Pěvecký sbor Victoria a sbormistryně Viktorie Dědečková zpříjemní adventní období koncertem, který pojmenovali České barokní Vánoce. Koncert se uskuteční v prostorách krásného kostela svatého Ignáce na Karlově náměstí v Praze. Stěžejní částí programu budou dvě méně známé vánoční mše z období baroka. Sbor v čele s Dědečkovou má za sebou již jeden úspěšný samostatný projekt, Festival milostné hudby 17. a 18. století - V zajetí vášní.
Smíšený pěvecký sbor Victoria se zaměřuje na interpretaci duchovní i světské hudby z období 17. a 18. století. Toto umění se snaží znovu oživit a přiblížit široké veřejnosti. Pod vedením Viktorie Dědečkové vystupuje několikrát do roka, především v pražských kostelích a sálech, letos dokonce pořádá již druhý samostatný hudební projekt. Prvním byl Festival milostné hudby 17. a 18. století nazvaný V zajetí vášní, který se uskutečnil 29. května v Lichtenštejnském paláci. Přítomní diváci byli nadšení a velmi si akci pochvalovali. Více se můžete dočíst v naší reportáži Mladí lidé byli V zajetí vášní.
Repertoár pěveckého sboru Victoria tvoří skladby vrcholné renesance, baroka a klasicismu. Zaměřuje se nejen na dobře známá díla, ale i na opomenuté klenoty, které se tak snaží představit široké veřejnosti. Našli bychom tak mezi nimi například „Come again“ Johna Dowlanda, „O nanebevzetí blahoslavené Panny Marie“ Adama Michny z Otradovic, „Now is the month of maying“ Thomase Morleyho nebo třeba „Již Slunce z Hvězdy vyšlo“ Tištínského kancionálu.
Na koncertě ČESKÉ BAROKNÍ VÁNOCE, který se uskuteční 13. prosince v pražském kostele svatého Ignáce zazní především dvě vánoční mše z období baroka – Moravská mše vánoční „Čuj, Miko, čuj“ od Josefa Schreiera a „Missa pastovalis in D“ od autora Václava Jana Kopřivy. Jde o méně známá díla pro sóla, sbor a orchestr. Netradičně se v nich mísí liturgická latina s lidovým českým jazykem. Muzikanti budou hrát na kopie barokních nástrojů, aby zprostředkovali přítomným posluchačům hudbu v takovém podání, jak mohla dříve skutečně znít. Sbor bude doprovázet barokní clarina, hoboj, housle, viola, violoncello, kontrabas a varhanní pozitiv. Koncert začne v 19 hodin. Vstupné je ve výši 100 korun.
V hlavní roli Viktorie Dědečková
Sopranistka, sbormistryně a hlasová poradkyně se narodila v Praze. Nauku sólového zpěvu ji zprvu vštěpovala operní pěvkyně Daniela Šounová-Brouková, později Zuzana Lászlóo a nakonec i profesor Jiří Kotouč. Vystudovala obor Sbormistrovství chrámové hudby na Týnské škole, která funguje pod záštitou Pedagogické fakulty Karlovy univerzity. Na to navázala dalším studiem, a sice na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v oboru Hudební věda. Podařilo se jí rovněž získat stipendium na kurzy do Sablé-sur-Sarthe ve Francii, které úspěšně absolvovala. Dědečková je členkou externího sboru Státní opery Praha. Pravidelně se účastní Mezinárodní letní školy staré hudby ve Valticích. Kromě pěveckého sboru Victoria řídí také Jeroným, který byl založen už v roce 1921 jako 1. pěvecký sbor Českobratrské církve evangelické v Praze provozující českou hudbu reformačního období. Vystupuje na koncertech v České republice i v zahraničí.
Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Sbor Victoria
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Blíží se 11. ročník cyklu koncertů staré hudby
Mladí lidé byli V zajetí vášní
Navštivte festival plný vášně