Zámek Orlík láká i na podzim

Zámek OrlíkO kouzelném zámku Orlík nad Vltavou jsme vás již informovali v rámci tipů, kam se můžete o prázdninách vydat. Ovšem toto nádherné místo nepřitahuje pouze v letních měsících. I na podzim nabízí skvělou příležitost, kam vyrazit na výlet, pokud si chcete vychutnat babí léto v našich končinách a zároveň se dozvědět také něco o českých i evropských dějinách.


Orlík láká svým kouzlem od nepaměti, neboť se zde prolíná historie s nádhernou přírodou Jihočeského kraje, kde se zámek nachází. Jeho historie sahá až do poloviny 13. století, kdy ještě jako dřevěný hrad sloužil českým králům. Ještě jako hrad jej obývali Zmrzlíci ze Svojšína, kteří byli husitského vyznání. Svou návštěvou je na Orlíku poctil i samotný Jan Žižka z Trocnova. Na počátku 16. století hrad vyhořel a byl prodán rodu Švamberků, kteří Orlík opravili. Mezi další šlechtické rody obývající panství patřili i Šternberkové, následně také Eggenbergové, kteří převedli majetek na rod Schwarzenbergů, kteří vlastní zámek dodnes.

Zámek OrlíkDíky tomuto rodu prošel Orlík mnoha změnami. První z nich nastala hned na počátku 19. století, kdy se zámek stal sídlem sekundogeniturní větve Schwarzenbergů a začal tak být aktivně obýván. Tehdy došlo k rozsáhlým stavebním pracím, při kterých byl zámek zvýšen o třetí patro. Celý byl postupně doplňován obrazy, plastikami a zejména empírovým nábytkem, který sloužil k reprezentaci Rakouska v době napoleonských válek, kdy maršál Karel Filip Schwarzenberg působil jako vyslanec Rakouska ve Francii. Vybavení si maršál musel financovat sám. Jelikož se ambasáda nacházela v Paříži, která v té době byla symbolem přepychu, musela být zařízena ve velkolepém stylu, což způsobilo zadlužení této rodiny na několik následujících generací. Maršál si tuto skutečnost dobře uvědomoval, a proto, když končil na postu vyslance, nechal si vybavení dovézt z Paříže rovnou na své sídlo, kterým byl právě Orlík, kde můžete tyto empírovém interiéry dodnes spatřit.

Další architektonická změna nastala až v polovině 19. století, kdy byl celý zámek v rámci Gruberovy přestavby přebudován do neogotického slohu, ve kterém se nachází až do dnešní doby. Přestože rodina majitelů obývala zámek až do roku 1938, než ho opustila, výraznějších změn se budova již nedočkala. Díky tomu je na panství autenticky zachyceno, jak rodina Schwarzenbergů žila, než byla nucena zámek opustit.

Zámek OrlíkKolem sídla se na rozloze mnoha hektarů rozkládá zámecký park, který okouzluje svou krásou více než dvě století. Celý park byl založen v anglickém stylu, kde hlavní snahou bylo vytvořit přirozené krajinné prostředí, zdánlivě nedotčené člověkem. To je ovšem opravdu pouze zdání. Do parku bylo nasázeno téměř půl milionu exotických stromů či cizokrajných jehličnanů z různých koutů světa, z Čech a Vídně pak dále různé druhy akátů, jasanů nebo habrů. To vše bylo prováděno cíleně a s velkým citem, čímž vznikla nádherná krajina, která v každém ročním období nabízí úchvatné scenérie. Zejména na podzim se zámecký park zbarví doa nádherných a nezapomenutelných odstínů. Jelikož zde byla vybudována síť cest a alejí, můžete si  babí léto zpestřit procházkou a objevovat krásy parku třeba celý den.     

Vyjdete-li ze zámeckého parku, což popravdě těžko rozpoznáte, neboť není plošně ohraničený, nýbrž se pozvolna prolíná do okolní krajiny, můžete po Žďákovské cestě dojít lesem podél vltavského koryta až k Žďákovskému mostu, který byl ve své době největším jednoobloukovým ocelovým mostem na světě. Stavba měřila 541 metrů a začala v roce 1956, avšak do provozu byla uvedena až o 11 let později. Dodnes se těší velkému, nejen tuzemskému věhlasu. Pokud byste však rádi navštívili tento světový unikát, měli byste si pospíšit, neboť se plánuje jeho celkové uzavření kvůli připravované rekonstrukci. Dojet se k němu dá přes silnici číslo 19, která spojuje Milevsko s Rožmitálem pod Třemštínem. Tato silnice vás dovede také do obce Orlík nad Vltavou, kde můžete navštívit zmíněný zámek.

Zámek OrlíkOrlík je během září a října otevřen od 9 hodin. V září vychází poslední prohlídky v 16 hodin, v říjnu o hodinu dříve. K dispozici je jedna trasa, která návštěvníky provede po interiérech v prvním i druhém patře a cenově se vstupné pohybuje ve výši 120 Kč pro dospělé, 80 Kč pro studenty a důchodce, 60 Kč zaplatí rodiče za své ratolesti  ve věku od 6 do 15 let, pro rodiny je připravena také speciální vstupenka za 340 Kč, která zahrnuje vstupné pro 2 dospělé a maximálně 3 děti věku 6 až 15 let.

 Text: Anna Pajerová
Foto: Oficiální foto zámku

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání