Oslavte Velikonoce s vědomím dávných tradic a zvyků

Velikonoce 2011Velikonoce tady budou co nevidět. Z výloh obchodů se na nás smějí čokoládoví zajíci a sladcí beránci, denně procházíme kolem stánků s pomlázkami a barevnými kraslicemi. Dnešní doba udělala z velikonočních svátků pár dní volna navíc, během nichž se dodržují zajímavé tradice. V čem ale tkví pravý duch těchto svátků a proč se vlastně slaví?


Pro začátek je dobré vědět, že Velikonoce, jak je známe dnes, nechávají splynout dvě odlišné kultury, pohanskou a křesťanskou. Pohanská tradice znamená uctění příchodu jara a zároveň pohanského nového roku. Tyto oslavy jsou prosbou o hojnou úrodu a nový rozkvět života. Nastávají v den jarní rovnodennosti, která připadá zpravidla na 20. či 21. března.

V církevním pojetí jsou Velikonoce naopak svátkem s pohyblivým datem. Připadají vždy na první neděli po prvním jarním úplňku. Podle toho pak může Velikonoční neděle nastat kdykoli mezi 22. březnem a 25. dubnem. Křesťané si během Velikonoc připomínají ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Zajímavostí je, že Kristus byl ukřižován právě v době významného židovského svátku Pesach, kterému se dnes přeneseně říká Židovské Velikonoce.

Velikonoce 2011Posuňme se ale dál k nejdůležitější části Velikonočních svátků – Svatému nebo též Pašijovému týdnu, jež symbolizuje vrchol Ježíšova života. Začíná „Květnou nedělí“, během níž se světí kočičky a vrbové proutí na památku Kristova vjezdu do Jeruzaléma, kdy mu lidé házeli na cestu useknuté ratolesti stromů. Vysvěcenými proutky pak lidé zdobili své příbytky a hroby zemřelých.

Následující „Modré pondělí“ a „Šedivé úterý“ mají pouze své pojmenování, ale s žádnými tradicemi se nepojí. Jinak je tomu u „Škaredé středy“. Její název plyne z toho, že v tento den Jidáš škaredil (žaloval) na Krista. Říká se jí také Sazometná, protože se vymetaly komíny a musel se vysmýčit celý dům.

Čtvrtek je v češtině nesprávně označován přívlastkem Zelený. Vznikl zkomolením německého názvu Greindonnerstag (Lkavý čtvrtek) na Gründonnerstag (Zelený čtvrtek), přesto se ale tento výraz uchytil a používáme jej dodnes. Na „Zelený čtvrtek“ se konala poslední večeře, po níž byl Kristus zatčen. Tímto dnem umlknou kostelní zvony – říká se, že „odlétají do Říma“ pro papežovo požehnání a místo nich se ke svolávání k bohoslužbě používají různé řehtačky a klapačky. Na Zelený čtvrtek hospodyně pečou tzv. jidáše, jejichž tvar symbolizuje provaz, na kterém se zrádce Jidáš oběsil.

Velký pátek“ je dnem přísného půstu a hlubokého smutku, kdy si připomínáme Ježíšovo ukřižování. Velkopáteční liturgie obsahuje čtení pašije (zprávy o umučení Krista), odhalení a uctívání kříže jako symbolu utrpení, přímluvy a prosby za celý svět a přijímání. Kostel je na Velký pátek vyzdoben velmi střídmě, písně se zpívají bez doprovodu, mlčí varhany i zvony.

Na „Bílou sobotu“ se nekonají žádné obřady ani mše svatá. Zato se před kostelem světí oheň, od kterého se zapaluje symbol života a světla, Velikonoční svíce zvané „paškály“. Také se znovu rozezní kostelní zvony. Noc mezi Bílou sobotou a Velikonoční nedělí je nazývána „Velká noc“, protože této noci vstal Kristus z mrtvých. Z jejího názvu je odvozeno samotné pojmenování „Velikonoce“.

Boží hod velikonoční nebo chcete-li „Velikonoční neděle“ je nejvýznamnější křesťanský svátek, kterým si připomínáme Ježíšovo zmrtvýchvstání. Ranní bohoslužbou končí čtyřicetidenní půst a začíná se hodovat. Na svátečním stole nesmí chybět tradiční pokrmy, které se světily při ranní mši – beránek jako symbol Ježíše Krista, jenž se obětoval za spásu světa, dále mazanec, vejce, víno a chléb.

Velikonoce 2011Velikonoční svátky slavnostně završuje „Velikonoční pondělí“. V českých zemích jej provází především známé pohanské tradice a zvyklosti. Chlapci vstávali časně zrána a pomlázkou z vrbového proutí vyšlehali všechna děvčata v okolí, aby si po celý rok uchovala zdraví, svěžest a mladost. Za „pomlazení“ a koledování si vysloužili barevnou pentli anebo malované vejce jako symbol života, plodnosti a vzkříšení. Na Moravě a ve Slezsku chlapci ještě mimo hodování polévají dívky vodou.

Tyto obyčeje se ale napříč celou republikou mění. Někde mohou dívky chlapcům oplatit pomlázku po úderu poledne, jinde až v úterý. Na některých místech zase chodily děti okolo domu a hledaly vajíčka, která jim do trávy ukryla zvířata: většinou to byl zajíc, na Olomoucku slepice, na západě Čech zase kohout. Zajímavými nosiči vajíček jsou i středočeské lišky a slezští skřivánci.

Existují ale dávné zvyky, které se nepojí s žádným konkrétním dnem, ale s celým obdobím Velikonoc. Jde například o přípravu tzv. pučálky. Pučálka je naklíčený hrách. Ten se nechal pět dní ve vodě, aby mu vyrašily klíčky. Takto připravený hrách se opékal na másle a dochucoval solí a pepřem nebo jste si ho mohli připravit na sladko s rozinkami. Další tradicí je vysévání obilí, spojené se začátkem zemědělských prací. Lidé si vysévali obilí i doma, do misek a talířů, aby vyrašená tráva přinesla jaro i do jejich domovů a spolu s ostatními dekoracemi provoněla celý dům jarní atmosférou.

Zkrátka a dobře, Velikonoce můžete strávit ledajak. Ať jste děti nebo dospělí, věřící či ateisté, z města nebo z vesnice, tyto pradávné svátky vás jistě zastihnou, a to nejméně na Velikonoční pondělí. Nenechte se tedy ničím odradit a pusťte do letošních oslav s chutí. Užijete si spoustu zábavy. Při pletení pomlázky či zdobení kraslic si odpočinete od každodenního shonu a v kruhu svých blízkých se ponoříte do příjemné sváteční atmosféry.


Text: Eva Vergosová
Foto: Kristýna Šmejkalová




 

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Komentáře  

 
#1 Martina 2011-04-19 17:40
To je moc pěkný článek.Mnoho lidiček vůbec nezná význam Velikonoc a bere to pouze jako volné dny, kdy nemusí jít do práce.
 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání