Kouzlo Českých barokních Vánoc narušil jen dětský pláč a chlad

ČESKÉ BAROKNÍ VÁNOCEV úterý 13. prosince se v kostele svatého Ignáce na Karlově náměstí uskutečnil předvánoční koncert pěveckého sboru Victoria pojmenovaný ČESKÉ BAROKNÍ VÁNOCE. Za doprovodu barokních nástrojů návštěvníky na nadcházející svátky skvěle naladila například skladba Zdaž je to den skladatele Tomáše Skřivánka.


Vánoční svátky se sice kvapem blíží, kvůli počasí, které venku panuje, je ale opravdu málokdo naladěn na tu správnou sváteční vlnu. Nevystačíte-li si s trhy, které zaplnily pražská náměstí, s vyzdobenými výlohami a okny, ani s vůní trdelníku, cukroví a horké griotky, je tu ještě jeden malý tip, jak si navodit předvánoční náladu – vánočními koncerty. Jeden takový se uskutečnil v úterý 13. prosince v barokním kostele svatého Ignáce na Karlově náměstí. A jak už sloh napovídá, akce, která se zde konala, byla ve stejném stylu. Šlo o České barokní Vánoce.

ČESKÉ BAROKNÍ VÁNOCEPřed sedmou hodinou, kdy měla celá paráda vypuknout, to před dominantou Karlova náměstí vůbec nevypadalo, že se tu koná nějaký koncert. Sem tam se před dvoukřídlými dveřmi nachomýtl postarší pár, vesměs ale všichni dorazili až opravdu na posledních chvíli a díky tomu také koncert začal s malým zpožděním.

Úchvatný interiér budovy omámil nejednoho návštěvníka a pohledy přítomných se často upíraly ke stropu či přední bohatě zdobené části kostela. Když se všichni, jak jen to pohodlí lavic dovolovalo, usadily, přehlušily šum v kostele první tóny skladby „Zdaž je to den“ v podání Viktorie Dědečkové, sbormistryně a sopranistky pěveckého sboru Victoria.

Přítomní poslouchali se zatajeným dechem. Okouzlení publika dokázal i moment, kdy sbormistryně dozpívala skladbu, a kostelem prostoupilo napjaté ticho. To přehlušil příchod sboru Victoria. Moravská mše vánoční „Čuj, Miko, Čuj“ od Josefa Schreiera bylo v podání chlapců i dívek neuvěřitelným zážitkem, ze kterého běhal mráz po zádech.

PČESKÉ BAROKNÍ VÁNOCEak bohužel začal nepříjemný chlad prostupovat po celém těle, nikoliv však z nádherného altu Dominiky Prokopové, ani barytonu Martina Vydry, dokonce ani z tenoru Petra Nekorance, kteří svůj dar od Boha předvedli při skladbě Václava Jana Kopřivy „Missa Pastoralis“, nýbrž ze zimy, která kostelem prostoupila.

Vlhko, chlad a tvrdé malé lavice způsobily, že se návštěvníci koncertu postupně začali ošívat, šoupat se a k dovršení všeho se přidal ještě dětský pláč. Mírně to narušilo atmosféru i zpěv, nicméně sbor dělal vše proto, aby zaujal. Stejně jako sbormistryně Viktorie Dědečková, která si za doprovodu Tomáše Pindóra (varhanní pozitiv), Lenky Kůsové a Jana Lokajíčka (barokní housle), Ondřeje Štajnochra (barokní kontrabas), Vojtěcha Nejedlého (barokní violoncello), Miroslava Smrčka (barokní trubka), Jany Vavřínkové (barokní viola) a Aleše Ambrosiho (barokní hoboj), kteří také celý koncert na své nástroje doprovázeli, zazpívala ještě skladbu Antonína Reichenauera „O Coeli Rorate“.

Ač měli návštěvníci po hodinovém koncertě navýsost zmrzlé ruce, odměnili účinkující zaslouženým potleskem a cestou z kostela si nejeden pár sděloval pozitivní zážitky a dojmy. Hudba aspoň na chvíli všem přinesla klid a zahnala vánoční shon.


Text: Tereza Netoličková
Foto: Victoria (archiv)

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání