčkem do zoo“ a obrázkem lva, která je trochu nenápadně zavěšena na jedné z vysokých lamp. Proto si jí v první chvíli nemusíte vůbec všimnout. Mašinka ujíždí po dlažebních kostkách pomalým tempem, možná trochu uspávajícím, ale aspoň si stačíte dobře prohlédnout vše kolem sebe. Cesta trvá okolo dvaceti minut a končí přímo před branou plzeňské zoo.

Jako první vás upoutají dvě ohrady, v jedné stojí malý koník, v další velbloud. Ti tu čekají na malé děti, které se na nich chtějí povozit nebo se s nimi vyfotit. A že se vždycky najde někdo, koho tato atrakce přiláká. Opodál pak stojí dinosaurus v životní velikosti. Každý si ho úctyhodně prohlíží a nejspíš přemýšlí, jaké by bylo setkání s tímto tvorem ve skutečnosti. Chlapečci i holčičky samozřejmě neodolají pokušení pravěké zvíře pohladit a často uprosí své rodiče, aby se na něj mohli alespoň na chvíli posadit. Za dinosaurem je umístěna obří tabule s plakátem zvířat ze zoologické a nápisem „Docela jiný svět“. Což je díky místní kombinaci botanické zahrady, zoo a Dinoparku trefné označení.

Zoo PlzeňPak už si jen stačí zakoupit vstupenku a hurá za krásami zahrady. Prostory jsou rozděleny do pěti různých celků – hned za vstupem je umístěna Australská zoogeografická oblast, na ni navazuje Tropický pavilon a Etiopská zoogeografická oblast. V zadní a hořejší části se pak nachází Neotropická zoogeografická oblast a Palearktická zoogeografická oblast. V každém z těchto celků naleznete zvířata a rostliny, jež do daného území patří. Vše je doplněno zajímavým povídáním na různých cedulích a vývěskách. Nejbohatší expozicí, kterou plzeňská zoo oplývá, jsou bezpochyby ptáci. Tolik druhů, velikostí, různých barev a povah se pohromadě vidí jen opravdu výjimečně. Papoušci, dravci, pěvci či vodní ptáci - zkrátka, kdo má rád opeřence, ten si tu opravdu přijde na své. To samozřejmě ale neznamená, že tu nenajdete také jiná zvířata.

Uvidíte třeba lva se lvicí, jak si spokojeně odpočívají ve výběhu nebo opice, co mezi sebou neustále dovádí. V tropickém pavilonu zase odpočívají hadi, želvy a krokodýli. Veselí tučňáci upoutají svou hravostí každého, kdo kolem nich prochází. Předvádí různé legrační kousky, jako by chtěli přítomné rozesmát. Až v zoo budete, určitě nevynechejte zastávku u majestátního tygra, bílého levharta či u výběhu velblouda a hrocha, kde vesele dovádí jejich mláďata. Věřte, že zde během svého pobytu uvidíte spoustu zajímavostí.

Zoo PlzeňKousek od samotného srdce zoologické se nachází velmi krásné a u nás netypické prostory Japonské zahrady nazývané „Šówa-en“. Dominantou první části jsou tři velké kameny mající dva významy. Velký kámen představuje Budhu a dva malé jeho pomocníky. Další symboliku představuje Atomový dóm, torzo Průmyslového paláce v Hirošimě, který projektoval český architekt Jan Letzl. Dále zde nalezneme Körnerův dub, symbol Plzně. Ten tu roste již přes 300 let. Tamní lampa je darem japonského velvyslance, lucerna Tourou je rovněž tři sta let stará a vyzařuje pomyslné světlo na cestě při hledání. Také Kamenné pohoří, červená, modrá a bílá řeka, jeřáb, želva, přístav a loď mají svůj specifický význam a historii. O nich se však dočtete přímo na místě.

Japonská zahrada vznikala velmi zajímavým způsobem. Jejím tvůrcem je Eišin Harada. Všechny komponenty byly nejprve sestaveny v Osace, následně rozebrány a po moři přepraveny do Hamburku. Odtud už cestovaly přímo do Plzně. Teprve pak následovala konečná realizace a sestavení její finální podoby. Co jste možná netušili, je, jaký vztah mají Japonci ke kamenům. Je velmi hluboký, kameny uznávají mnohem více než třeba rostliny vysazené v zahradě. Věří, že pokud si lidé váží kamenů, zjistí, že mají svoji vlastní tvář a pokud jim pozorně naslouchají, začnou k nim zřetelně promlouvat.

Zoo PlzeňV horní části zoologické zahrady se nachází zábavní atrakce Dinopark. Pokud se chystáte na výlet bez dětí, k dinosaurům nijak zvlášť netíhnete a jste na vážkách, zda si projít i tuto část, pak vám asi zajisté postačí pohled přes plot. Prehistoričtí tvorové vydávají různé zvuky a pohled na ně je opravdu úchvatný. Víceméně se však jedná především o procházku od jednoho modelu k druhému, během níž se můžete seznámit s jednotlivými druhy. Děti zde ale bývají u vytržení a nadšeně si tato vyhynulá zvířata prohlížejí.

Zoo zvládnete v rychlejším tempu projít zhruba za čtyři hodiny, pokud si vše budete chtít důkladně prostudovat, místy si odpočinout a najíst se, počítejte tak s šesti hodinami. Příjemné je, že tu naleznete spoustu míst s občerstvením a přiměřenými cenami. Langoš, klobáska nebo sladké palačinky příjemně zasytí. Pokud se sem dostanete v brzkých dopoledních hodinách, podaří se vám vidět krmení některých živočichů. Například šimpanzi si s jídlem pěkně hrají, ale zároveň se o něj umí i pořádně poprat. Ukázky komentovaného krmení můžete od září vidět vždy v sobotu, neděli a o svátcích. Konkrétně se to týká vyder, šimpanzů, nosorožců, tučňáků, hrochů a v areálu Lochotínského amfiteátru se konají sokolnické ukázky.

Plzeňská zoologická zahrada je otevřena denně v září – říjnu od 8 do 19 hodin, počínaje listopadem pak od 9 do 17 hodin. Vstup do zoo, botanické zahrady a Japonské zahrady je jednotný, do konce října zaplatíte za vstupné 120 Kč. Zlevněné pro děti, důchodce a studenty je po 90 korunách. Do 3 let mají děti vstup zdarma. Pokud se chcete zajít podívat do Dinoparku, zaplatíte 90 Kč za základní vstupné a 60 korun za zlevněné. Kombinované vstupné do zoo a Dinoparku je výhodnější. Více o cenách se dočtete na oficiálních stránkách zahrady. Pokud máte pejska, nechte ho doma, do těchto míst mají vstup zakázán.


Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Kristýna Šmejkalová





SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání