Navštivte ráj žraloků a murén, nakrmte želvu a piraňu

kulturní servis puls

Chtěli byste podniknout něco zajímavého, ale nemáte zrovna žádný nápad? Mořský svět v Praze nabízí netradiční podívanou na nejrozmanitější živočichy, ale také různé doprovodné akce. Expozice se každý rok trochu obměňuje a neustále rozšiřuje o nové přírůstky, exempláře i nová akvária. ZOO jsme osobně navštívili, okusili jsme dokonce i prohlídku zkušeného průvodce.


Stálá expozice vodní říše je v Praze už od roku 2002. Začínala pouze s pár malými akvárii, ale postupem času se díky velkému zájmu veřejnosti začala rozšiřovat. Budovaly se nové nádrže a přibývalo živočichů, kteří by expozici zajímavě oživili. Největší nádrž, kterou dnes můžeme v Mořském světě vidět, má objem 100 tisíc litrů mořské vody. Tato zoologická se snaží lidem přiblížit tvory, se kterými by se jinak běžně nesetkali, ale i svým chovancům se snaží zajistit to nejlepší prostředí, co nejvíce podobné jejich přirozeným podmínkám. Večer simulují měsíční svit, napodobují příliv a odliv, zvětšují nádrže a sami chovatelé rozšiřují své znalosti a zkušenosti. Současná expozice nabízí k vidění žraloky, kajmany, piraně, želvy, murény, rejnoky, ale i krevetky, žáby, mořské koníky, koráli, hvězdice či drobné i velké exotické rybky.

 

Mořský svět ZOO PrahaMořský svět je místo samo pro sebe. Hned u vstupu na vás dýchne atmosféra vodní říše, klid a touha objevovat. Interiér je rozdělen do dvou částí. V přízemí se nachází akvária, velké nádrže a koutek pro posezení a odpočinek. V prvním patře je umístěna korálová jeskyně, další akvária a vesmírná laguna. Prostředí je doplněno o krásné ruční malby na stěnách a vhodné kulisy, jako například vrak lodi nebo maketa největšího rejnoka (manty atlantské). Díky tlumenému osvětlení můžete klidně relaxovat, zatímco tamní živočichové budou plni energie.

 

Pokud si chcete prohlídku zpestřit ještě nějakou zajímavostí, pořádá Mořský svět i speciální akce. Každé úterý od 15 hodin a čtvrtek od 13:30 probíhá krmení žraloků, ve středu se v 15 hodin krmí živočichové ve středové nádrži umístěné v přízemí. Pokud máte zájem dozvědět se o mořských tvorech více informací, než krátké shrnutí, které vyčtete na obrazovkách nad akvárii, můžete si buď domluvit prohlídku s průvodcem, nebo navštívit zoo poslední pátek v měsíci. Vždy od 20 hodin se zde pořádá noční prohlídka Mořského světa s odborným výkladem. Vstup je za běžnou cenu a v případě, že jste již akvárium navštívili daný den v dřívějších hodinách, pak zdarma.

 

Během zábavného výkladu se seznámíte například s klauny, které jistě dobře znáte z pohádky „Hledá se Nemo“, s dravými, ale světloplachými barakudami, dozvíte se, čím se živí mořské hvězdy a co se stane, když přijdou o některé ze svých ramen. Akvárium Bájná Atlantida představí ostrorepa amerického připomínajícího spíše tank. Podaří se vám zde najít platýze, který splývá dokonale s prostředím, až je téměř neviditelný? Nebudou chybět ani trojzubci, oblíbený terč některých vášnivých sběratelů nebo murény sídlící v akváriu tematicky osázeném amforami. V přízemí také můžete vidět jihoamerického sumce a odrance, jehož si všimnete až po důkladném průzkumu, protože zprvu velmi připomíná kámen. Je však smrtelně jedovatý. Pokud byste na něj narazili u moře a nechtěně na něj šláply, nemáte proti jeho ostnům žádnou šanci. Specialitami mořské zoo jsou kajmani a žraloci. Obávaný predátor je zastoupen druhy žraloka kobercového a bělocípého. Před měsícem se expozice rozšířila také o 3 nové kousky žraloků černoploutvých, kteří v zajetí dorůstají délky až 1,5 metru. Pokud byste rádi viděli kajmany, návštěvu dlouho neodkládejte. V budoucí době se s nimi totiž Mořský svět bude muset rozloučit a předat je do vhodnějších podmínek, neboť se z nich stanou až dvou a půl metroví velikáni.

 

Mořský svět ZOO PrahaV prvním patře expozice pokračuje, a i když je zaměřena na menší živočichy, rozhodně zábavy neubude. Hned zkraje vás přivítají mořští koníci, kterých si zpočátku možná ani nevšimnete. Nejenže jsou barevně podobní korálu, ale navíc jsou svými ocásky zavěšeni dolů, takže připomínají spíš korálové výrůstky. Nachází se zde také terária s jedovatými žábami a dvě zcela nová akvária, která se ještě stále doplňují a průběžně vylepšují. Na závěr prohlídky s průvodcem dostanete malý kelímek s krmením, abyste mohli potěšit obyvatele středové nádrže. Překvapivě vás více vřele přivítají želvy než piraně, ochotně se porvou o sebemenší kus.

 

Mořský svět můžete navštívit denně od 10 do 19 hodin. V celém přízemí je bezbariérový přístup, do prvního patra pak vedou kamenné schody. Vstupné je v ceně 259 Kč za dospělého, studenti a důchodci za 199 korun. Pokud chcete udělat radost svým dětem či drahé polovičce, můžete jim zakoupit kurz pro ošetřovatele, během něhož se seznámí s tamními obyvateli vodní říše, se základní údržbou akvárií a vybrané živočichy budou moc sami nakrmit. Více informací se dočtete na internetových stránkách www.morskysvet.cz.FOTKY Z MOŘSKÉHO SVĚTA

 

Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Kristýna Šmejkalová, Bersen Hoxha

 

 

 

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání