Designblok 2012: Superstudia

Designblok SuperstudioV pondělí 1. října odstartoval už čtrnáctý ročník tradiční přehlídky designu a umění v Praze – Designblok. Ani my jsme neunikli tradičnímu nadšení, kterému se těšil několik týdnů dopředu. Postupně jsme jsme se rozhodli zmapovat obě Superstudia, Openstudio a samozřejmě i Premier Fashion Week, který letos završí plejádu módních týdnů a víkendů.


Ze všeho nejdříve jsme se vydali do Superstudií, která jsou letos hned dvě. To první se nachází v luxusních prostorách Clam-Gallasova paláce, nedaleko Karlova mostu. A první, co vás tu trkne, je právě interiér paláce. Mezi jednotlivými expozicemi tu budete zaručeně vzdychat nad honosnou pozdně barokní architekturou, prostornými sály, stropními malbami i křišťálovými lustry.

Ale zpět k Designbloku. Clam-Gallasův palác je vyhrazen speciální expozici věnované vzácnosti, řemeslu a luxusu. Ve dvou patrech tu najdete prezentaci studií a firem z oblasti životního stylu a to, co nám, nebo některým z nás, dělá život pestřejší, zajímavější a exkluzivnější.

Designblok SuperstudioZa povšimnutí stojí každičká jediná expozice, která je zde k vidění. A to od luxusního hodinářského umění Elton, přes jedinečný exteriérový projekt Dombková/Innex/Usspa, vítěznou práci studentské soutěže H20story – Elastigenic od Hansgrohe CS. Nebo desénová svítidla Lasvit, sklářské umění Ronyho Plesla, prezentaci ikonických kousků Denisy Nové a Liběny Rochové, stoly Stockist, lustry Preciosa Lighting, nebo prezentaci Anymade Studia. A věřte mi, že jde o pouhý zlomek toho, co zde najdete.

A co bych vyzdvihla snad opravdu úplně ze všeho nejvýš je fakt, že jsem z předchozích ročníků Designbloku odcházela poměrně často otrávená z prostorů zaplněných lidmi, absolutního chaosu a zmatku a nekonečných strkanic. A ano, ještě nás to jistě čeká v Openstudiu ve Šporkovském paláci, navíc je tu víkend a poslední dny Designbloku, ale v Clam-Gallasově paláci je klid. Lidé se necpou, unešeně procházejí expozice, vychutnávají si každý moment a tvoří tak pro mě velké plus. Pokud se tedy na Designblok teprve chystáte a právě davy lidí vás odrazují, Superstudio vřele doporučuji.

Protože jsme ještě neměli Designbloku dost, rozhodli jsme se navštívit rovnou i Kafkův dům na Staroměstkém náměstí, kde se nachází druhé Superstudio. První, co nás tu zaujalo, byla zóna pro děti, vytvořená ve spolupráci s Olgoj Chorchoj, VŠUP a Galerií umění pro děti, především pak síť natažená u stropu, na které dováděli tři prckové.

Sofistikovaně jsme ale odolali a vydali se vstříc historicky prvnímu Superstudiu věnovanému pouze interiérům. Dům, v němž se narodil Franz Kafka, už více připomíná tradiční Designblok – tedy jednotlivé kóje s jednotlivými expozicemi, kde se nejednotlivě mačká více či méně lidí. Jelikož jsme ale Superstudio navštívili v týdnu a ne o víkendu, opět jsme se vyhnuli obvyklým tlačenicím, což znovu umocnilo příjemný zážitek.

Ve druhém Superstudiu najdou návštěvníci, jak české, tak i zahraniční novinky v oblasti interiérů. Od klasické a nám všem dobře známé IKEY tu najdeme plejádu koupelen, ložnic, kuchyňského vybavení, ale i obklady a dlažby, osvětlení, nebo kancelářské či relaxační zóny od všech možných designérů a designérských značek.

Jelikož je má závislost na kofeinu více než velká, mojí pozornost upoutala například tradiční italská značka De’Longhi, která zde představila inovované luxusní kávovary, barevná paleta DuPont Corian v koncpetu výstavu Maxima Velčovského, italské osvětlení ESAGONO, jedinečné obklady Fortel Design, nebo třeba potahové látky od světových módních značek či variabilní a extrémně pohodlná pohovka Versace.

A opět je toho mnohem a mnohem více. Speciální akcí v rámci letošního Designbloku je Italian Design Week, celé druhé patro Kafkova domu tak okupují italské značky a jak víme, Italové jsou v interiérech sakra dobří. O tom svědčí i většina instalací, které tu najdeme. Pokud vás nábytek baví, mělo by být Superstudio v Kafkově domě rozhodně vaší volbou.

 


Text: Tereza Netoličková
Foto: Oficiální stránky akce

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání