CD Tipy: Tři světy, tři pohledy

cd tipyAktuální vydání CD tipů nechť vám slouží jako inspirace pro vánoční dárky. Z domácí scény jsme vybrali unikátní projekt pánů Hapky, Horáčka a Brzobohatého, kteří píseň TANTE COSE DA VEDER nahráli na jedno CD v osmi různých verzích se známými interprety. Slovenská kapela Iné Kafe přichází po delší době s novinkou PRÁVO NA ŠŤASTIE a barbadoská kráska Rihanna dokázala i během turné nahrát album TALK THAT TALK.


Tante cosa de vederDalší z osobitých projektů přivedlo na svět duo Petr Hapka a Michal Horáček. Závěrečná píseň z lyrikálu Kudykam „Tante cose da veder“ (tolik věcí k vidění) se stala ústředním motivem nového CD. Lépe řečeno je na něm pouze tato skladba, ovšem v osmi různých interpretačních podobách. O hudební zpracování se postaral Ondřej Brzobohatý a svůj hlas tomuto netradičnímu dílu propůjčili kromě Hapky také hvězdní čeští a slovenští zpěváci a zpěvačky, konkrétně Karel Gott, Jaromír Nohavica, Katarína Knechtová, Jiří Suchý, Dan Bárta, Szidi Tobias a Aneta Langerová. Kromě této desky můžete písně z Kudykamu slyšet také na koncertní verzi lyrikálu. Turné už se rozjelo, ale v prosinci ještě stihnete zastávky v Ostravě, Olomouci, Liberci či Teplicích. Více informací se dočtete v našem článku Vrátí se znovu Kudykam?.

Iné KafeSlovenská punkrocková kapela Iné Kafe byla založena už v roce 1995. Před pěti lety však ohlásila konec a fanoušci se smiřovali s tím, že její písně uslyší jen z nosičů či na internetu z koncertních záznamů. Ovšem loni se skupina opět dala dohromady a letos objela řadu míst na velké šňůře. Když jsem je viděl v létě na Benátské noci, ohlašovali na září novou desku „Právo na šťastie“. Šesté studiové album přišlo až ke konci listopadu, přesto se příznivcům v obou zemích osmileté čekání na další počin vyplatilo. Velmi netradiční křest si členové partičky užili 24. listopadu na palubě letadla Boeing 737 na trase Bratislava-Poprad ve výšce 6400 metrů nad mořem, navíc stroj pilotoval sám frontman kapely Vratko Rohoň. Plně obsazené letadlo tvořili z poloviny fanoušci kapely. Na únor příštího roku už skupina připravila turné o dvanácti zastávkách a hned polovina z nich bude na českém území. Koncertní křty ale proběhnou ještě letos před Vánoci v Breznu a Olomouci.

RihannaTřiadvacetiletá barbadoská zpěvačka Rihanna se rozhodně nenudí. Vždyť za sedm let přichází už se šestým albem, které nese název „Talk That Talk“. Vznikalo tajně během turné k loňské desce „Loud“. Seznam míst, kde se jedenáct skladeb na CD nahrávalo, tak pojímá nejrůznější města jako Los Angeles, Kodaň, Londýn, Paříž a Stockholm. Zpěvačka se nechala na své novince ovlivnit především aktuální klubovou scénou, takže kombinuje řadu žánrů jako dancehall, hip hop, dubstep či RnB. Prvním singlem byla píseň „We Found Love“, kde hostuje britský zpěvák, producent a speciální host současného turné - Calvin Harris. Dále se na albu podíleli produkčně třeba Dr. Luke či StarGate, na mikrofonu pak Rihannu doprovodil například Jay-Z. A zpěvačka si s tvůrci opět smlsla na několika samplech, například od Metalliky nebo Notoriouse B.I.G. A není od věci si připomenout, že v rámci evropského turné zavítá Rihanna ve středu 7. prosince od 19.30 hodin do pražské O2 areny.


Text: Pavel Urban
Foto: Oficiální stránky interpretů

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY: 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání